Proterivanje ruskih državljana iz Srbije se nastavlja - slučaj porodice Tereh Foto:Privatna arhiva

Aktivista Ruskog demokratskog društva Petar Nikitin izjavio je da se proterivanje ruskih državljana iz Srbije nastavlja i da je sada sa tim problemom suočena porodica Tereh.

„Irina, Sergej i njihov sin Mark (10)  su došli u Srbiji iz ruskog grada Jaroslavlja, gde je Sergej radio u školskom sistemu, a kratko vreme – u opozicijskoj upravi tog grada (odgovoran za obrazovanje). Od 2019. godine Terehovi žive u Banji Koviljači, gde su, isto kao Elena, kupili kuću u kojoj su napravili porodični hotel. Isto kao Elena, u avgustu 2023. godine podneli su zahteve za stalno nastanjenje. I isto kao Elena – samo par meseci ranije – dobili su rešenja MUPa kojima im se odbija stalno nastanjenje po osnovu da BIA „raspolaže podacima koji predstavljaju smetnju“ za njegovo odobrenje“, navodi Nikitin u saopštenju.

Kako dodaje, porodica Tereh je, verujući da se radi o nekoj grešci, inicijalno odlučila da ne iznosi svoj slučaj u javnost već su podneli žalbe protiv rešenja MUPa, kao i zahteve za nove privremene boravke za sebe i decu.

I jedno i drugo je bilo odbijano, kaže Nikitin.

„U decembru 2023. su se čak obratili predsedniku Vučiću. Obraćanje je ostalo bez odgovora. Trenutno je slučaj porodice Tereh u upravnom sudu, dok je porodica u Srbiji bez legalnog osnova, uz veliku nesigurnost i čitav niz praktičnih problema vezanih za odsustvo boravišnih dozvola. Usled uspeha u slučaju Elene Koposove su ipak odlučili da izađu u javnost“, navodi Nikitin.

Dodaje da se o pravim razlozima pokušaja proterivanja porodice Tereh može samo gatati.

„Iako se Terehovi, kao i apsolutna većina Rusa u Srbiji, ne podržavaju ruskog diktatora Putina i njegov rat, nikada nisu iznosili svoje stavove van privatnog okvira. Moguće je da je pokušaj proterivanja vezan za činjenicu da je Sergej Tereh rođen u Kijevu, da su u njegovom hotelu boravili i ukrajinski gosti (što je bilo poznato lozničkoj policiji), ili činjenicu da je Sergej bio poznata ličnost u svom gradu Jaroslavlju. Ne možemo da znamo jer MUP je još jednom, suprotno zakonu, izostavio bilo koje valjalo obrazloženje svojih odluka, bez obzira na njihove dalekosežne posledice po čitavu jednu porodicu“, navodi Nikitin.

U svakom slučaju, kako ocenjuje, ništa od navedenog nema nikakve veze i ne može da ima ikakve veze sa bezbednošću Republike Srbije, „dok još jedna porodica sa maloletnim detetom se lišava sigurnog postojanja u Srbiji koje su gradili pet godina“.

BONUS VIDEO Elena Koposova – bezbednosni rizik ili ugrožena bezbednost?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare