Ispred zgrade gimnazije u Sremskim Karlovcima profesori su juče održali protest u znak podrške profesorki engleskog jezika Jeleni Petrović kojoj je, kako tvrdi za Nova.rs, direktor škole uskratio radna prava, time što joj nije dopunio normu kada je starija koleginica otišla u penziju. On je, navodi, zaposlio novog nastavnika. Profesorka Jelena radi sa nepunim radnim vremenom, odnosno sa 69.44 odsto norme, te smatra da je oštećena za oko milion dinara. S druge strane, direktor gimnazije Branko Stojkov u izjavi za Nova.rs ističe da je za preuzimanje norme potrebna saglasnost Radne podgrupe, a da đaci ne bi gubili časove dok se čeka odluka, zaposlena je nova nastavnica.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) organizovao je juče protestni skup ispred zgrade gimnazije u Sremskim Karlovcima u znak podrške nastavnici i članici sindikata Jeleni Petrović koju je, kao tvrde, svojim odlukama „oštetio“ direktor Karlovačke gimnazije Branko Stojkov.

Profesorka Jelena koja u Karlovačkoj gimnaziji predaje engleski jezik skoro 18 godina, u razgovoru za Nova.rs objašnjava na koji način su joj, kako tvrdi, uskraćena radna prava.

„Pre tri godine, uskraćeno mi je 61,11 odsto norme, pa mi samim tim nedostaje 30,5 posto norme da bih imala punu platu. Izgubila sam oko milion dinara zarade. Pre nekoliko nedelja sam u hodniku škole čula da starija koleginica od 1. novembra ide u penziju, odmah sam direktorku uputila zahtev za dopunjavanje norme. Međutim, na upražnjeno mesto stigla je nova nastavnica, a meni je rečeno da mora da se sačeka odluka Radne podgrupe. Smatram da sam oštećena i da je direktor prekšrio zakon jer je prema članu 5 Posebnog kolektivnog ugovora, direktor u obavezi da pre primanja u radni odnos bilo koga, prvo meni dopuni normu jer sam zaposlena u ustanovi“, tvrdi naša sagovornica.

Ona dodaje da je direktor škole bio u obavezi da nju obavesti o dopuni norme, a ne da „prećuti“ o tome.

„Direktor pokazuje neverovatno nepoznavanje prosvetnih zakona i svog posla. Vidim da stalno ponavlja nekakvo raspisivanje konkursa, ali on ne može da raspiše konkurs za to mesto. Prvo mora da se vidi da li na teritoriji lokalne samouprave, teritoriji školske uprave Novi Sad, pa onda u drugim školskim upravama na teritoriji čitave Srbije postoje tehnološki viškovi za engleski jezik i da se prvo njima dopuni norma. U slučaju da nema nijednog takvog lica, onda bi raspisao konkurs. Dakle, on je bio u obavezi da to slobodno radno mesto od 100 odsto norme objavi na listama Ministarstva, što on do dana današnjeg nije učinio. On skriva činjenicu da postoji cela norma, a bio je dužan da me, kao direktor, obavesti o upražnjavanju norme, što takođe nije učinio“, navodi profesorka Petrović.

Jelena Petrović, Foto:privatna arhiva

Prema njenim rečima, direktor tvrdi da je neophodna saglasnost Radne podgrupe da bi ona preuzela ostatak norme.

„To nije tačno jer se Radna podgrupa angažuje samo u slučajevima kada direktor krši zakon ili kada postoji druga opcija, odnosno preuzimanje iz drugih ustanova, ali ovde se ne radi o tome jer sam ja već zaposlena u ovoj ustanovi. Meni ne treba nikakva saglasnost, a njegov je posao kao direktora škole da meni tu normu dopuni. Tako da, to što direktor govori nije u skladu sa zakonom“, jasna je ona.

Foto:privatna arhiva

Profesorka Petrović smatra da se ovde radi o „zamazivanju očiju javnosti“. Iako je pokrajinska inspekcija najavila dolazak u školu, Jelena ne očekuje da će doneti odluku u njenu korist.

„Ta odluka bi podrazumevala da mi automatski dopuni normu, a direktor bi mogao da bude smenjen s obzorm da takva vrsta kršenja zakona ima zaprećenu kaznu razrešenje direktora. Budući da imam iskustva sa prethodnom situacijom pošto sam već dve godine tehnološki višak, pokrajinska, gradska, novosadska inspekcija i školska uprava Novi Sad nisu u stanju da sprovedu zakon. Pre dve godine imala sam rešenje radne podgrupe, školske uprave Novi Sad da budem primljena u gimnaziju ‘Isidora Sekulić’ kao tehnološki višak i pored tog rešenja, nisam primljena. Ova vlast nije u stanju da sprovodi zakon, a meni je, verovali ili ne, uzeto na ime primanja preko milion dinara“, poručuje ona.

Foto:privatna arhiva

Jelena, stoga, traži obrazloženje od ministarke prosvete zašto nije dobila dopunu norme koja joj i pripada.

Ističe da joj je teško jer je poznato u kakvoj su materijalnoj situaciji prosvetni radnici. Pritom je majka dva maloletna deteta.

„Da bi mogla ministarka prosvete da se oglasi i da nam objasni zašto su direktori školske uprave Novi Sad iznad zakona? Zašto je Radna podgrupa Ministarstva iznad zakona. Zbog čega se njene odluke ne sprovode i ko treba mene da zaštiti? Ko će meni da omogući moja prava koja su mi garantovana zakonom? Ja sam svakog meseca u minusu, oni meni na mesečnoj osnovi uskraćuju platu. Ja sam majka dvoje maloletne dece, ta činjenica se stalno nekako zaboravlja. Preko milion dinara je budžet moje porodice oštećen u ovom periodu zato što Ministarstvo nije u stanju da sprovodi zakone ove države“, ogorčena je profesorka.

Direktor Karlovačke gimnazije: Potrebna saglasnost Radne podgrupe

Direktor Karlovačke gimnazije Branko Stojkov u izjavi za Nova.rs tvrdi da se prema Posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, član 5. preuzimanje zaposlenih vrši tokom nastavne godine uz saglasnost Radne podgrupe.

„Ovo se odnosi i na one nastavnike koji već rade u školi sa nepunim radnim vremenom. Na ovo radno mesto niko nije preuzet, već po hitnosti, da učenici ne gube časove, zaposlena je koleginica na određeno vreme do preuzimanja zaposlenog, odnosno do konačne odluke o izboru kandidata po konkursu za prijem u radni odnos. Кoleginici Petrović je to predočeno u odgovoru koji je dobila na pisani zahtev za preuzimanjem. Jednostavno, procedure moraju da se poštuju i bilo bi lepo da se sve rešava unutar institucija“, navodi direktor.

Redakcija Nova.rs uputila je Ministarstvu prosvete mejl s pitanjem šta je tačno u ovoj situaciji – da li je zaista potrebna saglasnost Radne grupe da bi profesorka Petrović preuzela dopunu norme ili ne, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.

BONUS VIDEO: Roditelji protiv nasilja u Gornjem Matejevcu: Zabranili deci da idu u školu zbog đaka koji ih maltretira 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar