Dinko Gruhonjić Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Zahtev da se u kriterijume za izbor nastavničkog osoblja na fakultete uvrsti i podobnost stavova, podobnost mišljenja, a jednog dana možda i politička podobnost nije nešto što je manir akademske zajednice i mi iza toga ne možemo da stanemo, moramo se tome otvoreno usprotiviti, istaknuto je na današnjem protestu ispred Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Grupa profesora Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovala je skup podrške „Protiv progona nastavnika i za očuvanje akademskog integriteta i autonomije“, povodom šovinističke hajke na njihovog kolegu i novinara Dinka Gruhonjića.

Skup je počeo simbolično u 11.55 ispred zgrade Filozofskog fakulteta, a tom prilikom profesor na Odseku za psihlogiju Vladimir Mihić upozorio je da sve nesuglasice, razgovori i razmimoilaženja u mišljenju treba da se vode unutar fakulteta, a ne ispred njega.

Mihić je podržao deo saopštenja Studenstskog parlamenta u kojem se govori o tome da je ovo pitanje pitanje integriteta Univerziteta u Novom Sadu.

„Čini mi se da studenti, kao što se vrlo često dešava, nisu naučili celu lekciju. Naučili su da Univerzitet i sve druge institucije treba da budu sigurno mesto za sve nas i treba da budu otvoreni za različitiost, ali čini mi se, i tu bi morali da malo dorade za narednii ispitni rok, da nisu do kraja razumeli šta to znači. Da ako sloboda govora važi za one koji se ne slažu sa Dinkom, onda ona mora postojati i za Dinka i za sve nas koji se slažemo sa njim ili mislimo da ima prvo da kaže, čak i kada se s njim ne slažemo“, naveo je Mihić.

PROČITAJTE JOŠ:

On je podsetio na delove izjave šefa Misije OEBS-a u Srbiji Jana Bratua koji je naveo da je u slobodnom društvu dozvoljeno davati izjave sa kojima se drugi ne slažu, a da ne dobijete pretnje smrću.

Mina Đikanović sa Odseka za filozofiju pročitala je zajedničko saopštenje profesora i asitenata u kojem se upozorava da se mora na vreme stati na put „uplivu izmanipulisanog javnog mnjenja u kadrovsku politiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu“.

Ovaj naizgled izolovani slučaj, dodala je, lako može da preraste „u opasan presedan“ koji će biti korišćen kao legitimacijski osnov za obračun sa neistomišljenicima na fakultetima širom Srbije.

Dinko Gruhonjić, Marinika Tepić Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

„Tome se na vreme moramo usprotiviti, u suprotnom, rizikujemo ne samo sopstvene pozicije, već uopšte i postojanje onoga što razumemo kao osnovnu akademsku slobodu – sa tim i ono što nazivamo Univerzitetom, teško da može da postoji. Naročito je poražavajuće što su studentski parlament Filozofskog fakulteta, kao i Univerziteta u Novom Sadu, iskorišćeni kao instrument kampanje progona koja jasno izlazi iz okvira akademskog života“, navela je Đikanović.

Ponovila je da se ovde ne brane nužno i bezrezervno svi stavovi kolege Gruhonjića, nego njegovo pravo, kao i pravo svih da imaju stav, da ga javno iskažu i da zbog toga ne trpe pritiske kojima se ugrožava njihova bezbednost, pravo na rad, pa i život.

Na kraju skupa, Mihić je poručio i da će, u slučaju da se hajka na Gruhonjića „nastavi, proširi i produbi“, biti slobodni da ponovo pozovu sve da u još većem broju i masovnije zajedno brane Novosadski univerzitet i akademsku zajednicu.

Dinko Gruhonjić Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Nakon skupa, novinarima se obratio i Gruhonjić, zahvalivši se kolegama i studentima na podršci.

Podsetio je da je danas istorijski dan – 27. mart, dan kada se uzvikivalo „Bolje grob, nego rob!“, „Bolje rat nego pakt!“, dan kada su „Beograd i čitava zemlja vraćeni sa krivog puta kojim su bili krenuli“.

„Neka i ovaj današnji skup bude podsećanje i nagoveštaj da će se ova zemlja vratiti sa krivog puta kojim su je usmerili. Sa puta u kojem pokušavaju da nas drže u bedi i jadu i da zaplaše kolebljive. Da strah ovlada nama i da prestanemo da budemo građani, da budemo samo podanici“, naveo je Gruhonjić.

Ana Lalic Hegedis, Dinko Gruhonjić sa suprugom Saskom Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Dodao je i da će, ako je to u interesu Filozofskog fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu, i ako postoje akademski argumenti za to, da ode i da se povuče.

„Ali, to nikada ne može biti zbog političke volje onih koji bi da ubiju pravo na slobodnu reč. Onih koji prave optužnice od montiranih videa, po metodu njihovog uzora Staljina. Onih koji koriste etikete kao presude bez suda. A ako pak bude tako da budem isteran sa fakulteta i univerziteta, neka bude: bolje otkaz nego sramota!“, poručio je Gruhonjić.

Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu uputio je ultimatum upravi Filozofskog fakulteta da da otkaz Gruhonjiću, inače će u suprotnom u četvrtak, 28. mart, započeti blokadu Filozofskog fakulteta.

Komentarišući tu najavu, Gruhonjić je rekao da je juče Studentski parlament „u jednoj novosadskoj kafani održao sednicu sa jednim visokim funkcionerom Srpske napredne stranke“, ali nije imenovao kojeg funkcionera.

BONUS VIDEO: Protest podrške profesora na Filozofskom fakultetu, Dinko Gruhonjic

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare