Foto: Prit screen / Probudi se

Fizičko bez lopte, muzičko bez pesme. Da li je bilo moguće drugačije rešiti problem sa rizikom od koronavirusa i koje posledice na najmlađe naraštaje sve ovo može ostaviti? Za "Probudi se" govorili su predsednica udruženja nastavnika muzičke kulture Srbije i profesorka u OŠ "Vasa Pelagić" Aleksandra Stanković i član Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja Goran Petrović, direktor OŠ "Lazar Savatić".

Stanković je rekla u “Među nama” da profesorima i učenicima jeste problem što je izbačeno pevanje, jer pevanje kod učenika razvija psihosomatske dobre stvari, socijalizaciju, samopouzdanje.

“Samopouzdanje se razvija pevanjem u horu. Tu oni imaju vrnjačku saradnju, bore se protiv vrnjačkog nasilja. Tu razvijaju govorni aparat, pluća, sve žlezde u grudima”, kaže Stanković.

Povezane vesti:

Petrović je naveo da deca mogu da izvode fizičke aktivnosti onoliko koliko im kvadratni metri dvorišta dozvoljavaju.

“Kolektivnih sportova nema, ali individualna tehnika, taktika, može da se sprovodi, da ne govorimo o pešačenju i drugim fizičkim aktivnostima”, objasnio je on.

Petrović je rekao da je jako teško između učenika napraviti fizičku distancu, ali je uz dosta truda moguće i muzičko i fizičko vaspitanje realizovati.

“Jedno pešačenje u koloni od 15 učenika u trajanju od 30 minuta je više nego delotvorno”, rekao je Petrović.

Na pitanje da li je moguće bezbedno pevati Staknović je odgovorio potvrdno.

“Došli smo do studija koje su radili naučnici na Univerzitetu u Bristolu. Oni su poređali 25 pevača u jednom pozorištu gde ničeg drugog nije bilo. Dok su pevali različite stilove merili su količine aerosola koji izbacuju”, ispričala je ona i objasnila šta je bio rezultat studije:

“Povezali su vikanje i glasno pevanje, a normalan govor su povezali sa normalnim pevanjem. Ja sad govorim iz stomaka, a mogu i da počnem da pevam iz stomaka i neću ništa više biti rizična po okolinu”.

Dodala je da profesori muzičkog stalno uče đake da lepo pevanje nije vikanje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare