Privatne predškolske ustanove iz Beograda zataržile su od nadležnih službi reakciju i pomoć kako bi ti vrtići opstali i nastavili da rade nakon krize izazvane koronavirusom.
Predstavnici ovih ustanova u saopštenju su zatražili od nadležnih institucija odluku koja će omogućiti da privatne predškolske ustanove opstanu, da zaposleni zadrže svoje poslove, a deca imaju gde da se vrate kada se pandemija virusa zaustavi i sistem vrati u normalu.
„Preporuka koja nam je upućena, da roditelji ne plaćaju privatnim vrtićima boravak dece za vreme vanrednog stanja, nepotpuna je, jer se nikako ne mogu izjednačiti rad i finansiranje državnih i privatnih predškolskih ustanova. Zaposlenima u državnim ustanovama će platu i pripadajuće poreze i doprinose isplaćivati Grad, tako da je priliv državnih vrtića smanjen samo za onaj iznos koji plaćaju roditelji“, napominju udruženja privatnih predškolskih ustanova.
Dodaje se da bi na osnovu pomenute preporuke, privatni vrtići trebalo da ostanu bez prihoda, a da sve obaveze (plate, poreze, doprinose, račune, zakupnine i porez na zakup) plaćaju iz svojih akumuliranih sredstava i to u, za sada, nepoznatoj dužini trajanja.
Predstavnici privatnih obdaništa popručuju da u okolnostima pandemije i globalne traume postoji moralna i profesionalna obaveza da se svi međusobno odnosimo sa poštovanjem i uvažavanjem i da solidarno podnosimo posledice krize.
„Od državnih institucija, sa pojedinačnim ingerencijama, očekujemo da organizuju na odgovoran i smislen način olidarno deljenje štete koja će nam biti svima prouzrokovana, a ne da nam budu upućene pretnje i da se prave uprotstavljeni tabori.
U suprotnom, smatraju zapsleni u privatnim obdaništima, u pitanje se dovodi desetine hiljada vaspitača i ostalih zaposlenih u privatnim vrtićima i posledično hiljade dece koja će posle krize ostati bez svojih vrtića.