Foto:EPA-EFE/Malton Dibra

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti apeluje na sredstva javnog informisanja da se uzdrže od objavljivanja podataka o osobama koje su inficirane koronavirusom. Ipak, čini se da takve apele treba uputiti i zdravstvenim radnicima.

Poverenik je primetio da su u poslednjih nekoliko dana učestale senzacionalističke vesti o državljanima Srbije koji su zaraženi, pri čemu se objavljuju informacije o tim licima koje njihov identitet čine određenim ili odredivim.

„Pored činjenice da je ovakvo objavljivanje podataka direktno suprotno Zakonu o javnom informisanju i medijima, Poverenik napominje da su podaci o zdravstvenom stanju posebna vrsta podataka o ličnosti, čija obrada je veoma restriktivna. Objavljivanjem takvih informacija ovim građanima, pored narušenog zdravlja, ugrožava se privatnost i dostojanstvo“, poručuje poverenik.

Ipak, izgleda da senzacije nisu sklonost samo medija, već i pojedinih lekara

Foto: EPA-EFE/NICOLA FOSSELLA

Salvu negativnih komentara na društvenim mrežama izazvao je tvit lekara iz Kragujevca. Korisnik pod imenom Vladimir Đorđević (@V_MadnessMaster), objavio je dva snimka pluća preminulog pacijenta, sa jasno uočljivim ličnim podacima.

Ni posle reakcije korisnika Tvitera, Vladimir Đorđević nije izbrisao ime, prezime i JMBG pacijenta, iako se prethodno izvinio porodici preminulog. Štaviše, potvrdio je da je reč o mladiću, starom 25 godina, koji je proteklog vikenda preminuo u kragujevačkoj bolnici.

Tim povodom, iz kancelarije Poverenika za Nova.rs, podsećaju da podaci o zdravstvenom stanju, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, predstavljaju posebnu vrstu podataka, čija je obrada veoma restriktivna.

„Član 17. istog zakona propisuje da je obrada ovih podataka zabranjena. Izuzeci su ako osba o kojoj je reč na to pristane ili ih sama učini dostupnim javnosti. Jedan od razloga za objavljivanje je i ako je to neophodno u cilju zaštite od ozbiljnih prekograničnih pretnji zdravlju stanovništva“, navode u službi Poverenika.

Dodaje se i da pacijenti, na osnovu Zakona o pravima pacijenata, imaju pravo na poverljivost podataka o svom zdravstvenom stanju, a dužnosti čuvanja ovih podataka zdravstveni radnici mogu biti oslobođeni samo na osnovu pismenog pristanka pacijenta, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, ili na osnovu odluke suda.

„Tretman postupanja sa pacijentima koji boluju od zaraznih bolesti uređen je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti“, zaključuju iz kancelarije Poverenika.