Brankica Janković Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da na političkoj sceni Srbije vlada veoma pojačana tenzija koja obiluje neprimerenim govorom, generiše nasilje i može biti uzrok nasilja i to je vrednosni sistem koji moramo da promenimo.

Poverenica je u Danu uživo na N1, komentarišući ponašanje političara u Skupštini Srbije poslednjih nedelja rekla da je to agresivna, primitivna i često vulgarna komunikacija koju, kako naglašava, ne želi da prihvati kao normalnost.

Kako je istakla, danas ima jako mnogo ponižavajućeg postupanja, ali da svi oni koji se koriste agresijom, ponižavajućim postupanjem, govorom mržnje dobiju dodatno promovisanje u medijima i neprimereno mnogo prostora.

„Ne mislim da je govor političara najbitniji i da treba da ima toliki značaj u društvu. Imamo situaciju sa veoma pojačanom tenzijom koja obiluje neprimerenim govorom, koja generiše i može biti uzrok nasilja“, istakla je Janković.

U Skupštini Srbije bi, kako je rekla, trebalo da postoji druga vrsta komunikacije i oni mogu da sednu i dogovore se oko toga.

„Oni od svih nas imaju največu obavezu da budu promoteri tolerancije, dijaloga, pomirljivog tona, a umesto toga sasvim su ustupili mesto međusobnim uvredama i ponižavanjima – ko će pronaći i najtežu reč da odgovori na teške rečl“, navela je ona.

PEOČITAJTE JOŠ

Kako je istakla, kao da političari nisu svesni da je „kratak put od verbalnih pretnji i govora mržnje do eskalacije u otvoreni fizički sukob“.

O Međunarodnom danu starih osoba

Janković je povodom Međunarodnog dana starih rekla da su najugroženija i najranjivija grupa žene starije od 65 godina. Prema podacima Crvenog krsta 16 odsto žena u toj starosnoh+j grupi doživele su neki oblik nasilja.

„To nije mali broj. Reč je o ženama koje se teško odlučuju da prijave nasilnike, ženama koje su učene da je normalno trpeti nasilje. To je deo kulturnog identiteta kojim se mi generalno hvalimoi, a trebalo bi da nas bude sramora“, istakla je poverenica.

Te žene je, kako je navela, teško naterati da kazu jer ih je sramota. a razlog je taj što su nasilnici najčešće iz njihovog najbližeg okruženja.

One trpe ne samo fizičko, več i psihičko, verlbalno nasilje i zanemartivanje ali i samozanemarivanje jer su te žene često ceo život posvetile brizi o drugima, zapostavljajući sebe, naglasila je Brankica Janković.

Njihov položaj dodatno otežava i siromaštvo, kaže ona i podseća da je ta generacija žena najčešće živela od prihoda partnera.

Nema diileme da sve to dovelo do toga da žene trpe nasilje tokom čitavog životnog ciklusa i ito biva najizraženije kada se dođe u neko zrelo doba.

Prema njenim rečima, položaj starih osoba u Srbiji je generalno kompleksan, ima puno pukotina u sistemu – zdravstvene i socijalne zaštite i postoji nedostatak kapaciteta u svim sferama života.

„Imamo veći broj prijavljenih slučajeva nasilja a da li sistem može da odgovori. Ne može da odgovori adekvatno“, istakla je Brankica Janković

Ona je rekla da su porazne izjave žena koje su prijavljivale nasilje a koje su kazale „ovde zakona nema“, „nema nikoga da te zaštiti ako hoćes da prijaviš“.

Postoji ravnodušnost, omalovažavanje, nestručnost u postupanju prema njima, krajnji formalizam bez empatije, rekla je poverenica.

BONUS VIDEO: Brankica Janković povodom 40 dana od tragedije osnovne škole Ribnika

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar