Danas se navršava godinu dana od smrti patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja Gavrilovića. U znak sećanja na 45. poglavara, svetu arhijeresku liturgiju je danas služio njegov naslednik na tronu SPC, Porfirije Perić. Poslednju izjavu medijima upokojeni patrijarh Irinej dao je za Nova.rs, kad je govorio o mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju. Pored pomenute izjave, poglavar SPC se po brojnim pitanjima oglašavao preko našeg portala - govorio je o pregovorima o Kosovu, izbornoj pobedi opozicije u Crnoj Gori, kao i o osvećenju i završetku radova na Hramu Svetog Save.
U izjavi datoj portalu Nova.rs, patrijarh Irinej je rekao kako smrt mitropolita Amfilohija predstavlja jedan od najtužnijih dana u istoriji Srpske pravoslavne crkve i da je srpski narod ostao bez jedne velike ličnosti.
„Ovo je jedan od najtužnijih dana za našu Crkvu. Veliki gubitak i velika žalost. Otišao je jedan dobar čovek i vrstan teolog. Nismo to očekivali, nadali smo se će sve biti dobro završeno. Neka mu Bog da večno blaženstvo. Lišeni smo velike ličnosti“, govorio je patrijarh Irinej.
O Vidovdanu
Neposredno pred obeležavanje jednog najvećih pravoslavnih praznika – Vidovdana (2020. godina), patrijarh je za Nova.rs izjavio kako je „Kosovo neotuđivi deo Srbije“
„Tamo je početak svega. Mi se moramo boriti za tu teritoriju i moramo pronaći put da ono ostane u okviru naše zemlje. Sila otima zemlje i gradove, ali ono što se njome otme jednog dana se može i povratiti. Upravo je Kosovo najbolji dokaz za to, jer je mnogo vremena bilo pod Turcima, pa je ipak oslobođeno“, govorio je Irinej.
Osvrnuvši se na značaj pomenuog praznika, patrijarh je naglasio da Kosovo i Metohija čine temelj naše države, bez kojih “Srbija nije Srbija”.
“Tamo je počela naša kultura. Na tom prostoru se nalaze naše najveće svetinje i prolivena ogromna krv od Vidovdana do danas”, rekao je on, opisujući Kosovo kao “svetu zemlju za koju se vezuje sva istorija srpskog naroda”.
Kosovo je bio glavna tema i razgovora koje je patrijarh vodio sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a nakon njihovog sastanka, koji je održan 12. avgusta 2020. godine, Irinej je za Nova.rs istakao da su se on i predsednik saglasili da su pregovori o Kosovu neizvesni i da je stanje na toj teritoriji veoma teško.
“Razgovori koji će se voditi nisu nešto što obećava rešenje. Tako da je to još uvek problem koji se samo produžava. Kosovo je u posebnoj situaciji i videćemo kako će to da se završi”, naveo je srpski patrijarh.
Nakon vašingtonskih razgovora o statusu Kosova, patrijarh Irinej je za naš portal istakao da je „jedini dogovor koji Srpska pravoslavna crkva prihvata jeste onaj u kojem su Kosovo i Metohija u sastavu Srbije”.
“To je apsolutno stav Crkve i tu se ništa nije promenilo. Još ćemo da vidimo u kom pravcu idu pregovori između srpske i albanske strane, još uvek se upoznajemo sa materijom”, rekao je u septembru za naš portal poglavar SPC, dodajući da, ukoliko usledi poziv, oni će se uključiti u pregovore oko Kosova.
“Ako nas neko pozove i da nam priliku, mi ćemo se uključiti u razgovore oko Kosova. U suprotnom ćemo svakako pratiti kako se odvija proces pregovora”, naveo je Irinej.
Kako je tada govorio, predstavnici SPC čekaju da čuju kako glasi izvorni dogovor, te on lično, kao i Crkva, podržavaju ideju da se normalizuju odnosi između Albanaca i Srba.
“To bi bilo normalno. Neophodno je uspostaviti dobar odnos između ta dva naroda”, poručio je za Nova.rs patrijarh Irinej.
Radovale ga promene u Crnoj Gori
Nakon poraza Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića na izborima u Crnoj Gori krajem avgusta, Irinej je izjavio za naš portal da ga raduju promene u toj zemlji.
“I te kako me raduju rezultati izbora i promene u Crnoj Gori. Posebno se radujem što ljudi koji dolaze gledaju mnogo šire na probleme. Mislim da će oni koristiti pravilne načine za rešavanje problema u toj zemlji i da će se Crna Gora vratiti na pravi put, odnosno onaj na koje treba da bude”, rekao je patrijarh Irinej.
O pomirenju Srba i Hrvata – to je oduvek stav Crkve
Patrijarh je govorio i reakcijama na njegovu izjavu da je vreme za pomirenje između Srba i Hrvata, navodeći da je to oduvek stav SPC.
“Naš stav je oduvek bio da treba stvoriti atmosferu mira, ali to moraju da žele obe strane. Videćemo da li će se napraviti nekakvi pomaci u tom pravcu”, istakao je za Nova.rs patrijarh Srpske pravoslavne crkve.
Zavreštak radova na Hramu – najveća životna želja
Jedna od životnih želja patrijarha Irineja bila je da se za njegovog života okončaju radovi na Hramu Svetog Save, a tokom razgovora sa Vučićem, govorio je i terminu otvaranja Hrama.
“Mi smo taj termin odredili, ali je pitanje da li će biti moguće organizovati u drugoj polovini oktobra. To zavisi od mnogih faktora i činjenica. Ponavljam, to će se dogoditi ako uslovi dozvole”, poručivao je Irinej.
Patrijarh Irinej prvi je poglavar SPC koji je sahranjen u kripti Hrama Svetog Save.
Pratite nas i na društvenim mrežama: