Foto:Lazar Novaković

Epidemiolog Kliničkog centra Srbije Vesna Mioljević rekla je za RTS da je epidemiološka situacija nestabilna. Virus se intenzivnije i većom brzinom prilagođava i mutira, rekla je Mioljevićeva. Smatra da ćemo u ovoj godini biti verovatno na korak ispred virusa.

Prošle godine posle Sretenja, praznika i odmora, imali smo jedan od najtežih talasa tokom epidemije koronavirusa.

Mnogi su praznične dane i školski raspust iskoristili da otputuju, i cele ove nedelje ne rade.

Epidemiolog Kliničkog centra Srbije Vesna Mioljević rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da ako uporedimo brojeve od pre nepunih mesec dana, broj pozitivnih je sada manji.

„Imali smo 26. januara skoro 20.000 pozitivnih, juče oko 7.000 pozitivnih, povećan je broj pacijenata koji su na respiratoru, i onih koji su izgubili bitku sa kovidom, tako da je realno očekivanje da ćemo nakon praznika imati povećanje broja obolelih“, rekla je dr Mioljević.

Ističe da u prilog tome ide i činjenica da kruže delta soj, omikron i stelt, tako da imamo situaciju u kojoj moramo biti više nego oprezni jer je epidemiološka situacija nestabilna.

Šta sada poručuju sojevi virusa

„Za lekare i sve one koji su iz oblasti medicine a bave se virusologijom mutacije nisu iznenađenje, ali učestale mutacije samo u protekla dva meseca – govorili smo o delti, delti plus, o omikronu i steltu – govore da se virus intenzivnije i većom brzinom prilagođava i mutira, a sve sa ciljem da oboli što više ljudi“, objasnila je doktorka.

Klinička slika jeste blaža, manji broj pacijenata jeste hospitalizovan, manji je broj dana hospitalizacije, ali virus uvek nađe domaćina, posebno pacijente koji imaju primarnu ili sekundarnu imunodeficijenciju: svaki koronavirus može dati tešku kliničku sliku bez obzira na to kako se zove, napominje doktorka.

Ulazimo i u treću godinu sa koronom, šta je drugačije

Dodaje da ovo predugo traje, dve godine jeste dug period, dete se rodi, prohoda i progovori za dve godine, a virus je na svom početku sa velikim brojem mutacija.

Na početku, virus je bio na korak ispred nas, a zahvaljujući vakcinama koje poznajemo i antivirusnim lekovima, smatra da ćemo u ovoj godini biti verovatno na korak ispred virusa, prenosi RTS.

Vraćaju se deca s raspusta – grip i korona

Mioljevićeva je trenutno umereni optimista kada je reč o kovidu. Kada je reč o gripu, iskustva kažu da je najviše obolelih bilo u februaru i martu.

„Ove godine bilo je nešto više registrovanih slučajeva gripa nego prošle godine“, kaže ona.

Govoreći o povratku školaraca i završetku raspusta, smatra da je tu uspostavljen sistem koji daje rezultate i nije bilo problema u vezi sa povećanjem broja novozaraženih.

Mioljevićeva zaključuje da pored vakcine, koja je apsolutni prioritet i najvažnija mera prevencije, imamo i nekoliko antivirusnih lekova, koji se pod kontrolom ordinirajućeg lekara i mogu se primati u toku prvih nekoliko dana sa dobrom prognozom u lečenju.

BONUS VIDEO Potpuno nova dijagnoza – šta je postkovid

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar