Trideset godina pacijenti u Srbiji čekali su na izmenu Pravilnika o većoj dostupnosti lekova (tzv. OFF-label) koji su danas konačno predstavili Ministarstvo zdravlja, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) i Udruženja pacijenata.
A šta to konkretno znači objasnila je ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić.
“Ovo je veliki korak u srpskom zdravstvu koji će olakšati našim pacijentima da dođu do lekova. Imali ste situacije sa kojima sam se susretala i dok sam bila direktor IORSa, da lek koji je registrovan za jednu indikaciju niste migli da dajete za drugu, iako je jako efikasan, samo zato što nije bio na listi. Sada će moći i to, a naši pacijenti, ako to lekar proceni, neće više morati da privatno kupuju lekove bili oni jeftini ili skupi”, rekla je ministarka.
Od sada će konzilijarnu odluku lekara, da je određeni lek najbolja terapija za pacijenta u tom trenutku, potvrđivati etički odbor zdravstvene ustanove koja onda može da primeni lek bez bojazni od dodatnih troškova, jer će njihova primena ići na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
“To se odnosi na lečenje svih bolesti u dečjem uzrastu, svih malignih i retkih bolesti, kao i primarnih autoimunih bolesti. Ovim pokazujemo da država sluša i brine o našim građanima. Planiramo da vremenom ukinemo i odluku etičkog odbora ustanove, kako bismo proceduru pojednostavili i kako bi za upotrebu ovih lekova bila dovoljna odluka konzilijuma lekara. Cilj mi je da srpsko zdravstvo bude kvalitetno i dostupno bez opterećivanja nepotrebnom administracijom i čekanjem. Za to je potrebno vreme, ali bitno je da svaki dan pomeramo granice”, naglašava ministarka.
Ovaj korak ne bi bio moguć bez saradnje sa RFZO, a dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka Fonda naglasila je da je prvi put omogućeno pravo osiguranim licima da se leče uz tzv. off-label primenu lekova na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
“Na osnovu najčešćih zahteva struke u prethodnom periodu, predviđeno je da se na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, pod propisanim uslovima, može obezbediti off-label terapija za transplantaciju, za lečenje dece, za maligne bolesti i za primarne autoimune bolesti. Pravilnikom je predviđeno da off-label terapiju za decu, maligna i autoimuna oboljenja odobrava komisija RFZO za off-label koju će činiti lekari, a za transplantaciju sama zdravstvena ustanova bez komisije RFZO. Za maligna i autoimuna oboljenja mogu se na teret RFZO odobravati samo generički lekovi, tj. oni kojima je isteklo patentno pravo, dok se kod lečenja dece i transplantiranih pacijenata, mogu koristiti i inovativni lekovi”, objasnila je direktorka RFZO.
BONUS VIDEO: Prof. dr Nebojša Lalić: Novi lekovi za dijabetes