Zbog presušivanja Čonopljanskog jezera kod Sombora usled visokih temperatura došlo je do pomora ribe.
Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“ saopštilo je da je pomor prijavljen 18. jula i da je najviše uginulih jedinki tostolobika težih od 10 kilograma.
Njima je potrebna veća količina kiseonika, te su zbog toga osetljivije vrste, navode „Vode Vojvodine“.
U ovom preduzeću su naveli da je danas počelo hitno izmeštanje ribljeg fonda na drugu lokaciju – u najbliži kanal Dunav-Tisa-Dunav, gde će ribe biti smeštena u specijalizovane bazene sa kiseonikom.
„Zabrinjavajuće spuštanje nivoa vode usled visokih temperatura na ovoj lokaciji problem je koji traje godinama, jer se jezero snabdeva vodom isključivo iz atmosferskih padavina i akumulacija se ne može dopunjavati vodom iz prirodnih vodotoka ili kanalske mreže. Osim toga, sušenju akumulacija doprinosi i neodgovoran odnos poljoprivrednika, usled samoinicijativnog bušenja bunara, bez sprovođenja zakonske procedure“, navode u saopštenju i dodaju:
„Imajući sve to u vidu, a u cilju konstantnog snabdevanja vodom te akumulacije i spašavanja ribljeg fonda, JVP „Vode Vojvodine“ intenzivno radi na projektu njenog povezivanja sa kanalom Dunav-Tisa-Dunav ‘Vrbas-Bezdan’. Akumulacija ‘Čonoplja’ postaće deo budućeg podsistema ‘Telečka’, iz kojeg će se vodom snabdevati severna Bačka.“
U okviru ovog projekta, za koji je, kako navode u „Vode Vojvodine“, potreban duži vremenski period, gradiće se pet crpnih stanica, tri izlivne građevine, mnoštvo ustava i propusta, a kanalska mreža biće duga više od 50 kilometara.
Investicija će koštati više od 4,5 milijardi dinara, a kada projekat bude gotov omogućiće navodnjavanje 25.144 hektara.
„Međutim, ono što je za rešavanje ovog problema najvažnije, akumulacija ‘Čonoplja’ postaće veštačka i više neće zavisiti od atmosferskih i klimatskih uslova, kao do sada. Trenutno je u pripremi projektno-tehnička dokumentacija za ovaj projekat“, naveli su u „Vodama Vojvodine“.
Ovo preduzeće je demantovalo da na brani akumulacije „Čonoplja“ ima nekih oštećenja ili curenja vode, kako su preneli pojedini mediji.
BONUS VIDEO – Toplotni talas koji se širi ka Srbiji