U Srbiji nije pravno regulisana dodela licence i akreditacije psihoteraputima, zbog čega se javlja problem kontrole. Takođe, Savez društva pihoterapeuta Srbije ističe da muzikoterapiju ne prepoznaje kao modalitet, niti je udruženje doktorke Ranke Radulović njihov član, prenosi N1.
Nakon što je otac ubijene devojčice u školi „Vladislav Ribnikar“ Slobodan Negić u „Utisku nedelje“ izjavio da je izvesna doktorka Ranka Radulović, 5. maja, samo dva dana nakon masovnog ubistva, sprovela „mračnu psihoterapijsku seansu“ sa decom koja su tog dana došla u školu, pojavile su se brojne oštre reakcije javnosti.
Prema navodima Negića, doktorka Radulović je, uz znanje direktorke pomenute škole, deci puštala narodnu muziku i govorila im da treba da se povežu sa duhovima i dušama svojih poginulih prijatelja i prijateljica.
Doktorka Radulović je začetnik muzikoterapije u našoj zemlji i osnivač Udruženja muzikoterapeuta Srbije. Međutim, u Savezu društva pihoterapeuta Srbije ističu da oni muzikoterapiju ne prepoznaju kao psihoterapijski model, niti je njeno udruženje njihov član.
„Naš Savez muzikoterapiju ne prepoznaje kao psihoterapijski modalitet. Ona se pre mnogo godina prijavila, međutim ovo udruženje ne pripada Savezu društava psihoterapeuta. Oni nisu prepoznati kod nas i nisu naši članovi. Mi imamo odrđene kriterijume koji definišu šta je naučno zasnovana psihterapijska praksa i naša sva udruženja su povezana međunarodno priznatim programima edukacije“, rekla je Nevena Čalovska Hercog, generalna skeretarka Saveza društva pihoterapeuta Srbije, za portal N1.
Na pitanje da li misli da je adekvatno u tako kriznoj situciji, nakon ubistva u školi, da se primenjuje ovakav vid psihoterapije nada decom, Čalovska Hercog objašnjava da se tu desilo niz propusta koja nisu opravdana.
„Meni se čini da nakon 48 sati ne možeš ad hok krenuti sa njima da radiš, tako što vidiš ljude koji su zagrljeni u plaču što je normalna reakcija u šoku i žalosti, a pritom ti roditelji nisu obavešteni šta se dešava. Mislim da tu ima serija propusta koje možemo da razumemo zato što situacija nikada do sada nije viđena i doživljena, da su i deca i nastavnici i roditelji u stanju šoka i nesnalaženja, međutim to ne može da se opravda“, objasnila je Čalovska Hercog, koja je inače psihijatar i psihoterapeut.
Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete, koja je govorila za Radio-televiziju Srbije, takođe smatra da metoda koju zastupa dr Radulović nije priznata i nije verifikovana kao metoda koja treba da bude zastupljena bilo gde, posebno ne u školi.“
Psihoterapija u Srbiji nije zakonski regulisana
U Srbiji nije pravno regulisana dodela licence i akreditacije psihoterapeutima, to je za portal N1 potvrdio i Mikloš Biro, penzionisani profesor kliničke psihologije na Univerzitetu u Novom Sadu.
„U Srbiji nije zakonski regulisano izdavanje licence psihoterapeutima. Time može da se bavi svako ko je prošao edukaciju u toj sferi“, rekao je profesor.
Prema njegovom mišljenju, teško je presuditi da li je korišćenje muzikoterapije prihvatljivo, međutim ona „nije akdekvatna forma ukoliko se radi o psihotraumatskom sindromu“
„Korišćenje jedne forme psihoterapije pogrešno je kada su u pitanju deca koja su pretrpela traumu nakon ubistva. Tu treba primeniti pojedinačni tretman, odnosno da se za svako dete utvrdi da li ima problema i tek onda videti na koji način mu treba prisupiti“, objasnio je Biro.
Podsećamo, posle brojnih napada i burnih reakcija, doktorka Ranka Radulović se oglasila navodeći da je u petak, 5. maja 2023. godine, sa svog radnog mesta na Klinici za psihijatriju UKCS poslata u školu „Vladislav Ribnikar“ po nalogu direktora, a po zahtevu Ministarstva zdravlja, zajedno sa grupom iskusnih kolega, u cilju pružanja prve psihijatrijske pomoći, deci, roditeljima i nastavnicima.
„Pošto su učenici bili u vidno uzbuđenom stanju i rasplakani, a ispred škole je bila gomila ljudi i novinara, pomislila sam da postoji mogućnost da ih slikaju i da budu zloupotrebljeni od strane medija. Iz potrebe da ih zaštitim, pozvala sam ih da ne stoje na hodniku, nego da dođu na planiranu grupu sa prisutnim nastavnicima, što su svi prihvatili“, rekla je dr Radulović.