Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs; Goran Srdanov/Nova.rs; shutterstock

Protiv privatne zdravstvene ustanove BioCell, koja je naprasno zatvorena u avgustu ove godine, stiglo je desetine tužbi, među kojima je većina zaposlenih, koji zahtevaju isplatu zarada, ali i pacijenti i vodeće firme kojima ova klinika duguje novac. Podnesak Privrednom sudu u Beogradu dostavila je čak i inspekcija Ministarstva zdravlja.

Jedan od suvlasnika ove klinike, na čijem je mestu otvorena nova bolnica “Avala”, bio je i brat nekadašnjeg premijera Crne Gore Džihan Abazović, a u Nadzornom odboru sedela je partnerka srpske premijereke Milica Đurđić.

Milica Đurđić i Džihan Abazović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs, Nova S

Bolnica BioCell u oktobru ove godine zvanično je otišla u stečaj, a lekarima i kompletnom osoblju nisu isplaćene poslednje dve mesečne zarade, dok su pacijente, koji su bili u postupku vantelesne oplodnje (VTO), ostavili na cedilu usred procesa lečenja od steriliteta, iako su, kako tvrde zaposleni, pojedinima novac uzimali unapred. Žene koje su u ovoj bolnici vodile trudnoću, platile su po više hiljada evra, da bi posle zatvaranja bile prinuđene da se porađaju u drugim ustanovama, nakon što je BioCell proglasila bankrot.

Isplata od imovine koje nema

Od avgusta do danas na adresu Privrednog suda u Beogradu stiglo je 70 podnesaka, među kojima su većinom tužbe zbog potraživanja dugovanja.

“U međuvremenu je pokrenut stečajni postupak, tako da svi oni kojima klinika duguje novac, bilo da su bivši zaposleni ili firme, prijavljuju potraživaja stečajnom sudu i upravniku. Trenutno nema svrhe voditi parnične postupke, jer će najverovatnije stečajni upravnik priznati da plate nisu isplaćene. On mora da popiše imovinu i da donese zaključak da plate i sva dugovanja prema kompanijama sa kojima je bolnica sarađivala, treba da budu iplaćene iz stečajne mase. Međutim, te mase nema, ona ne postoji, jer zvanično bolnica više nema nikakvu imovinu iz koje se dugovanja mogu izmiriti”, objašnjava za Nova.rs advokat iz Beograda, koji zastupa jednog od bivših zaposlenih.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Malverzacije oko BioCell bolnice, koja je pre više od godinu dana otvorena pompezno kao najmodernija ustanova za VTO postupke, su na najvišem nivou, kaže advokat, u tolikoj meri da će teško bilo ko izvući neku isplatu.

“Situacija nije sjajna jer otvaranjem stečaja se svi parnični postupci prekidaju. Zaposleni, pacijenti i firme su tužili bolnicu, ali najverovatnije neće ništa dobiti. Ako stečajni upravnik ospori ova potraživanja, parnice se nastavljaju, ali ako ih prizna, stavlja ih u prvi isplatni red, pa ako nekada u budućnosti bude sredstava, biće naplaćeni u nekom procentu. Međutim, sredstava sada nema, a oni koji su sve ovo zakuvali iskoristili su brojne ‘rupe u zakonu’ i naše memljivo pravosuđe, da se izvuku. Planski su gurnuli bolnicu u stečaj, potom otvorili drugu ustanovu, a opremu prebacili i sad se vodi pod imenom Avala klinike”, kaže advokat.

Foto:Privatna arhiva

Od oko 100 zaposlenih, koliko ih je bilo u klinici BioCell, samo nekolicina je ostala da radi u novoj Opštoj bolnici “Avala”, koju sad vodi delimično ista ekipa.

Ukupne obaveze klinike znaće se kada se okonča postupak prijave potraživanja, a tek u februaru ćemo dobiti informaciju koja je vrednost prijavljenih potraživanja, odnosno kome su sve dužni i koliko.

Dužni i za medicinsku opremu

Pet vodećih firmi koje se bave proizvodnjom i distribucijom medicinske opreme, farmaceutske kuće koje snabdevaju zdravstvene ustanove lekovima, suplementima, pa čak i konsultantske firme i reklamne agencije, tužile su BioCell zbog dugovanja, što se jasno vidi u sudskoj dokmentaciji u koju je Nova.rs imala uvid. Među 70 podnesaka našla se i inspekcija Ministarstva zdravlja, koja je dokumentaciju dostavila početkom decembra ove godine.

Foto:N1

“Imali smo saradnju sa BioCell bolnicom. Ostali su nam dužni neki novac, ne znamo šta će biti sa tim, sve je prepušteno u ruke advokatima i stečajnom upravniku”, kažu za Nova.rs u jednoj od firmi koja se bavi distribucijom medicinskih aparata.

Pročitajte još:

Podsetimo, sredinom avgusta ove godine, nakon iznenadnog zatvaranja bolnice, zdravstveni radnici u jednom danu ostali su bez posla i plata.

“Ništa nije ukazivalo na bankrot i zatvaranje bolnice, a onda su u jednom danu nadređeni saopštili da klinika prestaje sa radom, bez ikakvih objašnjenja. Kako bi nas umirili, rekli su nam da će kroz dve nedelje biti ponovo otvorena, ali preregistrovana i da će raditi pod drugim imenom. U to, naravno, niko nije verovao”, rekao je tada za Nova.rs jedan od lekara, koji je zamolio da ostane anoniman jer je, kako je naveo, prilikom zapošljavanja u ovoj klinici, kao i svi ostali, bio u obavezi da prethodno potpiše Ugovor o tajnosti podataka, što ga sada sprečava da javno govori o problemu sa kojim se ustanova suočava.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs/Ivan Dinić/Nova/Antonio Ahel/ATAImages/Shutterstock

“Pacijentima koji su bili u postupku VTO, mogli su izazvati ozbiljne probleme, jer su za njih poručivali ćelije, uzimali im sve podatke, reproduktivni materijal, a sve sa izgovorom čuvanja, što su mnogima unapred naplatili, a onda su samo nestali”, ispričao je tada naš sagovornik.

Ko su vlasnici?

Naime, račun kompanije Vincula Biotech Group u suvlasništvu Džihana Abazovića, blokiran je zbog duga, a u registru dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije, pre proglašenog stečaja, račun ove firme, u čijem je vlasništvu BioCell bolnica, bio je u blokadi za ukupan iznos od 142.799.087,12 dinara, što je oko 1.217.500 evra, a blokiran je 9. avgusta.

U ovoj privatnoj ustanovi bila je zaposlena i Milica Đurđić, partnerka premijerke Ane Brnabić. Radila je kao načelnica radiologije i bila član Nadzornog odbora, a danas je među čelnim ljudima Opšte bolnice “Avala”, koja je samo dve nedelje po zatvaranju BioCell klinike, otvorena na istom mestu.

Foto:Privatna arhiva

Prema saznanjima Nova.rs, ove dve zdravstvene ustanove ne povezuje samo adresa, već i doktor Milan Čuturilo koji je bio na čelu BioCell-a, a potom direktor Avale, da bi nekoliko nedelja po otvaranju nove bolnice, njegovo ime bilo izbrisano iz APR-a, a upisan je kao direktor spinalni hirurg dr Branko Krajnović.

Prema podacima sa APR-a, Abazović i još nekoliko pojedinaca bili su manjinski vlasnici Vincula Biotech Group. U vlasništvu Robnih kuća Beograd biznismena Milije Babovića bilo je 15 odsto, a većinski vlasnik bila je kiparska kompanija Ensifolia sa 75 odsto, Mark Strbad imao je 3,18 odsto, Miomir Knežević 3,82 odsto, prof, dr Aleksandar Ljubić 1 odsto, Vladimir Harhaji i Dušan Marić imali su po manje od jedan odsto.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Bolnica BioCell otvorena je u oktobru 2022. godine, u ekskluzivnom stambeno-poslovnom kompleksu “West 65” u Novom Beogradu, a u opremanje i završne radove, kako su tada preneli mediji, uloženo je sedam miliona evra.

Na naša pitanja o blokadi računa, problemima zbog kojih je klinika prestala sa radom i budućnosti zaposlenih, iz BioCell bolnice nisu se udostojili da odgovore u proteklih gotovo pola godine.

***

BONUS VDEO: Džihan Abazović i Petar Vuković Prvo srce svinje u čoveku – šta to znači za budućnost 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare