Rio Tinto projekat Jaradar reklama
Reklama Rio Tinto Foto:N1

Kompanija Rio Tinto na sastancima sa predstavnicima Evropske komisije navela je da bi dozvolu za eksploataciju u Srbiji trebalo da dobiju krajem 2021. godine ili pre aprilskih izbora u našoj zemlji, dok bi nakon izbornog ciklusa mogli da krenu radovi na izgradnji rudnika litijuma.

Naime, iz dokumenta Odeljenja Evropske komisije za unutrašnje tržište, industriju i preduzetništvo navodi se da bi sve dozvole Rio Tinto mogao da dobije do kraja ove godine ili u prvom kvartalu 2022.

U drugom kvartalu 2022. godine trebalo bi da krenu radovi na izzgradnji rudnika litijuma, odnosno nakon aprilskih izbora, a proizvodnja Rio Tinta trebalo bi da krene 2026. godine. Puna proizvodnja trebalo bi da krene od 2029. godine kada će se proizvoditi 58.000 tona litijum karbonata, 160.000 tona borne kiseline i 255.000 tona natrijum sulfata godišnje, pokazuju evropski dokumenti. To je dovoljno za oko milion električnih vozila sa 60 kWh baterijsko punjača, navodi se u pomenutom dokumentu.

Na sastancima se govorilo i o razgovorima EU i Srbije o strateškom partnerstvu u oblasti proizvodnje sirovina i baterija, te se govorilo i planiranim sastancima u septembru i oktobru.

Foto:privatna arhiva

Ovaj projekat je važan za Evropu, a to pokazuje da su već uspostavljeni incijalni kontakti sa kompanijama nemačke auto-industrije i fabrikama za proizvodnju baterijskih ćelija.

Rio Tinto je istako na sastanku da je „Jadar“ evropski projekat i da je poželjno da bude partner sa industrijskim akterima u EU da bi pomogao razvoj evropskih lanca za proizvodnju baterija.

Iz „Marša na Drini“ ovim povodom poslala je pismo šefu Delgacije Evropske unije u Srbiji Emanuelu Žiofru tražeći sastanak, a u kojem upozoravaju da EU ovim razgovorima ovim praktično daje Rio Tintu „slobodan prolaz ka nastavku projekta u Srbiji“.

Dodaju da je sama EU rekla da ovaj projekat „može da bude mogućnost za socio-ekonomski razvoj, ali uz poštovanje najstrožih standarda“, ipak istovremeno Evropska komisija namerava da razvije strateško partnerstvo.

Foto:privatna arhiva

EU koristi predpristupni momenat da podrži mutni litijumski predlog koji će urušiti energetsku tranziciju i ljudska prava i životnu sredinu kao žrtve i to će samo hraniti korupciju, upozorava „Marš sa Drine“.

Foto:privatna arhiva

Ovo udruženje tvrde da „kinesko kontrolisani“ Rio Tinto nikada nije ekstraktovao litijum, kao i da nijedna kompanija nije rudarila ispod plodne zemlje. Inače, predstavnici Evropske komisije razgovarali su sa Rio Tintom i o kineskom uticaju.

Rio Tinto je u odgovoru Evropskoj komisiji naveo da je već opredelio 2,4 milijardi dolara za projekat „Jadar“.

Bonus video – Stojković: Rudnik Rio Tinta počinje da radi posle izbora u aprilu

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare