Hrana niskog kvaliteta, potencijalno kancerogena, opasna po organizam, masovno se, već godinama, služi pacijentima u srpskim bolnicama, a jedan od glavnih sastojaka je suvomesnati proizvod – parizer, u kojem se nalazi samo tri odsto pilećeg mesa i čak devet vrsta aditiva. Naime, pulmološkinja prim. dr Slavica Plavšić, specijalistkinja za plućne bolesti, apelovala je putem društvene mreže “Iks” (bivši Tviter) na ministarku zdravlja Danicu Grujičić da hitno reaguje i utiče na promenu obroka u zdravstvenim ustanovama, u kojima se služi, kako navodi “pomije”, a da se manje bavi brzom hranom u blizini škola, koja je problematična, ali ni blizu koliko pomenuta bolnička hrana.

Njen apel prenosimo u celosti:

Foto: @SlavicaPlavsic

“Apel ministarki zdravlja Danici Grujičić,

Poštovana ministarka, molim Vas dok ste još u temi i ideji zabrana brze hrane u blizini škola ‘jer je to gore nego droga!?’ (sa čim se slažem samo u prvom delu), apelujem na Vas da se izborite za zabranu parizera u bolnicama. Poznato je koliko je u bolnicama u Srbiji slaba i bedna hrana, pa ne mora bar da bude i štetna i potencijalno kancerogena po pacijente i to u značajnim količinama. Mislim da je 90% tih ružičastih debelih kolutova završavalo u pomijama koje je neko otkupljivao. Tu ‘podrigušu’ nisu mogli da jedu ni oni pacijenti koji sa stomakom nisu imali problem, a celo odeljenje bi se satima osećalo na taj oblik užasne hrane koji čak i životinje izbegavaju. U nadi da ćete ovaj apel preneti predsedniku Republike, Vlade, ministru finansija i svima koji su nadležni, unapred se zahvaljujem u svoje, i u ime pacijenata. I molim Vas da se prilikom raskošnih ručkova i večera SNS-a, bogate i jeftine hrane u skupštinskim restoranima, setite pacijenata i trudnica, koji za doručak ili večeru dobiju parče hleba, čaj i kolut parizera!”

Foto: @SlavicaPlavsic

O “kvalitetu” parizera najbolje govore sastojci na deklaraciji, koje građani Srbije sada masovno dele na društvenim mrežama, pa tako vidimo da ovaj proizvod, osim što sadrži samo tri odsto pilećeg mesa, ima u sebi pileće vezivno tkivo, belančevinaste proizvode od soje, vlakna graška, ekstrakte začina, emulgatore (E450, E451), zgušnjivače (E412, E466, E415), pojačivač arome (E621), antioksidans (E300), hidrolizat biljnih proteina, boje (E120), konzervans (E250)…

Foto: @BiljanaLuki

Doktorka Plavšić, objasnila je dodatno, u razgovoru za Nova.rs, zašto je parizer štetan po organizam.

Pročitajte još:

“Parizer se nikome ne preporučuje, a u deklaraciji te hrane piše da ima samo tri odsto pilećeg mesa, sve ostalo su sastojci koji nemaju ni hraniljvu, ni energetsku vrednost. Naravno da nije ista situacija u svim bolnicama. U ustanovama u manjim mestima, uglavnom je hrana za pacijente kvalitetnija, ali u beogradskim bolnicama gde su velike centralne kuhinje, obroci su takvi da bi im jedva i životinje prišle. Iako imaju centralnu kuhinju, iz nekog razloga, obrok do pacijenta uvek stiže hladan, a pritom je bezukusan. Na vrstu hrane koju će jesti oboleli, moraju da utiču nutricionista i lekari, a niko od njih sigurno ne bi savetovao parizer. Međutim, moraju da se uklope u budžet bolnice, a parizer je najjeftiniji”, objašnjava za naš portal prim. dr Plavšić.

Iz vremena kada je radila u državnoj bolnici, seća se da su uglavnom nedeljom uveče izbacivali pune kofe debelih kriški parizera, koje pacijenti nisu mogli da jedu.

Foto: Privatna arhiva

“Bila ih je gomila, a svi smo kolutali očima na tu hranu, zaposleni i oboleli. Danas je potpuno isto, ako ne i gore. Te slike su mi još pred čima, pune kofe parizera koji se baca!”

Iako su suvomesnati proizvodi često upitnog kvaliteta, a naročito parizeri i razne šunke, na nedavnoj konferenciji za medije, predsednik Srbije, izneo je potrošačku korpu sa jeftinim namirnicama, kao preporuku građanima u “doba štednje”, a među njima je bio i parizer.

Foto:Milos Tesic/ATAImages

“Mislim da je Vučić poslednji put video i jeo parizer pre nekoliko decenija kada je išao na more. Pričao je više puta kako je njegova majka spremala tada sendviče, koji su možda bili sa parizerom, ali ih posle tih letovanja sigurno nije probao. Poznato je da on jede punjene lignje i pije skupa vina, pa ovo što radi je prosto ruganje stanovništvu i ponižavanje ispod svakog nivoa. Niko njemu ne brani da pije skupa vina, ali ne da posle preporučuje sokove na rastvaranje koji su puni hemije i koji našoj deci mogu oštetiti organizam. Sve to radi kao da nam čini uslugu, kao da je taj parizer kvalitetan i zdrav, a ako ga konzumiramo mesečno će nam uštedeti pet evra, pa treba da budemo srećni. Takav performans deluje na ljude koji mu slepo veruju, oni će te namirnice i da kupuju, a ta hrana je opasna po zdravlje, posebno ako se konzumira svakoga dana. U njegovoj korpi nije bilo recimo jaja, a korisno je da dete pojede bar jedno jaje na dan, da popije šolju mleka i pojede voće. Ništa u toj korpi nije bilo od zdravih namirnica, samo ono veštačko i puno hemije, ali ‘na tome ćemo uštedeti’, pa i na uštrb svog zdravlja. Šta god da tako populistički predstavi, to dopire do njegovih glasača i tako skuplja političke poene. Manipuliše ljudima izuzetno vešto, pa ako ni za šta drugo, onda mu za to skidamo kapu”, naglašava doktorka Plavšić.

Foto: Aleksandar Barda/FoNet

Podsetimo, ministarka zdravlja Danica Grujičić, izjavila je prošle nedelje da je ‘brza hrana opasna kao droga, pa kao što su zabranjene kockarnice u blizini škola, tako treba biti zabranjena i brza hrana’, ukazujući na to da je ova vrsta ishrane glavni krivac za sve veći broj gojazne dece u Srbiji, a njena konstatacija bila je upravo povod za apel doktorke Plavšić.

***

BONUS VIDEO: Prim. dr Slavica Plavšić: Nema rasprave sa antivakserima

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare