Foto:shutterstock; Amir Hamzagic / AFP / Profimedia;

U crnogorskoj bolnici, koja je na “izdisaju” i pred bankrotom, Institutu “Dr Simo Milošević” u Igalu, u koji decenijama gotovo ništa nije ulagano, deo pacijenata iz Srbije će u narednom periodu odlaziti na rehabilitaciju usled različitih oboljenja, a sve to potpuno besplatno, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u dogovoru sa predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem. Na ovaj način, lečenjem srpskih pacijenata, pomenuta ustanova trebalo bi da otplati glavni deo duga, koji za dobijeni kredit “vuče” još od 1987. godine, prema Jugobanci, u iznosu od oko 3,7 miliona evra, a koji je sa kamatama u proteklih 36 godina skočio na oko 7,5 miliona evra ili blizu 900 miliona dinara.

Pacijenti iz Srbije, odrasli i deca, koji pate od neuroloških, kardioloških, reumatoloških, respiratornih bolesti ili sportskih povreda, na rehabilitaciju će uskoro biti upućivani u Crnu Goru, u Institut “Dr Simo Milošević” u Igalu.

Osim rehabilitacionih, u ovoj ustanovi pružaju i preventivne terapije za osteoporozu i metaboličke sindrome, a moguće je dobiti i antistres program.

Igalo
Foto: Martin Siepmann / imageBROKER / Profimedia

Kako je došlo do duga?

Nakon što je Jugobanka otišla u stečaj, potraživanje je preuzela državna Agencija za osiguranje depozita, koja je konačno dobila spor o ovom potraživanju 2021. godine, kada je ono pravosnažno priznato i od crnogorskih sudova.

U međuvremenu je Agencija blokirala račun Institutu “Igalo”, a kako je ova ustanova već duže vreme u velikim problemima, bilo je jasno da ukoliko bi blokada ostala na snazi, to bi značilo siguran stečaj, koji bi vodio u bankrot i rasprodaju imovine. Međutim iz Agencije za osiguranje depozita stigao je predlog da su spremni da privremeno povuku blokadu računa, a iz Ministarstva finansija Srbije poziv da se pregovorima pronađe trajno rešenje uz očuvanje ove zdravstveno-turističke institucije, pisale su nedavno Vijesti.

Institut za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju iz Igala, kod Herceg Novog, ubraja se u najveće i najpoznatije institucije za multidisciplinarno banjsko lečenje na Balkanu. Od ključnog značaja za njegovu reputaciju su lokalni priobalni morski mulj, mineralna voda i klima.

Foto: Shutterstock

Naime, ministar finansija Crne Gore Aleksandar Damjanović, početkom avgusta ove godine, razgovarao je sa ministrom finansija Srbije Sinišom Malim o sudbini ovog Instituta i njegovom dugu od čak 7,5 miliona evra.

Pročitajte još:

To prilikom istakao je da se Institut nalazi u veoma lošoj finansijskoj situaciji zbog nagomilanih problema iz prethodnog perioda, a da čak i tokom leta, kada bi trebalo najviše da prihoduje, nema sredstava da izmiruje ni redovne obaveze.

Epilog priče stigao je pre nekoliko dana, sa razgovorom predsednika dve države u Atini. Tada je prvi čovek Crne Gore Jakov Milatović izjavio, da će Crna Gora i Srbija pronaći rešenje za Institut “Igalo”, posle, kako je rekao, sadržajnog razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

“Crna Gora i Srbija će pronaći održivo rešenje za otplatu duga Instituta Igalo, gde bi jedan deo bio umanjen za iznos duga stare devizne štednje Srbije prema Crnoj Gori, u skladu sa dogovorom ministara finansija”, napisao je Milatović na mreži X.

Jakov Milatović i Aleksandar Vučić Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

On je predložio da glavni deo duga bude otplaćen kroz lečenje građana Srbije u Institutu, o čemu će detaljnije razgovarati resorni ministri.

Dok traju dogovori najviših predstavnika dve države, zaposleni u ovom Institutu, koji su do nedavno bili u štrajku, prikupljaju potpise za peticiju o očuvanju i za spas ove ustanove, a u više gradova održavaju se protesti u organizaciji Unije slobodnih sindikata, čiji članovi su većina zaposlenih u ovoj bolnici.

Foto: Shutterstock

Crnogorski mediji pišu da je Vlada Crne Gore već pomagala ovoj kompaniji tako što je avansno plaćala za buduće usluge Instituta prema Fondu za zdravstveno osiguranje, a finansijski izveštaji za prošlu godinu pokazuju da Institut ima akumulirane gubitke iz prethodnog perioda u vrednosti od 28 miliona, dok kratkoročne i dugoročne obaveze i rezervisanja iznose oko 26 miliona evra.

Vlada Crne Gore je vlasnik oko 56 odsto akcija Instituta, a Vila “Oliva” podgoričkog biznismena Žarka Rakčevića, koji je i u odboru direktora, vlasnik je oko 27 odsto akcija, koje je pre skoro četiri godine kupila od Vlade Srbije. Ostatak akcija je u vlasništvu manjinskih akcionara.

Građani Crne Gore, takođe, prema pisanju crnogorskih medija, zameraju bivšem predsedniku Milu Đukanoviću što je dozvolio da ova renomirana zdravstvena ustanova bude puštena niz vodu, a ističu da je posećivao i najavljivao brojne investicije i pomoći, isključivo u periodima neposredno pred izbore.

***

BONUS VIDEO: Počinje nova spa sezona u Sokobanji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare