Foto:Shutterstock

Radna grupa za prevenciju nasilja usaglasila je danas ključne mera i aktivnosti koje je potrebno preduzeti u narednom periodu kako bi se unapredio sistem za reagovanje na nasilje, kao i za njegovu prevenciju. Ministar prosvete Branko Ružić rekao je da su mere pažljivo sagledane, razmatrane njihove posledice i precizirane aktivnosti koje je potrebno preduzeti da bi se realizovale. On je naveo da će do 24. decembra biti definisan predlog akata koje je potrebno izmeniti kako bi se navedene mere sprovele.

„Verujem da će mere koje smo usaglasili na današnjem sastanku omogućiti efikasnije reagovanje kada su svi oblici nasilja u pitanju, kao i da će delovati i podsticajno i preventivno i da će dodatno osigurati da učenik i njegova zaštita i podrška budu u fokusu“, ocenio je ministar.
On je podsetio da je nasilje složen društveni fenomen i da je cilj da svi segmenti budu uključe u njegovo rešavanje.

„U narednom periodu predstoji izmena zakona i podzakonskih akata, kao i finansijske analize i efekte za neke od mera koje je predložila Radna grupa“, rekao je ministar i dodao da je pre svih mera potrebna pozitivna promena stava prema vaspitnom i preventivnom radu škole, roditelja i svih drugih društvenih faktora.

Među predloženim merama su brojčano ocenjivanje vladanja od 5. do 8. razreda osnovne škole u toku i na kraju prvog i drugog polugodišta, kao i da ta ocena ulazi u prosek. Predloženo je i odlaganje ispisivanja učenika iz srednje škole ukoliko je protiv njega pokrenut vaspitno-disciplinski postupak, do njegovog okončanja.

Školama će biti preporučeno da propišu Opštim aktom škole mere za upotrebu mobilnih telefona tokom nastave. Među merama su povećanje broja pedagoga i psihologa u osnovnim školama, povećanje iznosa naknade za rad odeljenskih starešina, kao i donošenje Pravilnika o radu odeljenskih starešina.

Takođe, predloženo je i povećanje minimalnih novčanih kazni za težu povredu obaveze roditelja iz člana Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koja se odnosi, između ostalog, i na neučestvovanje u vaspitnom radu deteta, kao i za član zakona koji propisuje povredu zabrane (zabranu diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja). 1

Jedan od predloga je i izrada novih i revizija postojećih stručnih uputstava o saradnji i komunikaciji institucija pod nadležnošću Ministarstva prosvete, Ministarstva za brigu o porodici i demografiji, Ministarstva zdravlja, Ministarstva pravde i MUP. Predložena je i izmena Pravilnika o obavljanju društveno-korisnog, odnosno humanitarnog rada, kao i izmena Pravilnika o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, posebno u delu koji predviđa da se treći nivo nasilja prijavljuje i putem platforme „Čuvam te“.

Pročitajte još:

Ružić je ranije istakao da mere u našem sistemu moraju biti kombinacija prevencije i kažnjavanja, ali kažnjavanja koje će prevenirati neka buduća nasilja. On je naglasio da je najvažnije prijaviti nasilje čim do njega dođe i to pogotovo u manjim sredinama.

“Ljudi se često ustručavaju jer se vodi računa o tome čije dete je izvršilo nasilje, a to nikako ne sme biti kriterijum. Ako smatraju da ne mogu na terenu prijaviti nasilje, mogu da ga prijave ministarstvu i mi ćemo odmah postupati“, rekao je on.

Kometarišući ranije proteste radnika u prosveti, Ružić je rekao da ministarstvo i sindikati imaju “odličan i stalan dijalog“, i da povod za proteste “jeste bio slučaj nasilja u Trsteniku, ali da je u pitanju i reakcija na generalni porast nasilja u školama“.

“Na sastanku sa sindikatima, nisam stekao utisak da svi oni žele da do uvođenja statusa službenog lica dođe. Taj status pored prava donosi i određene, veoma kompleksne obaveze, a potencijalno i krivično-pravnu odgovornost, tako da je do nastavnika da razmisle da li je uvođenje statusa službenog lica u njihovom interesu“, naveo je Ružić.

Protest prosvetnih radnika Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Podsetimo, Radna grupa za prevenciju nasilja u školama osnovana je nakon skandala koji se desio u Tehničkoj školi u Trsteniku kada je učenik izmakao nastavnici stolicu, a dvojica đaka sve to snimala i postavila na društvene mreže. Glavni vinovnik incidenta i još jedan đak isključeni su iz škole, dok se treći učenik ispisao pre disciplinskog postupka.

Nakon ovoga i prosvetne vlasti i prosvetni sindikati smatrali su da nešto mora da se menja, pa je osnovana radna grupa čiji je zadatak bio da predloži mere za smanjenje nasilja u školama. Tako je predložen određeni broj mera, a među njima i da se učenik koji je počinio nasilje suspenduje sa nastave u trajanju do 10 dana, da učenik koji ima treću jedinicu iz vladanja ponavlja razred i da se vladanje ocenjuje brojčano od petog do osmog razreda, ali i na polugodištu i na kraju godine.

Foto: printscreen Twitter/noviput

Sledeći predlog bio je povećanje broja pedagoga, psihologa, defektologa i socijalnih radnika u obrazovnim ustanovama, predloženo je i da se kazne za roditelje povećaju – sada su od 5.000 do 100.000 – i da budu u rasponu od 10.000 do 100.000. Takođe, predloženo je i da se učeniku koji je počinio nasilje i zatražio ispisnicu iz škole, onemogući ispisivanje dok traje vaspitno-obrazovni postupak.

Zatražena je i zabrana mobilnih telefona na času, ali po tom pitanju najizglednija mogućnost je da Ministarstvo preporuči školama da one internim propisima reše to pitanje.

BONUS VIDEO: Protest nastavnika protiv nasilja u školama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare