Malo jača kiša dovoljna je da se pojedine ulice u Beogradu za samo nekoliko trenutaka pretvore u jezera. Glavni krivac je preterana gradnja zbog koje će se naša prestonica i u budućnosti suočavati sa posledicama poplava i bujica na ulicama.
Još prošle godine gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić najavio je da će pojedine tačke u Beogradu biti obeležene znakom za opštu opasnost, jer se upravo na tim lokacijama pojavi najveća količina vode tokom nevremena.
Koje su kritične loakcije u Beogradu?
Reč je od 20 lokacija.
Tada je objavljeno iz Sekretarijata za saobraćaj da su kritična mesta: čukarički podvožnjak, Karađorđeva ulica, Valjevska, Darvinova na Voždovcu, Poenkareova i Cvijićeva, Ustanička kod Ljermontovljeve, bulevari Mihajla Pupina i Nikole Tesle, Vinogradska, slivnici na Obrenovačkom putu.
Kako su ranije naveli u Sekretarijatu za saobraćaj, lokacije koje su do sada obuhvaćene postavljenom signalizacijom, a takođe su kritične su – raskrsnice Milana Rešetara i Zmajeva, kao i Ugrinovačke i Dobanovačkog puta, Trgovačka kod pumpe, podvožnjaci – Košutnjak, Tadeuša Košćuška, Dubovačka, Petlovo brdo, petlja kod Hitne pomoći i kružni tok u Vojvođanskoj ulici.
Slivnici jedan od problema
Postojeći slivnici ne mogu da prime veliku količinu vode, koja padne u kratkom periodu. Dodatni problem stvara otpad, lišće koje zapuši odvod, tako da „reka“ od kiše može nesmetano da teče na sve strane.
Iako su najugroženiji delovi gde ne postoji izgrađena kišna, pa čak ni fekalna kanalizacija, problema ima i u delovima gde je sve regularno. Na rešetke slivnika, voda nanosi razni materijal koji ih prekriva i onemogućava ilivanje u slivnik, pa tako i dalje oticanje kišnice. Problem može biti i visok vodostal ili nagib ulice, kao što je slučaj sa nekim ulicama na Banovom brdu.
Ako se ovako nastavi, biće samo još gore
Bujične poplave su nešto sa čim ćemo se suočavati sve više, upozorili su iz organizacije Ministarstvo prostora.
Kako su naveli, klimatske promene, su velike, a odgovor na njih ne dolazi dovoljno brzo i odlučno.
Generalni urbanistički plan Beograda je mesto kome treba posvetiti punu pažnju.
„Da li ćemo dovoljno pažnje posvetiti zelenilu, smanjiti preteranu izgradnju ili ne, dati zemljištu da diše ili betonirati“, navelo je Ministarstvo prostora.
BONUS VIDEO: Zbog obilnih padavina poplavljeni putevi u selima kod Kruševca