Radnici koji su nedavno otpušteni iz Javnog preduzeća Vodovod i kanalizacija u Kragujevcu podneli su tužbu protiv doskorašnjeg preduzeća.
Oni traže da im se posle tri i po godine rada konačno ponude ugovori na neodređeno vreme. Kako navode, 14 radnika traži da se njihovi ugovori o povremenim i privremenim poslovima po kojima su radili godinama proglase ništavim i utvrdi radni odnos na neodređeno vreme od dana stupanja na rad jula 2020. godine, piše N1.
Prema dosadašnjoj praksi, oni su potpisivali ugovore na period od 120 dana, da bi ih posle pauze od nekoliko dana, obnavljali uz neznatnu promenu radnog mesta.
„U pitanju su fingirane promene minimalnim izmenom naziva, pa tako umesto opisa viljuškar I imamo viljuškar II, pomoćni radnik I, pomoćni radnik II, bagerista I, bagerista II“, kaže za portal N1 advokat radnika Dragan Vasić.
Ugovor o privremenim i povremenim poslovima je ugovor gde se sa radnikom ne zasniva radni odnos. Ovakav ugovor je vremenski ograničen i najduži period koliko traje je 120 radnih dana u jednoj kalendarskoj godini.
Osim toga što su faktički radili celu godinu, a ne koliko je propisano zakonom, advokat Vasić navodi da je u izvodima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje vidljivo da nema prekida radnog odnosa, jer nije bilo pauze od najmanje 30 dana između potpisivanja dva ugovora.
„Situacija takva da su ovi ljudi angažovani preko omladinske radne zadruge Faks imali sve obaveze zaposlenih na neodređeno ali nisu imali ista prava“, navodi Vasić.
Prema Zakonu, angažovani radnik nema status zaposlenog lica zato što takva vrsta angažovanja, ne spada u radni odnos, već je to rad van radnog odnosa.
Vasić kaže da je kao razlog za otkaz naveden štrajk, iako radnici zbog svog statusa su mogli samo da protestvuju jer prema ugovoru koji su potpisali na to nemaju pravo.
Tokom protesta radnika Vodovoda dopisniku N1 iz Kragujevca Milanu Nikiću nepoznati muškarac se obratio povišenim tonom i rekao mu da se izdvoji od radnika i dođe iza iza bagera kako bi popričao sa njim, ali samo ako su kamere ugašene. Dva dana kasnije Nikić je prijavio da nepoznati muškarac 40 minuta nadgledao stan. Zbog pretnji, zastrašivanja i uhođenja dopsnik iz Kragujevca je bio primoran da se relocira iz Kragujevca, još ne namerava da se vrati u taj grad.
„Nemaju ni ostala prava koja imaju redovno zaposleni, poput plaćenog bolovanja, plaćeni prekovremeni rad, plaćeno odsustvo, godišnji odmor i ostala slična davanja. Osim toga, doprinosi koji se plaćuju su značajno manji od onih koji imaju zasnovan radni odnos“, kaže Vasić.
Direktor Vodovoda i kanalizacije Nebojša Jakovljević ranije je kako piše Danas, u izjavi za lokalnu Radio televiziju Kragujevac, rekao da je tačno je da nemaju prava kao zaposleni u stalnom radnom odnosu, „ali su im zarade u proseku iste kao i zaposlenima na istim ili sličnim mestima u preduzeću“.
„Tokom novembra i decembra oni su primili neto zarade od 70.000 dinara, na koje su agenciji plaćeni pripadajući porezi i doprinosi kako bi im bio uplaćen staž“, istakao je tada Jakovljević.
On je dodao da je Programom poslovanja za 2023. godinu bilo planirano da se zaposli grupa od 20 radnika, a prva grupa od 10 radnika je navodno trebalo da bude zaposlena u aprilu. Ova izjava dodatno je iznervirala radnike koji su tvrdnju o primanjima demantovali.
„Prema ugovoru satnica iznosi 300 dinara, tako da je maksimalna zarada oko 50.000 dinara“, kaže advokat Vasić.
Na pitanja portala N1 da prokomentariše tužbu radnika i šta se dešava sa najavljenim zapošljavanjem 10 radnika direktor Jakvoljević nije odgovorio i posle višednevnog čekanja.
BONUS VIDEO: Vrtić u Kragujevcu za 200 miliona dinara