Skoro mesec dana nezadovoljni radnici "Pošte Srbije" su u obustavi rada, pre svega zbog bednih plata koje imaju. Za to vreme, vlast na sve načine pokušava da prekine njihov protest. Tako zaposleni dobijaju disciplinsku meru "privremeno udaljenje sa posla", smanjene su im dnevnice, preti im se i policijom i institucijama koje se bave državnom bezbednošću, a potura im se i potpisivanje papira na kojem treba da se odrede da li su u štrajku ili. Oni su, kažu, sada proglašeni i za državne neprijatelje.
Nezadovoljni radnici „Pošte Srbije“, uprkos brojnim pritiscima od strane rukovodstva i vlasti, nastavljaju samoorganizovanu spontanu obustavu rada širom zemlje, koju su započeli 24. oktobra prvo u Novom Sadu, Vrbasu, Pančevu, potom u pojedinim delovima Beograda, da bi se proširila na ostale delove Srbije.
Sve vreme, međutim, traju najrazličitiji pritisci da prekinu obustavu rada.
Najsvežiji je stigao preksinoć, kada je deo radnika „Pošte Srbije“ dobio papir na potpisivanje, u kojem je trebalo da se izjasne da li su u štrajku ili ne. Uz taj dokument je stigla i poruka o „hitnom“ izjašnjavanju zaposlenih, a rok je istekao sinoć u 22 sata.
Tokom utorka, štrajkači su obavešteni i da im je postavljen ultimatum.
„Dobili smo informaciju da je Vlada odlučila da nam da samo 10 odsto plus 10 odsto u januaru, što sledi svim javnim preduzećima u Novoj godini. Odbili smo taj zahtev, a stiglo je i obaveštenje da smo na neki način državni neprijatelji, a mi smo radnici koji se isključivo bave borbom za veće plate“, kazao je za N1 poštar iz Beograda Srđan Popadić.
Uz sve to, radnicima se preti otkazima, a oni koji štrajkuju kažnjeni su umanjenjem zarade, iako je vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Zoran Đorđević radnicima u obustavi obećao da neće biti kažnjeni.
Ekonomista Ljubomir Madžar u razgovoru za Nova.rs tvrdi da vlast ima određenu stragediju kojom pritiska poštare da se vrate na posao.
„Tu je vlast ispala lukavija i prepredenija nego sami poštari. Ta strategija sa tim papirom koji treba da potpišu je jedna veoma lukava strategija. Ona individualno napada svakog pojedinca i tu se oni osećaju manje sigurni i manje zaštićeni nego kada nastupaju kolektivno jer svako dobija individualno pismo koje mora i da individualno potpiše. Tako da je to jako dobro smišljeno. Čim su neki počeli da odustaju od štrajka, to bi moglo da se produži i da druge poštanske jedinice krenu da odustanu. To je jedan jako lukav i efikasan način da se štrajk potkopa i da se završi na način koji vlasti odgovara“, smatra ekonomista.
Prema njegovim rečima, poštari bi trebalo da smisle nešto lukavo kao što je to uradila sama vlast.
„To sada svakog pojedinca stavlja u krajnje neugodan položaj da se sam izjasni, a ne zna kako će se drugi izjasniti. Kad bi on znao da će svi to odbiti, on bi to glatko odbio, ali šta da radi ako bude jedini koji je odbio, a svi drugi pristali. Te sumnje se, naravno, javljaju kod pojedinca i to je moćno sredstvo za suzbijanje štrajka“, smatra Madžar.
On je mišljenja da su radnici JP „Pošte Srbije“ uvređeni i povređeni zbog izjava da su državni neprijatelji, ali da na to ne treba mnogo da obraćaju pažnju.
„To je uobičajeni stil vlasti. Ko sve nije proglašen za državnog neprijatelja? Uzmite ove slobodne medije. To su državni neprijatelji par ekselans za vlast. Vlast će verovatno ostati na svom stanovnišu, pretpostavljam da imaju načine da nekima daju otkaze, a kad neki dobiju otkaze, onda će se svi ostali uplašiti2, tvrdi ekonomista.
Predstavnicima vlasti dodatno su pomogli i prorežimski mediji, koji su objavili da zaposleni u „Pošti“ koji su u štrajku neće dobiti 20.000 dinara pomoći, koja je dogovorena sa predstavnicima sindikata tog javnog preduzeća, koji nisu učestvovali u obustavi rada. Prema informacijama našeg portala, to se ne navodi u odluci koju je usvojila Vlada.
Stefan Mitrović, jedan od radnika koji štrajkuju, ispričao je za Nova.rs da su „nastavljeni pritisci“ na zaposlene u raznim mestima u Srbiji da se vrate na posao. Istog dana, JP „Pošta Srbije“ objavilo je oglas o zapošljavanju za poslove dostavljača i poštara u Novom Sadu.
Na kraju svega, rezultat se video u subotičkim poštama – svi zaposleni su juče, nakon što je Vlada usvojila odluku o isplati 20.000 dinara pomoći svim radnicima Pošte Srbije, prekinuli štrajk i nastavili sa radom.
BONUS VIDEO: Borba za goli život i stranačka zapošljavanja