Foto: Shutterstock

Ispitivanja proteklih godina su pokazala da je oko 15 odsto bolovanja u Srbiji bilo neutemeljeno. Kako je rekla Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije, procena Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje je da je oko 40.000 ljudi zloupotrebilo bolovanje.

Budmičević je rekla da dobijaju pritužbe poslodavaca da se problem lažnih bolovanja često uočava i da je ta praksa češća leti kada se obavljaju sezonski poslovi.

Kako je objasnila, dešava se i u privatnom i u državnom sektoru.

Foto: N1

„Svima u državi nam je problem i tek ćemo se suočavati sa nedostatkom radne snage. Imate takvu organizaciju rada, svi poslodavci pokušavaju da svoje troškove racionalizju i teško se odlučuju na novo zapošljavanje, jer je ipak neizvesnost, neću da kažem da treba da se plašimo, već da budemo optimisti i radimo kao da će sve biti u redu. U privatnom sektoru nemate luksuz da imate više zaposlenih na jednom radnom mestu, već je svaki posao isplaniran tako de odsustvo jednog zaposlenog osete i poslodavac i kolege. Poslodavac želi posao da završi na vreme da ne bi izgubio poslove, a problem je jer ne može u danu da nađe radnu snagu“, kaže Budmičević.

Za 40.000 lažnih bolovanja kaže da je veoma veliki broj u ovim vremenima kad je ozbilja situacija.

„Velika je neizvesnost i svaki poslodavac želi da zadrži posao. Svako odsustvo je zato nepovoljno za sve, ne samo za poslodavca već i za ceo kolektiv. To je veliko opterećenje i za državu. Zdravstveni sistem počiva ne ideji solidarnosti. Što je taj fond manji, država će morati iz drugih sredstava da nadomesti, ceo sistem trpi. To mora da se reši, najbolje je kroz dijalog. Inače, za zloupotrebu bolovanja prema zakonu je predviđen otkaz“, kaže ona.

Ona naglašava da je pravo na lečenje u skladu s Ustavom.

„Treba da se delije preventivno, da zaposlenima budu poznate procedure, da je to kršenje obaveza iz ugovora o radu. Treba da se gradi dobar odnos na poslu, da poslodavac utiče na to da zaposleni budu lojalni, ako bude ta atmosfera, biće drugačiji odnos prema radu“, dodaje.

Podseća da socijalni sistem počiva na solidarnosti. „Svi uplaćujemo, da onaj kome se desi zdravstveni problem ima pravo da povuče iz fonda. Sve zavisi koliko će fondovi biti bogati, problem je ako neko koristi to pravo mimo zakona, jer fondovi su opterećeni“, rekla je.

***

BONUS VIDEO: Ugledni srpski hirurg objasnio kako su ga kolege progasile ludim zato što je tužio lekare koji su mu lečili majku

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar