Foto: Shutterstock

U Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji naredne godine počinje realizacija regionalnog projeket prikupljanja staklene ambalaže, koji predvidja da se u Nišu, Somboru, Bihaću, Novom Travniku, Štipu i Ilindenu postave specijalni kontejneri za odlaganje stakla, sa ciljem da se u tim pilot opštinama sakupljanje stakla poveća za 20 odsto, objavila je danas Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Projektom „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“ predviđeno je uspostavljanje osnove za efikasniju reciklažu staklene ambalaže, tako što će u odabranim lokalnim samoupravama biti postavljeni kontejneri za odlaganje staklene ambalaže i to u gradskim i seoskim sredinama i u ugostiteljskim objektima, uz propratnu edukativnu kampanju, rečeno je na onlajn konferenciji  „Zajedno za novi život staklene ambalaže“.

„Oko 1.000 specijalnih kontejnera stiže u Niš, Sombor, Bihać, Novi Travnik, Štip i Ilinden, a kompletna oprema biće postavljena do kraja marta. Uz pomoć naših operatera u ovim opštinama prikupljanje staklene ambalaže trebalo bi da se poveća za 20 odsto“, rekla je izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

Violeta Jovanović Foto:TANJUG/ZORAN ZESTIC

Ona je podsetila da se trenutno u zemljama EU u proseku recikliraji 70 odsto staklene ambalaže godišnje, dok u Srbiji ta količina iznosi 44 odsto od ukupno plasiranog stakla na tržište.

Ukazala je i da NALED intenzivno radi i na povećanju stepena reciklaže baterija i sijalica, kao i otpada od hrane, te razvoja modela cirkularne ekonomije, što bi trebalo da omogući otvaranje 30.000 novih radnih mesta.

Projekat „Upravljanje staklenom ambalažom Balkanu“ pokrenula je Nemačka organizacija za medjunarodnu saradnju (GIZ), u saradnji sa operaterima ambalažnog otpada – kompanijama Sekopak, Pakomak i Ekopak, a partneri su NALED, Regionalna razvoja agencija Hercegovine i Zajednica jedinice loklanih samouprava Severne Makedonije.

Generalna direktorka Sekopaka Violeta Belanović Kokir kazala je da je stakl specifičan, težak materijal, koji mora da se prikuplja u specijalnim kontejnerima, odvojeno od ostalog ambalažnog otpada, zbog čega je do sada veliki broj lokalnih samouprava otezao sa uvodjenjem sistema za upravljanje ovom vrstom ambalažnog otpada.

Podsetila je da je EU još 1992. krenula u postavljanje indfrastrukture i uvodjenja primarne selekcije u prikupljanju stakla, pa im je cilj da do 2025. dostignu reciklažu od 75 odsto stakle, dok je Srbija krenula 2009. i danas je na 44 odsto.

Ukazala je ida iskustva iz EU nisu u potpunosti primenjiva u regionu, jer je mentalitet ljudi drugačiji, ali očekuje da ovaj projeket pomogne u saznanju šta je to što što će gradjane u regionu navesti da preispitaju svoje navike i uključe se u prikupljanje i separaciju staklene ambalaže.

Najavila je da će biti napravljen i vodič kako uspostaviti efikasan i ekonomski isplativ sistem upravljanje staklenom ambalažom, koji će koristiti svim zainteresovanim lokalnim samoupravama.

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare