Novinar i urednik "Danasa na lokalu" Vukašin Obradović smatra da se ne dodeljuje peta nacionalna frekvencija jer vlast želi po svaku cenu da zadrži monopol u informativnoj sferi, da zadrži mogućnost kontrole onoga što se emituje u etru, kako bi informacije doprle do što manje ljudi.
Obradović navodi da je to jedno od najvažnijih društvenih pitanja u Srbiji i da pažnja javnosti nije na onom nivou koji zaslužuje ova tema, „to je dugoročno važno pitanje“.
On dodaje da bi dodeljivanjem pete frekvencije bila stvorena mogućnost da dobijemo kanal koji će odudarati od jednoglasja sa kojim se sada suočavamo.
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) raspisao je 15. aprila konkurs za četiri dozvole za televizijsko i radijsko emitovanje za područje cele Srbije, ne uvrstivši u njega slobodnu, petu dozvolu koja je pripadala TV Avala, a koju je ta televizija izgubila pre 10 godina, od kada je ta frekvencija slobodna. Obradović ocenjuje da je REM „kancerozno tkivo u ovom društvu već poodavno“.
„REM svojom politikom zapravo štiti jednoumlje na nacionalnim frekvencijama, i nestavljanje u konkurs pete frekvencije je očigledna namera da se zadrži status kvo, jer ova vlast i dalje ima nameru da zadrži monopol na informisanje na nacionalnom nivou i mislim da je to jedini razlog“, kaže Obradović.
Upitan kako tumači da je nedavno ponovo uhapšen Darko Šarić, za kojeg se sumnja da je organizator kriminalne grupe koja je delovala na teritoriji Srbije, Evrope i Južne Amerike, imao pet telefona u zatvoru, od čega dva satelitska, vodio svoj biznis i kako ga optužuju naručivao ubistva, on kaže da se postavlja pitanje kako je to sve bilo moguće u pritvorskoj jedinici koja bi po svim pravilima morala da bude najčuvanija, gde su osumnjičeni pod najstrožim merama.
„To je dokaz koliko nam je i pravosudni i zatvorski sistem korumpiran“, navodi Obradović.
Govoreći o najavljenoj državnoj pomoći za prosvetare od 10.000 dinara, on kaže da se godinama govori o vrlo teškom položaju prosvetnih radnika, ali da nisu u pitanju samo plate, već uslovi rada i državni tretman.
Opširnije čitajte na N1.
BONUS VIDEO – Gde nestade peta TV frekvencija?
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram