Novi Sad oblaci panorama
Kišni oblaci iznad Novog Sada Foto:Nenad Mihajlović/Nova.rs

Zamenik gradonačelnika Novog Sada Milan Đurić izjavio je da se ove godine očekuje postavljanje spomenika nevino stradalima u periodu između 1944. i 1945. godine, što je spomenik protiv kojeg su antifašisti u Novom Sadu u više navrata protestovali.

„U ovoj godini očekujemo postavljanje spomenika nevino nastradalima 1944/45. godine. Novi Sad time daje svoj doprinos u izgradnji boljih odnosa izmedju mađarskog i srpskog naroda, dva stara evropska naroda koji imaju više od jednog milenijuma trajanja zapisane zajedničke istorije“, rekao je Đurić na svečanosti koju je organizovao Savez vojvođanskih Mađara u Novosadskom pozorištu.

Novosadske antifašističke organizacije ranije su u više navrata navodile da je na spisku imena kojima se podiže spomenik „nevinim žrtvama“ i značajan broj onih koji su bili domaći izdajnici i saradnici fašističkih okupatora iz Drugog svetskog rata.

Antifašistički front „23. oktobar“ organizovao je tim povodom krajem decembra protest.

„Borba protiv izgradnje spomenika ‘Nevinim žrtvama’ je bitka za sećanje i ako se ovde popusti, ako se dopusti da se krvnicima Novog Sada podigne spomenik, onda Novi Sad kao takav prestaje da postoji“, rekao je aktivista i radijski voditelj Daško Milinović na tom protestu.

On je kazao da se na spisku navodno nevinih žrtava iz 1944. i 1945. godine nalaze i osobe koji su „poznati i osvedočeni zločinci i nacistički saradnici, neki i po više puta, zbog čega antifašisti neće dopustiti da se njima podigne spomenik“.

„Prosto je neverovatno da su oni neke ljude koji su poznati zlikovci i poznati saradnici okupatora stavili na taj spisak, i to po nekoliko puta. To su uglavnom mađarski, zatim srpski kolaboracionisti koji su odgovorni za Raciju, za potkazivanje boraca za slobodu i uopšte stanovništva madjarskim fašistima, a na spisku ima, verovali ili ne, čak i ustaša. Tako da su oni koji svoje političke protivnike najviše etiketiraju kao ustaše, na svoj spisak nevinih žrtava uvrstili čak i ljude koji su bili u ustaškim jedinicama“, istakao je Milinović.

Na mestu na kojem je predviđeno postavljanje spomenika, aktivisti su tada simbolično postavili svoj spomenik koji podseća na spomenik žrtvama Novosadske racije koji postoji na keju uz Dunav u Novom Sadu.

Na tom improvizanom spomeniku pisalo je: „Spomenik fašističkim zločincima u Novom Sadu neće proći!“, na srpskom, hebrejskom, romskom, mađarskom i nemačkom.

U Novosadskoj raciji u januaru 1942. mađarska okupatorska fašistička vojska pobila je i pod led Dunava bacila više od 1.200 Jevreja, Roma, Srba i drugih građana Novog Sada.

Milinović je ocenio da je čitava priča deo „političke trgovine na relaciji Orban-Vučić, preko Orbanove podružnice Saveza vojvođanskih Mađara, a u okviru Orbanovog pranja istorije i istorijskog revizionizma“.

Bonus video – Dan primirja 

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook

Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar