Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) poručio je bolničke obroke u vrednosti od 40 miliona evra (4.800.000.000 dinara) za 20 ustanova, od kojih u čak 16 nema ležećih pacijenata. Novi ugovor sklopljen je sa konzorcijumom pet firmi, od kojih se dve i ne bave pripremom hrane, a jedna je bliska vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci.
Nakon brojnih spekulacija o ukidanju centralnih kuhinja u bolnicama širom Srbije i angažovanja privatnih ketering firmi za pripremu bolničkih obroka, prema dokumentaciji u koju je naš portal imao uvid, RFZO sprovodi nabavku hrane i za ustanove u kojima nema ležećih bolesnika.
Prema dokumentaciji, među naručiocima su samo četiri bolnice: Specijalna bolnica za rehabilitaciju Banja Koviljača, potom bolnica Ribarska banja, bolnica „Dr Slavoljub Bakalović“ i opšta bolnica „Laza K. Lazarević“ u Šapcu. Ostali naručioci su Apoteke Beograd, kojima je budžet prazan i na korak su od privatizacije, potom osam domova zdravlja, među kojima su i zdravstvene stanice, kao i šest zavoda, od kojih je jedan i sam RFZO, pa ostaje nejasno za koga se naručuju ovi bolnički obroci.
Naime, u septembru ove godine, RFZO doneo je „Odluku o zaključenju okvirnog sporazuma u postupku javne nabavke usluge ishrane“, tačnije sklopio je skupoceni ugovor sa konzorcijumom pet privatnih firmi na šest meseci.
RFZO je za pripremu bolničkih obroka angažovao privatnu firmu Prošef (Pro Chef) koja, od kako je ukinut Tehničko-ekonomski centar u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije (UKCS), priprema obroke za sve pacijente ove ustanove, iako je u pitanju agencija za ketering, koja reklamira hranu za rođendane, svadbe i sve vrste proslava.
Ova firma angažovana je kao predstavnik grupe privrednih subjekata koje čine još četiri firme.
U tenderskoj dokumentaciji jasno se vidi da je agencija ProŠef ponudom sa PDV-om premašila procenjenu vrednost nabavke. Naime, njihova ponuda je iznosila 6.733.980.192 dinara, dok je procenjena vrednost četiri milijarde dinara bez PDV. Izbor ove firme dovodi se u pitanje upravo iz razloga što u ugovoru stoji da je: „Kriterijum za dodelu ugovora, ekonomski najpovoljnija ponuda na osnovu kriterijuma – cene“.
Ipak, u ovom slučaju, kako takođe piše u ugovoru, „rangiranje nije izvršeno, budući da je u roku za podnošenje ponuda pristigla samo jedna ponuda“.
Među privatnim firmama u konzorcijumu, našle su se i one koje će javnost lako prepoznati. Na „platnom“ spisku privrednih subjekata „za pripremu bolničkih obroka“, je i privatna firma Time Partner, čija je osnovna delatnost čišćenje zgrada, a u vlasništvu je Manojla Mandrape. Ova firma međutim, osim što organizuje čišćenje, 2022. godine se našla i na optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal, kao deo grupe osumnjičene za kriminalno udruživanje, pranje novca i poresku utaju.
A ovo nije jedina kompanija na spisku sa sumnjivom prošlošću, jer je posao dobila i privatna firma bliska Srpskoj naprednoj stranci T&M Group Solutions, koja nudi „usluge obezbeđenja“, a za koju je javnost čula tokom decembarskih izbora 2023. Tada je otkriveno da su njena vozila dovozila fantomske birače iz Republike Srpske na beogradske lokalne izbore. Ovoj firmi je početkom godine i Elektroprivreda Srbije dodelila milionski vredan posao obezbeđenja.
Naime, kompanija T&M Group Solutions povezivana je i sa bivšim rukometnim reprezentativcem Danetom Šijanom, koji je privođen u Crnoj Gori, uoči lokalnih izbora 2021, zbog sumnje da je ilegalno unosio novac i pomagao koaliciji okupljenoj oko Demokratskog fronta (DF).
Šijan je i jedan od preko dve hiljade potpisnika podrške vladajućem SNS-u, a prema dostupnim podacima sa Fejsbuka, podršku partiji pružio je i tokom 2019, uoči mitinga ispred Skupštine Srbije, u vreme kampanje „Budućnost Srbije“.
Osim ketering firme ProŠef, među privrednim subjektima su i dve agencije koje se takođe bave pripremom hrane, firma Movie kitchen, koja već godinama priprema obroke za KBC „Dr Dragiša Mišović“, kao i ketering firma Illi Company iz Novog Sada.
Podsetimo, centralna kuhinja u UKC Srbije nedavno je prestala sa radom, nakon što je zatvoren Tehničko-ekonomski centar (TEC), koji je u krugu bolnica, a pružao je usluge ishrane, pranja i peglanja veša, kao i održavanja zelenila. Nakon gašenja ove državne firme, više od 100 ljudi ostalo je bez posla.
Priprema obroka za pacijente dodeljena je firmi ProŠef, koja će, prema pisanju medija, obroke dnevno naplaćivati 2.516 dinara, dok je u vreme TEC-a, cena dnevnih obroka iznosila 830 dinara.
Kako je ova firma, kao predvodnik konzorcijuma dobila posao pripreme hrane za UKCS, ali i za još 20 ustanova, među kojima u 16 nema pacijenata, shvatili su da sa 35 zaposlenih neće moći da postignu ugovorene stavke. Iz tog razloga raspisali su konkurs za zapošljavanje još 15 kuvara, 20 pomoćnika kuvara, 40 radnika na pakovanju obroka, 10 perača suđa, pet mesara i šefa mesare.
Nakon raspisivanja ovog konkursa, direktor TEC-a Rade Bogdanović, umesto otpremnine svojim radnicima ponudio je da pređu u ProŠef.
Podsećamo i da su 2021. godine firme ProŠef i Time Partner dobile dva tendera koje je raspisao UKCS, za obroke u kovid-bolnici Batajnica i novoj zgradi Kliničkog centra. Iako je njihov tadašnji konkurent Movie Kitchen dao dva i po puta jeftiniju ponudu, iz uprave UKCS tvrdili su da je tender raspisan po zakonu, iako su diskvalifikovali ponude čijim bi prihvatanjem državi uštedeli 622 miliona dinara.
Na naša pitanja o angažovanju privatnih firmi na pripremi bolničkih obroka za ustanove u kojima nema pacijenata, iz RFZO nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.
***
BONUS VIDEO: Pola godine bez tendera za resurse u zdravstvu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare