Deset porodica iz Niša koje su ostale bez krova nad glavom pošto je aprila prošle godine vatra progutala montažne kuće u kojima su živeli u ulici Alekandra Medvedeva, u nedelju će se okupiti na zgarištu i tu postaviti šatore, u znak protesta što grad još nije rešio njihovo stambeno pitanje. Oni su najavili da će boraviti i i spavati na tom mestu, kako bi još jednom skrenuli pažnju javnosti na muku koja ih je zadesila i na to što se već skoro godinu i po dana nemaju svoj dom.
Nekadašnji žitelji naselja u ulici Aleksandra Medvedeva pozvali su gradonačelnicu Niša Draganu Sotirovski, zamenicu gradonačelnice Dušicu Davidović, većnike, odbornike, narodne poslanike i sve dobronamerne ljude da im se pridruže i pomognu da se izbore za rešavanje stambenog pitanja.
Vesna Stojanović, jedna od Nišlijki koja je ostala bez krova nad glavom u požaru, kazala je da porodice pozivaju sve da dođu i čuju kako se 40 ljudi muči u tuđim kućama i stanovima.
„Snalazimo se kako znamo i umemo. Neko stanuje kod rođaka, neko plaća privatno stan, ali kako vreme prolazi sve nam je teže, a rešenje našeg problema se ne nazire“, istakla je Stojanović za Novu.rs.
Ona je podsetila da su, kada je požar izbio, svi istrčali iz svojih domova bosi, samo u papučama, i da su za samo par sati, ostali bez igde ičega.
„Ništa sa sobom nismo uspeli da ponesemo, čak ni lične stvari, vatra je sve progutala. Od tada do danas smo od grada dobili samo pomoć od 250.000 dinara. Naš zahtev je da nam se obezbede u zakup gradski socijalni stanovi ili da se na istom mestu na kome su se nalazile montažne barake sada podignu montažne kuće. To bi grad koštalo oko dva miliona dinara, što je manje od onoga što će da izdvoje iz gradske kase za popravku fontana u gradu“, rekla je Stojanović.
Prema njenim rečima, stanari čiji su stanovi izgoreli u požaru su u proteklih godinu dana u više navrata pokušavali da razgovaraju sa gradonačelnicom i većnicima, ali niko nije hteo da ih sasluša.
„Razgovarali su jedino sa predsednikom Skupštine grada Niša Bobanom Džunićem, ali je on rekao da ne može da nam pomogne. Podršku nam pruža odbornik odborničke grupe „Niš, moj grad“ Miodrag Stanković, koji će biti u nedelju sa nama i koji je u Skupštini grada podnosio inicijativu da se naše stambeno pitanje reši“, kazala je Stojanović.
Ona je kazala su porodice koje su sve izgubile u požaru pisale i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali da im je iz kabineta odgovoreno da taj problem treba da rešava lokalna samouprava.
„Umesto da to rade, gradonačelnica stalno ponavlja da smo tamo živeli “na divlje”, što je netačno. Našu baraku je, recimo, 1978. godine dobila moja majka, koja je u “Građevinaru” radila 40 godina, kao privremeni smeštaj, a u njoj sa porodicom živim i ja, koja sam u toj firmi radila 25 godina. “Građevinar” nam je i renovirao te barake, a ulagali smo i mi, koliko god smo mogli. One su bile uslovne za stanovanje, bile su naši domovi. Sve vreme smo plaćali struju, vodu, porez. Kako smo mogli da plaćamo porez za nešto “divlje“, zapitala je Stojanović.
U noći kada je izbio požar gradonačelnica Sotirovski, njena zamenica Dušica Davidović i još neki lokalni funkcioneri su postradalim porodicama, koje su inače slabijeg imovnog stanja, obećali „trajni smeštaj“.
Nakon toga ponudili su im smeštaj u gradskim socijalnim stanovima na dve godine, uz plaćanje mesečne zakupnine od 8.000 dinara, ali su i od toga odustali kada je jedna od stanarki spaljenih baraka, koja je zbog svoje bolesti prva dobila gradski socijalni stan na korišćenje, javno ukazala da je on potpuno neuslovan.
Sotirovski je potom saopštila da neće nuditi stanove preostalim porodicama, već da će grad za svaku porodicu izdvojiti po 250.000 dinara.
„Pošto su neodlučni i nezadovoljni ponudom grada da pređu u gradske stanove po subvencionisanih cenama, i nakon što je jedna porodica ukazala na loše higijenske uslove u stanu koji je dobila na korišćenje, ti stanovi im više neće biti dostupni. Ovo nije pijaca da se premišljaju i prepucavaju. Da se ne bismo igrali miša i mačke, odlučili smo da im damo novac… Pa, izvolite, veliki je Niš, birajte privatne stanove, plaćajte 100, 200, 300 evra, koliko god. I birajte koji vam konfor odgovara. Ako već birate, evo, 250.000 dinara, pa birajte. Živite i u Hajatu, ja nemam ništa protiv“, rekla je Sotirovski mesec dana nakon požara.
Predstavnice deset porodica pokušale su da ukažu na svoj problem odbornicima na jednoj od prošlogodišnjih skupštinskih sednica, ali su udaljene iz skupštinske sale pre nego što su bilo šta mogle da kažu.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram