Koalicija za slobodu medija je danas kao "nepravednu" ocenila pravosnažnu presudu kojom je Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) osuđena zbog kršenje pretpostavke nevinosti Predraga Koluvije, optuženog za uzgajanje više od 600 kilograma marihuane na farmi Jovanjica kod Beograda.
Koluvija je tužio KRIK jer su ga u tekstovima o suđenju za uzgajanje marihuane nazvali „optuženi narko-bos“, a Apelacioni sud u Beogradu je nedavno potvrdio prvostepenu presudu kojom je ta redakcija osuđena zbog kršenja pretpostavke nevinosti.
„Koalicija za slobodu medija smatra da je ova presuda nepravedna, jer sud prilikom odlučivanja nije uzeo u obzir ceo tekst, već se koncentrisao samo na jednu frazu. Strahujemo da ovakva odluka može da predstavlja poziv drugim moćnicima i političarima da izvrše pritisak na istraživačke novinare“, stoji u saopštenju.
Koalicija je podsetila da je nedavno i sudija Apelacionog suda podnela dve tužbe protiv KRIK-a zbog objavlljivanja baze podataka „Prosudi ko sudi“, uz obrazloženje da je time povređeno njeno pravo na privatnost, dok KRIK kaže da je objavio samo zvaničlne podatke o njoj, a ne privatne.
„Koalicija za slobodu medija, kao i mnoge međunarodne novinarske i medijske organizacije, smatra da su to klasične SLAPP tužbe (Strategic Lawsuits Against Public Participation – Strateške tužbe protiv učešča javnosti) čiji je cilj da se ućutkaju novinari. Ovo je, za razliku od direktnih pritisaka koje su novinari trpeli tokom devedesetih godina prošlog veka, naizgled legitimno sredstvo da se na legalan način ugase nezavisni mediji“, ocenili su u saopštenju.
Pozvali su vlasti da „pokažu da žele da zaštiti nezavisno novinarstvo“ i da u što kraćem roku usvoje Anti-SLAPP preporuke Evropske komisije i preporuke Anti-SLAPP direktive Evropskog parlamenta.
„Pozivamo i sudije da u budućim postupcima koju budu pokrenuti protiv novinara, sa naročitom pažnjom razmotre i navedene preporuke, prepoznaju karakteristike SLAPP tužbi i na osnovu toga odluče kako će teći postupak“, stoji u saopštenju.
Koaliciju za slobodu medija čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Slavko Ćuruvija fondacija i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost.
Bonus video:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare