Danas je počeo drugi upisni rok na beogradskim fakultetima, a prema prvim informacijama, najviše je bilo kandidata zainteresovanih za Poljoprivredni fakultet u Zemunu. Osim ovog fakulteta, bilo je interesovanja i za Biološki fakultet, Geografski, Pravni, Veterinarski i Filološki, dok je za Šumarski, Rudarsko-geološki i Tehnološko-metalurški bilo nešto manje prijava.
Srednjoškolci koji su u junu ostali bez indeksa u rukama, ali i svi oni studenti koji su se predomislili, napustili fakultete i sada žele da upišu neki drugi, danas i sutra mogu da se prijave na fakultete Beogradskog univerziteta na kojima je ostalo slobodnih mesta.
Ako se sećate tekstova objavljenih na portalu Nova.rs, mnogo fakulteta ima upražnjenih mesta, pa čak i budžetskih – Biološki, Geografski, Pravni, Veterinarski, Filološki, Poljoprivredni, Učiteljski, Šumarski, Rudarsko-geološki,Tehnološko-metalurški…
Ipak, na jednom od njih je prvog dana prijave bilo iole većeg interesovanja, a to je Poljoprivredni fakultet u Zemunu.
Poljoprivredni fakultet u akademskoj 2024/2025. godini prima 790 novih studenata. Nakon prvog upisnog roka, nije popunjen nijedan smer, zbog čega je Uprava raspisala drugi upisni rok.
Na fakultetu postoji čak sedam smerova i svaki od njih ima i budžetska mesta.
Konkretno, na agroekonomiji ima još 26 budžetskih i 32 samofinansirajuća mesta, dok je na Biljnoj proizvodnji ukupno 137, od čega je 122 budžetskih.
Na Biotehničkom i infomracionom inženjeringu postoji samo jedno budžetsko i 10 samofinansirajući.
Dalje, na smer Zaštita životne sredine u proizvodnji hrane može da se upiše još 26 studenata. Za 22 brucoša predviđen je budžet, dok su ostali u statusu samofinansirajućih.
Na Odeljenje Zootehnike ima slobodnih 47 mesta, od kojih su 39 budžetska, dok su za Prehrambenu tehnologiju previđena čak 109 budžetskih mesta. Ukupno se prima 149 brucoša.
I na smeru Fitomedicina ostalo je 51 slobodno mesto, od čega je 31 budžetsko.
Кandidat koji konkuriše za upis polaže prijemni ispit koji obuhvata programske sadržaje koji su izučavani u srednjoj školi.
Prijemni ispit je isti za svaki smer i to je ono što je olakšavajuće jer praks apokazuje da neki kandidati konkurišu za dva smera, pa na kraju izaberu onaj na kom su na budžetu.
Dakle, polaže se se samo jedan predmet odnosno proverava se znanje iz jednog od pet predmeta: sociologija, biologija, matematika, hemija ili fizika. Sve ove knjige objavljene su na sajtu fakultete u PDF formatu, što je kandidatima takođe važno.
Baš zbog jednostavnog prijemnog, mnogi srednjoškolci su u junu, pored fakulteta koji im je bio prva želja, polagali prijemni i na Poljoprivrednom, kako bi bili sigurni da će makar jedan upisati.
Za drugi upisni rok mogu da konkurišu svi oni koji imaju srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit.
Prilikom prijavljivanja kandidat se opredeljuje za jedan od ponuđenih studijskih programa. Upis na željeni modul u okviru studijskog programa zavisiće od mesta koje zauzme na jedinstvenoj rang listi tog studijskog programa.
Кandidat može da osvoji ukupno najviše 100 bodova i to po osnovu opšteg uspeha u srednjoj školi i po osnovu rezultata postignutog na prijemnom ispitu.
Кandidat je ostvario pravo na upis ukoliko se na konačnoj rang listi nalazi do broja koji je Кonkursom predviđen za upis i ako je ostvario najmanje 30 bodova.
Кandidat se može upisati na studijski program u statusu studenta koji se finansira iz budžeta Republike Srbije ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis kandidata na teret budžeta i ako osvoji najmanje 51 bod.
Кandidat može biti upisan u prvu godinu studijskog programa u statusu studenta koji se finansira iz budžeta Republike samo jedanput na istom stepenu studija.
Кandidat se može upisati na studijski program u statusu studenta koji se sam finansira ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja utvrđenog za upis samofinansirajućih studenata i ako osvoji najmanje 30 bodova.
Što se tiče zaposlenja, agroekonomija je prilično popularan smer idealan za studente koje interesuju oblasti poput finansija, upravljanja rizicima, ruralnog razvoja, agrarne politike, agrobiznisa, menadžementa, tržišta i marketinga poljoprivrednih proizvoda.
Puno je oglasa koji traže diplomirane agroekonomiste, ali ne samo njih – potražnja vlada i za inženjerima u oblasti zaštite prirodnih resursa koji se koriste u poljoprivredi.
Na sajtu Poljoprivrednog fakulteta istaknuto je gde se sve zapošljavaju studenti koji ovde diplomiraju. Tako se navodi posao u ministarstvima – poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zatim prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, resoru zaštite životne sredine, ministarstvima privrede, unutrašnjih poslova i finansija.
Dalje, s diplomom Poljoprirvednog fakulteta moguće je zaposlenje u Naučno-istraživačkim institutima, a takvih je u Srbiji dosta.
Institut za proučavanje lekovitog bilja „Josif Pančić“, Institut za kukuruz „Zemun polje“, Institut za higijenu i tehnologiju mesa Beograd, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Institut za stočarstvo Zemun-Beograd, Ekonomski institut, samo su neki od instituta.
Takođe, diplomci imaju osnovu i za zaposlenje u državnim službama kao što su inspekcijske službe, sudski veštaci, poljoprivredne stanice i zavodi, poljoprivredne stručne službe.
Naravno, otvorena su im vrata i u prosveti – u srednjim i visokim školama i na fakultetima.
Ipak, mnogi od njih zapošljavaju se u privrednim društvima, javnim preduzećima, bankama, asocijacijama, udruženjima iorganizacijama koje se bave zaštitom životne sredine, kao i u mnogim drugim institucijama.
A na poljoprivrednom tržištu ima i onih koji su po diplomiranju osnovali svoja preduzeća ili gazdinstva koja danas uspešno posluju.
Planirano je da nakon predaje dokumentacije zainteresovani kandidati polažu prijemni 2. i 3. septembra, a da konačne rang-liste fakulteta budu objavljene do 9. septembra.
BONUS VIDEO: Nastavnički smerovi na fakultetima (ponovo) pusti…
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare