Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Poigravanje sa pacijentima koji imaju simptome koronavirusa osim što do očaja dovodi obolele izaziva nevericu i razočarenje kod zdravstvenih radnika. 

Redakciji Nova.rs javio se lekar iz novobeogradske ordinacije i ispričao kroz kakvo maltretiranje i nebrigu prolazi jedna porodica čekajući rezultate testa na covid 19. Njihovo zdravlje je ugroženo „šetnjom“ od jedne do druge zdravstvene ustanove, dok istovremeno curi dragoceno vreme za terapiju.

„U ordinaciju mi je pre desetak dana došla žena četrdeseth godina sa povišenom temperaturom, bila je malaksala i kašljala je. Pregledao sam je i savetovao da se javi u covid ambulantu što je ona stradan, u ponedeljak 15. juna, i učinila. Otišla je u Covid centar na Novom Beogradu gde su joj konstatovali upalu gornjih respiratornih  puteva i prepisali antibiotik hemomicin“, priča naš sagovornik čije je ime poznato redakciji.

Pomenuta Beograđanka je pila hemomicin, ali kako joj je bilo sve lošije, ponovo je u petak (19. jun) otišla u kovid ambulantu gde su joj ovog puta „uradili krvnu sliku“, rendgen pluća i covid test. Promenili su joj terapiju, dali drugi antbotik i vratili kući. Rekli su „zovite, rezultati testa biće gotovi za dva, tri dana“.

U međuvremenu stanje joj se pogoršava, temperatura konstantno oko 38 stepeni, povraća… U nedelju, 21. juna se onesvestila u kući i muž je bukvalno nosi na Infektivnu kliniku. Tu joj ponovo rade rendgen pluća i krvnu sliku, ali  kažu da ne mogu ništa bez rezultata testa.  Poslali su je, zbog nesvestice, kod hirurga u Urgentni centar. U Urgentnom joj  rade skener glave i šalju je kući.

Stanje u porodici se menja, njen sin, a potom i muž dobijaju temperaturu. Sve troje po savetu svog lekara ponovo odlaze u covid centar – obolela žena na kontrolu, a muž i sin na pregled.

Iz novobeogradskog covid centra ih vraćaju kući sa preporukom da čekaju rezultate testa – onog od od petka, 19. juna. Kad taj rezultat stigne onda će znati šta dalje da rade sa njih troje. Ali rezultata još nema, a danas je 26. jun.

Ovo se sve dešava u Beogradu, a kako li je tek u Srbiji? Da li neko mora da umre da bi mu se utvrdilo da je zaražen ili da bi mu se verovalo da je bolestan? Ako je test najvažniji za dalji tretman obolelih onda moraju mnogo efikasnije to da rade i da rezultate brže izdaju. Kao lekar duboko sam razočaran organizacijom i funkcionisanjem covid ambulanti“, kaže naš sagovornik.

A šta tek da kažu oboleli i oni koje će oni u međuvremenu zaraziti?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare