"Niko od ljudi koji su hospitalizovani u Pirotu i niškom Univerzitetskom kliničkom centru, usled trovanja amonijakom iz cisterne koja je juče popodne iskliznula iz železničke kompozicije, nije životno ugrožen", saopštila je ministarka zdravlja Danica Grujičić nakon obilaska pacijenata koji se nalaze u ove dve zdravstvene ustanove.
„U pirotskoj bolnici je neposredno nakon prijema preminuo sedamdesetčetvorogodišnji čovek, naložena je obdukcija. Ono što se zna je da je bio kardiološki i neurološki bolesnik. Postavlja se pitanje ko mu je dozvolio da vozi, s obzirom na to da je zatečen u svom automobilu, moglo se desiti da dobije i epileptični napad“, kazala je Grujičić.
Ona je dodala da su u istoj ustanovi pregledana 44 pacijenta, da su dva upućena u Niš, a svo troje hospitalizovane dece pušteno je kući.
„U Pirotu je pet pacijenata, četvoro na pulmologiji, jedan kojeg je bolela glava i povraćao je smešten je na kardiologiji i svi su u stabilnom stanju. Najteže povrede ima jedan Turčin, ispoljava iritaciju grla i ima probleme sa vidom zbog nadražaja rožnjače i konjuktive“, objasnila je Grujičić.
Ministarka zdravlja navela je da je u Nišu na lečenju zadržano šestoro odraslih i troje dece.
„U niškom UKC je najteže povređeni pacijent. On je udahnuo amonijak ali je i nastradao u udesu, ima serijsku frakturu rebara ali je trenutno van životne opasnosti. Što se tiče stranih državljana, u Pirotu osim Turčina ih nema, u Nišu je jedan Bugarin koji se meni zahvalio za ono što su za njega uradile kolege u Nišu. Moram da pohvalim sve službe, sjajno su svi odreagovali, pirotska Hitna pomoć je imala 32 prevoza, 44 pacijenta su pregledana u Pirotu, u Nišu 14, neki su pušteni kući, dobro je što niko nije životno ugrožen, državno zdravstvo je pokazalo da se bez njega ne može“, naglasila je Grujičić.
Dodala je da u Beloj Palanci nije bilo nijednog slučaja, pa smatra da se radi o manjem regionalnom ekološkom akcidentu.
„Kakve će hronične posledice biti to se ne zna ali pacijenti moraju biti pod medicinskom kontrolom, nadam se da neće imati trajnije posledice. Dve pacijentkinje imaju probleme sa vidom, nadamo se da će se to srediti“, rekla je ministarka.
Kazala je da se ne zna kakve će posledice akcidenta biti po životnu sredinu.
„Koliko imam saznanja, danas je u svim vodovodima uredna vrednost amonijaka i drugih toksičnih materija. Što se tiče vazduha, o zagađenju će se izjasniti Institut za rudarstvo, oni određuju dozvoljenu koncentraciju materija u vazduhu, oni su već na terenu. Uverila sam se da ni u Pirotu, ni Beloj Palanci nema neprijatnog mirisa kao što je to bilo sinoć“, navela je ministarka.
Meteorološke prilike su nepovoljne, jedan deo štetnih materija ide ka Bugarskoj, ali zbog male brzine vetra deo će ostati kod nas, dodao je ona.
„Građanima preporučujem da, dok se ne dobiju zvanični podaci o kretanju oblaka i zagađenju, ne izlaze napolje, da se koristi flaširana voda dok se ne dobije zvanično saopštenje da li će moći da se koristi voda sa česme, a ako neko ima simptome trovanja da se javi lekaru. Ne moraju svi simptomi da budu povezani sa akcidentom, ali ako osete iritaciju da odu kod ORL specijaliste, uzmu limunadu jer je amonijak baza pa će ga kiselina neutralisati. Treba slušati saopštenja zvaničnih institucija, očekujem da će se oglasiti Institut za javno zdravlje ‘Batut’ i Institut za rudarstvo. Što se tiče istražnih radnji koje se tiču ovog događaja, one su na MUP –u i tužilaštvu“, zaključila je Grujičić.
Direktor niškog UKC Zoran Perišić potvrdio je da niko od hospitalizovanih nema ozbiljnu kliničku sliku.
„Dve žene koje imaju iritaciju rožnjače ostače koliko bude potrebno u bolnici. Svi konsultanti su obavili preglede, pratimo njihove parametre, nadamo se da neće imati trajnijih posledica. Državno zdravstvo je odgovorilo zadatiku, pokazali smo da smo spremni da reagujemo i ovakvim vanrednim situacijama. Očekujemo da će svi pacijenti, uključujući i Bugarina, otići kući pre Nove godine“, rekao je Perišić.
BONUS VIDEO: Gradonačelnik Pirota: Vanredna situacija, do grada samo alternativnim pravcima