Foto: Dragan Mujan/Nova.rs: promo logo

Više međunarodnih organizacija za slobudu medija pozvalo je REM da preispita odluku o dodeli TV frekvencija u Srbiji, uz ocenu da je odluka tog regulatornog tela "ovekovečila duboko neuravnoteženo tržište komercijalnih elektronskih medija" i istakla da ovaj proces predstavlja "još jedan primer neuspeha vlasti da zaštiti medijsku raznolikost i pluralizam" u zemlji.

Regulatorno telo za elektronsko medije (REM) nedavno je završilo proces dodele četiri nacionalne TV frekvencije. Platforma Sloboda medija brz odgovor (MFRR) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) prethodno su kritikovali ovaj postupak kojem je nedostajalo transparetnosti i koji nije bio u skladu sa međunarodnim standardima slobode medija, navodi se u saopštenju koje je na svom sajtu objavila međunarodna organizacija za slobodu medija Član 19 (Article 19).

Odluka REM-a da četiri nacionalne frekvencije dodeli istim prorežimskim kanalima koje su ih i ranije imale, prema oceni Člana 19, „ovekovečila je duboko neuravnoteženo tržište komercijalnih elektronskih medija“ i predstavlja „još jedan primer neuspeha vlasti da zaštiti medijsku raznolikost i pluralizam u Srbiji“.

Iz ove organizacije podsećaju da je REM 29. jula frekvencije dodelio televizijama Pink, Hepi, B92 i Prva koje sve podržavaju vladajući Srpsku naprednu stranku.

REM je, kako se dodaje, 5. avgusta objavio objašnjenje svoje odluke, u kojem se navodi da je to učinjeno radi postizanja većeg kvaliteta i raznovrsnosti sadržaja i kroz uporednu kvalitetnu analizu njihovog ispunjenja kriterijuma za dodelu licenci.

„Ipak, sve četiri televizije su predstavnici civilnog društva kritikovali u više navrata zbog nepoštovanja zakona i propisa, širenja govora mržnje i blaćenja političkih protivnika aktuelne vlasti“, podseća Član 19.

Pozivajući se na podatke Koalicije za slobodu medija, ova organizacija podseća da su samo u 2020. godini ove četiri televizije više od 12.000 puta prekršile Zakon o oglašavanju, a podneto je i nekoliko prijava za govor mržnje i emitovanje nasilja.

U saopštenju se dodaje i da REM, prilikom dodele frekvencija, nije poštovao sopstvene smernice o minimalnim uslovima za pružanje medijskih usluga.

„To uključuje da frekvencije treba da se dodeljuju emiterima koji poštuju programske parametre za dozvole za emitovanje i da se distribuiraju na način koji favorizuje pružanje pluraliteta i raznolikosti pogleda i ideja. Odluka REM-a je još jedan zabrinjavajući pokazatelj njegovog nedostatka funkcionalne nezavisnosti od političkih snaga i još jedan veliki neuspeh njegovih regulatornih odgovornosti, koji dodatno podriva medijski pluralizam i demokratiju u Srbiji“, ocenuju iz Člana 19.

Podsećaju i da međunarodni standardi o slobodi izražavanja propisuju raznovrsnost medija i pravedan i transparentan proces dodele TV frekvencija.

Opširnije čitajte na N1.

BONUS VIDEO – Glumac Ljubivoje Tadić o odluci REM-a i zaglupljivanju naroda

Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook

Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar