Pola miliona doza ruske vakcine Sputnjik V stići će u Srbiju do kraja ovog meseca, pišu Novosti.
To je količina za vakcinaciju 250.000 ljudi, što je dovoljno da, uz već ugovorenu dinamiku isporuke Fajzer/Biontekove zaštite, počne masovna vakcinacija protiv kovida 19. Uz to, do kraja januara u Srbiji se očekuju još dve vakcine – kineska i ona koju su zajednički pravili Astra Zeneka i Oksford. Tako bi se ukupan broj raspoloživih doza četiri vakcine različitih proizvođača, računajući i u ponedeljak isporučenih 19.500 Fajzer/Biontekove, u ovom mesecu popeo na – milion, pišu Novosti.
Iako su već proverene i odobrene za primenu u našoj Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), svaka nova isporuka i ruske i američko-nemačke vakcina, proveravaće se u referentnoj laboratoriji ALIMS pre puštanja u promet, dok za kinesku i Astra Zenekinu vakcinu tek treba da stignu prvo dokumentacija, a onda i uzorci.
Zasada se jedino zna da je sa Fajzer/Biontekom do kraja godine ugovorena isporuka 1,8 miliona doza, od kojih 98.000 u februaru, 114.000 u februaru… Sa ostalim proizvođačima još se pregovara na koliko doza iz njihovih proizvodnih pogona Srbija ove godine može da računa. Sve vakcine će za građane biti besplatne, a imunizacija – dobrovoljna.
Za razliku od Fajzer/Biontekove vakcine, koja se transportuje i skladišti na minus 70 stepeni Celzijusa, ruskim Spitnjikom V, kao i dvema ostalim vakcinama čija se isporuka očekuje, rukovanje je mnogo jednostavnije, jer se čuvaju na regularnoj temperaturi frižidera. One su, inače, i pravljene različitom tehnologijom. Fajzer i Biontekova vakcina je po tipu mRNK, što podrazumeva da ribonukleinska kiselina kroz telo koristeći lipide, odnosno masti, prenosi informaciju kako napraviti S protein virusa korona, koji organizam prepoznaje kao strano telo i razvija imunitet. Ruski Sputnjik V je pravljen klasičnijom tehnologijom – kao podloga su korišćeni adenovirusi na koje je „nalepljeno“ parče virusa korona. To je tzv. živa vakcina, a da bi izbegli opasnost da druga doza bude manje efikasna od potvrđenih 92 odsto, Rusi su prvu i drugu dozu pravili na različitim adenovirusima. U prvoj dozi nosač je adenovirus 25, a u dozi za revakcinaciju adenovirus 5.
Kineski Sinovak je za proizvodnju vakcine koristio najtradicionalniju proizvodnu metodu, koja se primenjuje i za standardnu sezonsku vakcinu protiv gripa, ili vakcinu protiv besnila. To je tzv. mrtva vakcina napravljena od delova ubijenog virusa SARS-CoV-2, pa je zbog komplikovanog i skupog procesa izrade trenutno i najskuplja.
IZ nove isporuke Fajzer/Biontekove vakcine, kako Novosti saznaju u Ministarstvu zdravlja, 5.000 doza namenjeno je za zdaravstvene radnike, a vakcinisaće se prvo oni u infektivnim odeljenjima, i to po principu dobrovoljnosti.
Kako je predviđeno planom, koji su u ponedeljak detaljno razmotrili ministar Zlatibor Lončar i članovi Nacionalnog koordinacionog tima za imunizaciju, prema prioritetima vakcinacije, ove nedelje će biti vakcinisani zdravstveni radnici i korisnici i zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, pre svega, gerontološkim centrima.
Mirsad Đerlek, državni sekretar za zdravstvo, rekao je da će se ove nedelje vakcinacija obavljati svakog dana osim na Božić.
„Planiramo da vakcinišemo do kraja nedelje oko 11.000 ljudi“, rekao je Đerlek.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: