Teoretičarka medija Ana Martinoli ocenila je u Danu uživo da je potez televizija N1 i Nova S, koje su u utorak prekinule emitovanje programa, bio efektan i ilustrativan, a da su gledaoci bili uznemireni. "Vrlo su bili uznemireni gledaoci. Zaista su shvatili da im ostaje vrlo malo izbora, ako hoće da saznaju nešto što je neka informacija u veza sa događajem koji nije ni vidljiv u medijima koji su bliski režimu. Naravno da ostaju i mnogi drugi profesionalni mediji od KRIK-a, CINS-a, BIRN-a, Insajdera, ali televizija ima jednu posebnu dimenziju, poseban uticaj. Ova akcija je bila vrlo ilustrativna, mislim da je bila efektna, i verovatno da je potrajala duže, još više bi skrenula pažnju", istakla je Martinoli.
Podsetimo, na drastičan ove dve televizije odlučile su se kako bi ukazali kakav mrak može da zavlada ako se televizije N1 i Nova S ne budu emitovale.
„S druge strane, otvorena je mnogo direktnija i dinamičnija debata, a to je šta da radimo u trenutku kada nemamo dva medija koja govore o svemu što se dešava oko nas“, naglasila je Martinoli.
Govoreći o odugovlačenju sa donošenjem odluke o dodeli pete nacionalne frekvencije, ona je ocenila da će se više znati nakon odluke ko će biti peti nacionalni emiter.
„Možemo samo da nagađamo zašto se odugovlači. Izvesno je samo da su zaista svi rokovi prošli, i da ovo što teče je neko dodatno vreme, za koje ne znamo ko je svirao da može da se odigra. Kome je u interesu, i to će nam možda biti jasnije kada budemo znali kakvi su rezultati konkursa. Ono što je izvesno je da u ovom trenutku nije u interesu publike. Čini mi se da sav dosadašnji rad REM-a do sada nije bio u korist javnosti i u korist publike“, rekla je Martinoli.
Dodaje da u ovom trenutku možemo da očekujemo samo ono što možemo i u drugim društvenim sferama.
„Ne bi bilo realistično da možemo da razmišljamo o REM-u kao o nekom potpuno nezavisnom telu. Ono što mi se čini da je veoma važan aspekt cele priče je da nije u pitanju samo politički pritisak, tu postoji i ekonomska dimenzija cele priče. Ulaskom petog emitera na nacionalno tržište postojeći emiteri dobijaju ozbiljnu konkurenciju, posebno ako je u pitanju neko ko ima kvalitetnu produkciju, ozbiljno i profesionalno novinarstvo i vrlo uspešne filmske i igrane projekte. To znači da postojeći novac koji je na tržištu mora da se deli na više igrača“, ukazuje Martinoli.
Prema njenim rečima, u ovom trenutku interesi su se poklopili, onih koji emituju, i nekih političkih, da imaju medij koji ne mogu da kontrolišu.
Konstatuje da će ulaskom petog emitera sa nacionalnom frekvencijom postojeće televizije izgubiti određenu količinu novca, zahvaljujući tome što stvaraju rejtinge, a nemaju neku pravu konkurenciju.
Opširnije čitajte na portalu N1.
BONUS VIDEO: Vučić sramno prokomentarisao medijski mrak na N1 i Nova S