Foto: Shutterstock/Privatna arhiva

Marija Tomić iz Smedereva ima 26 godina. Svaki put kada dobije menstruaciju, a to je uglavnom početkom meseca, Marija mora da odleži u Domu zdravlja na infuziji. Kako priča za Nova.rs, jednom se, čak, tokom leta, onesvestila u gradskom prevozu zbog izuzetno velikih bolova koje je imala tokom ciklusa. Iako bi najradije ostala u krevetu zbog obimnog krvarenja i tegoba, Marija mora da bude na svom radnom mestu, osim ako neće da otvori bolovanje, a plaši se da njen poslodavac time ne bi bio oduševljen.

Španski poslanici usvojili su prošle nedelje novi zakon kojim se predviđa odsustvo sa posla tokom menstruacije za one žene koje pate od bolnih ciklusa. Ova norma bila je i ranije najavljena, a podrazumeva tri dana menstrualnog odsustva mesečno.

Marija za Nova.rs kaže koliko bi njoj, ali i svim onim ženama koje se „prevrću od bolova“ tokom menstrualnog ciklusa, značilo da makar taj prvi dan ostane u krevetu.

„Radim u jednoj beogradskoj turističkoj agenciji. Uglavnom sedim za radnim stolom, a nebrojeno puta mi se dešavalo da obilno krvarenje probije uložak, pa onda moram da vežem bluzu oko struka jer je sve ostalo na pantalonama, a o stolici da ne pričam. Pocrvenim od sramote. To, zapravo, i nije strašno koliko je zapravo strašno što popijem pet tableta protiv menstrualnih bolova. Meni je pakao svaki put kada dobijem, verujte mi. Jedva čekam da mi izostane menstruacija i da ne razmišljam o tome“, iskreno priča Marija.

Pročitajte još:

Većina žena neposredno pre i tokom menstruacije trpi nesnosne bolove koji su posledica izbacivanja krvi iz tela, ali i hormonskog disbalansa do koga dolazi u tom periodu. Zato svaka žena koja se nađe u ovoj situaciji, trebalo bi da odleži dok se krvarenje ne „uravnoteži“.

Foto: Shutterstock

Ginekolog Nebojša Zečević podržava menstrualno odsustvo koje je uvela Španija, ističući za Nova.rs da to ima smisla jer je bolna menstruacija opisana kao bolest koja „mora da se odleži“.

„Bolna menstruacija je opisana kao poremećaj, sindrom, skup različitih simptoma i znakova i zove se sindrom dismenoreje, odnosno bolnih menstruacija. Radi se o bolovima tipa spazma, koji nisu kontinuirani. To znači da su interminentni, da nastupaju u različitim vremenskim periodima i mogu trajati dva do tri minuta. Određenim merenjima unutar materice, opisano je da pritisak koji se stvara unutar materice može biti čak i veći od pritiska koji se stvara u toku porođaja“, kaže dr Zečević.

Foto: Printscreen; Nebojša Zečević

Naš sagovornik dodaje da su kod 90 odsto žena prvi i drugi dan menstruacije bolni, te da se uz obrazloženje lekara može smatrati da je žena tada nesposobna za rad.

„Žena će više biti produktivna ako odmori taj dan. Španci su to dobro uradili, 3 dana je maksimalan broj dana potrebnih za odmor u toku ciklusa. Najveći procenat žena, odnosno većina njih ima vrlo tolerantne bolove u toku menstruacije i može tog dana da radi. Tako da ta novina u španskom zdravstvu nikako ne bi smelo da se zloupotrebi“, kaže dr Zečević.

Predsednica udruženja „Mame su zakon“ Tatjana Macura kaže za Nova.rs da bi i Srbija mogla da sledi primer Španije, te da se menstrualno odsustvo uvede kao što već sada postoji zakonski osnov za odsustvo sa posla u različiim situacijama.

„Zakonom možete da odsustvujete sa posla na godišnjem niovu nekoliko dana po raznim osnovama, recimo zbog venčanja, smrti člana porodice, rođenja deteta, brige o članu porodice, tako da bi trebalo da u zakonu postoje i dani tokom menstrualnog ciklusa i da na taj član Zakona mogu da se pozovu žene ukoliko ima potrebe da odsustvuju s posla u tih dva-tri radna dana. Postoje žene koje zaista imaju ozbiljne probleme sa menstruacijom. To je stanje koje možda muškarci ne razumeju pošto fizički ne prolaze kroz to, ali 21. je vek, vreme je da se informišu ako do sada nisu i da podrže ovu meru da i kod nas zaživi jer žene će svakako biti produktivnije kada im se da da odmore onda kada im je to potrebno, a ne da se iscrpljuju do iznemoglosti i da sebe dovode u još goru situaciju“, objašnjava Macura.

Tatjana Macura Foto: TANJUG/ JADRANKA ILIC

Naša sagovornica dodaje da bi žene trebalo da imaju mogućnost da na mesečnom nivou izostanu sa posla onoliko koliko im je potebno da se oporave zbog bolnih menstruacija.

„To stanje pojedine žene dovodi u situaciju da nije stvar njihovog izbora ili nešto trenutno. Očigledno je da se kod nekih žena ponavlja ista stvar iz meseca u mesec i da je zato dobro da  imaju mogućnost da na mesečnom nivou izostanu sa posla onoliko koliko im je potebno da se oporave. To ne bi smelo da ima nikakav obavezujući karakter za poslodavce i za žene nego za one žene koje jednostavno imaju potrebu da izostanu sa posla, ne iz hira nego zato što imaju problem. Nije smisao da dobiju mogućnost da izostanu sa posla tako što će odlaziti kod lekara, pa zatražiti bolovanje po klasičnom Zakonu o zdrvastvenom osiguranju, nego je, pretpostavljam, ideja da dobiju mogućnost da to koriste po osnovu Zkaonu o radu. Tako zamišljam“, kaže naša sagovornica.

Ističe da razume da bi neko mogao da postavi i pitanje produktivnosti kao legitimno – potencijalno veliki broj izostanaka i slično, ali se isto tako postavlja pitanje kakva je produktivnost izmrcvarene žene koja se, kako kaže, eto pro forme dovuče na posao u bolovima ili drugim neprijatnostima koji mogu pratiti ciklus, ali u praksi nije nizašta.

„Razumem i poslodvace koji jesu u nezavidnom položaju jer većina posluje sa knap ljudskim resursima što je pre svega posledica visokih nameta na zarade zaposlenih, a zbog čega u konačnici indirektno gube na empatiji. Odluka države svakako ne bi bila laka i ne bi mogla ili smela da se svode samo na jednu meru“, zaključuje Macura.

BONUS VIDEO: Zdravo Misli: problemi u menopauzi i njihova rešenja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare