Foto: Privatna arhiva

Direktor istraživačke stanice Petnica Vigor Majić izneo je tvrdnje da je za skok zagađenosti vazduha najodgovornija ugljarska mafija koja kao ugalj prodaje jalovinu sa velikim procentom gline. Tim povodom kontaktirali smo Ljubomira Radovića, nezavisnog odbornika u Skupštini grada Valjeva i aktivista Lokalnog fronta Valjevo da nam prokomentariše ove navode.

Pomenuti ugalj, prema rečima Majića, sadrži ogromnu količinu gline, koja je teška, koja je hidroskopna, koja izaziva da dim, umesto da ide uvis, on pada na zemlju sa svim onim što je unutra.

„Jasno je da onaj ko može, koristi državu i resurse da bi se obogatio, a u energetici ima ponajviše novca. Poznato je da se od devedesetih pa na ovamo to koristi. Sprega države i političke stranke kada je reč o resursima ove vrste je očigledna i jasno je da ih koriste za lično bogaćenje“, kaže Radović za Nova.rs.

On ističe da je Stručni tim za aerozagađenje, koji je formiran nakon brojnih inicijativa građana Valjeva i udruženja LF VA, utvrdio da je najveći zagađivač u Valjevu – Krušik.

„Krušik je najveći zagađivač u Valjevu. Večito se postavlja pitanje zašto Krušik ne promeni energetsko postrojenje, s obzirom na prihode koji su ostvareni u trgovini naoružanjem, ali onda opet dođemo do istog zaključka, a to je da je neko blizak vrhu države zloupotrebio taj novac. Umesto da spečavaju trovanje svog naroda, oni negiraju postojanje zagađenja. Podsećam Vas da je prethodni gradonačelnik Valjeva izjavio da su izuzetno štetne PM 10 čestice, po kojima je Valjevo državni rekorder, stvorene radom vulkana po Sredozemlju“, kaže Ljubomir.

Podsetimo, Majić je izjavio da je zagađenost vazduha je u rapidnom usponu u poslednjih 15 godina i objašnjava uzroke tog povećanja.

Vigor Majić, Foto: Privatna arhiva, Printscreen

“Do devedesetih godina bila je zabranjena prodaja sirovog lignita. On je bio industrijski ugalj, niste mogli da ga kupite za domaćinstvo. Kada je prestala mogućnost uvoza uglja iz Bosne dozvoljena je prodaja sirovog lignita i došlo je do velikog skoka zagađenosti.  Ključan skok zagađenosti se desio pre četiri, pet godina, a u Beogradu pre godinu dana. Postoji ugljarska mafija koja otkopava jalovinu. REIK (Rudarsko energetski industrijski kombinat Kolubara, prim. aut.) dopušta da se jalovina sa 30 – 40 procenata gline prodaje kao ugalj za jeftine pare”, tvrdi Majić.

On je naveo da takav ogrev kupuje stotine hiljada domaćinstava, te da su to prvo krenule da nabavljaju opštine koje su blizu Lazarevcu zbog niskih transportnih troškova.

Foto: N1

“Zato je došlo do naglog skoka u Valjevu, Lajkovcu, Ubu i Lazarevcu. Kada je ta mafija izvršila obračun sa mafijom koja je ranije prodavala kompanijama ugalj u Beogradu, na beogradskom tržištu se prošle godine pojavio veliki skok tog kvazi uglja. To nije ugalj, on sadrži ogromnu količinu gline koja je teška, hidroskopna i izaziva da taj dim umesto da ide u vis pada na zemlju sa svim onim što sadrži. To je tabu tema, o njoj se ne sme govoriti. Ugalj se ne pominje, lignit se ne pominje”, istakao je drirektor Petnice.

Majić je podsetio i da su zakonske mogućnosti da se ova praksa spreči “neverovatno zgodne”.

Samo pošaljite trgovinsku inspekciju da traži deklaraciju o kvalitetu robe kmoja se prodaje. Ništa više od toga. Samo ono što zakon omogućava i što obavezuje, ali niko nikad nije poslao nijednog inspektora da proveri za milione tona uglja deklaraciju o kvalitetu nego svi jure babe po pijaci”, naglasio je Majić.

U međuvremenu, Javno preduzeće „Elektroprivreda Srbije“ odbacuje optužbe da prodaje ugalj lošeg kvaliteta koji utiče na povećanje zagađenosti vazduha i navodi da ogranak Rudarski basen „Kolubara” nikada građanima i firmama nije prodavao jalovinu sa visokim procentom gline. Rudarski basen “Kolubara” tvrdi u saopštenju da posluje sa kupcima uglja koji prilikom potpisivanja ugovora dobijaju i dekleraciju za asortiman uglja koji pojedinačno kupuju.

Ljubomir Rajić – desno, Foto: Privatna arhiva

“Svaki asortiman uglja ima posebnu deklaraciju, a takođe svakodnevno se u akreditovanoj laboratoriji radi uzorkovanje i analiza proizvoda. Svaki kupac uglja ima mogućnost da reklamira proizvod ako isporučeni ugalj ne odgovara standardima po deklaraciji”, ističe se u saopštenju EPS i navodi da komisija ogranka RB “Kolubara” reaguje po upućenoj reklamaciji i odlazi do kupca na proveru.

Na ovo saopštenje, Ljubomir kaže: „Što se saopštenja EPS-a tiče, ponavlja se matrica po kojoj se, bez konkretnih argumenata, brani svako javno preduzeće koje u svom radu nedomaćinski raspolaže imovinom građana Srbije“.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar