Grafika: Slađana Đermanović/ Nova.rs

U Srbiji je u poslednja 24 sata evidentirano još 2.314 novih slučajeva koronavirusa, a preminulo je još 12 osoba.

Testirano je 17.008 ljudi.  Broj pacijenata na respiratorima je 43.

***

U Srbiji je juče evidentirano još 2.249 novih slučajeva koronavirusa, a preminulo je 10 osoba.

Testirano je bilo 17.396 ljudi. Broj pacijenata na respiratoru je bio 51.

***
Istraživanje postupanja zdravstvenih ustanova prilikom nabavki povezanih sa pandemijom kovida, pokazalo je da su po proglašenju pandemije zdravstvene ustanove pribegavale manje transparentnom pregovaračkom postupku javnih nabavki bez objavljivanja javnog poziva, a povećana je i učestalost postupaka sa jednim ponuđačem.

Takođe, primećeno je da su neke ustanove tokom jedne godine sprovodile više postupaka nabavke za jedan predmet, te da da su cene pribavljenih dobara značajno varirale među nabavkama različitih ustanova. Istraživanje je sprovela organizacije Partneri Srbija i Pravni skener u okviru projekta „Javne tajne o javnom zdravlju“ i odnosilo se na nabavku medicinskog kiseonika, pulsnih oksimetara i rendgen filmova za potrebe dijagnostike i lečenja pacijenata.

***

Svaka bolnica u Srbiji, ali i u svetu, vapi za anesteziolozima, a stručnjaci u ovoj grani medicine, izneli su najveći deo tereta tokom pandemije koronavirusa, iako su najdeficitarnji zdravstveni radnici. Jedan od razloga za manjak anesteziologa u Srbiji, bez kojih su operacije neizvodljive, je stres koji ovaj posao donosi, pa studenti ne žele da je specijaliziraju. Međutim, razlog je i to što naši malobrojni mladi lekari, koji se i školuju za anesteziologe, nakon što nauče sve veštine, često odlaze u inostranstvo gde rade u bolnicama za pet puta veće plate, dok se zdravstvene ustanove za njih otimaju.

„Anesteziologija je teška i kompleksna specijalizacija i nije atraktivna, kao recimo kardiologija ili ginekologija, gde možete da radite i privatno, da otvorite kliniku. Zato se jako malo studenata odlučuje za ovu granu i to je jedan od razloga, zašto svetu, pa i Srbiji, konstantno nedostaju anesteziolozi. To je neko ko po ceo dan stoji u operacionoj sali, a ekipe lekara se samo smenjuju. U najtežim danima pandemije, anesteziolozi su izneli najveći deo posla. Oni su jedini koji znaju da rade sve oko intenzivne nege. Bili su neophodni u svakom trenutku. Mi pacijenta sprovedemo do lekara, damo anesteziju, reanimiramo ako je potrebno, a kasnije ih oporavljamo u intenzivnoj nezi. Nažalost, anesteziolozi su jedini koji su uvek i svima neophodni pri bilo kakvoj intervenciji, a ostaju u senci i o njihovim zaslugama se retko govori“, rekao je za Novu prof. dr Nebojša Lađević, direktor Centra za anesteziologiju i reanimatologiju Kliničkog centra Srbije.

***
Bonus video – Dr Tanja Adžić o „životnom ruletu“ mladih koji obole od korone

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar