Nema dokaza da je koronavirus "u cirkulaciji", pa nema razloga ni za posebne mere, poput zabrane skupova ili zatvaranja institucija. Ipak, takve mere moguće su ukoliko to bude neophodno, kaže za Nova.rs epidemiolog Predrag Kon.
“Preporuka je da, naročito oni stariji građani, ipak, izbegavaju veća okupljanja”, napominje Kon.
Podseća da u aprilu predstoje uskršnji praznici, to je vreme kada mnogi građani Srbije koji žive u inostranstvu dolaze u domovinu. Preporuka je da to ne čine ukoliko žive u ugroženim područjima i nemaju preku potrebu za dolaskom.
“To su preporuke, nisu neke striktne zabrane, barem za sad”, ukazuje Kon.
Upitan da prokomentariše dosadašnje reagovanje nadležnih službi i to da li je bilo eventualnih propusta kada je reč o do sada otkrivenim slučajevima, Kon odgovara da smo “imali situaciju da je jedna od zaraženih osoba duže vreme boravila u Beogradu, a da nije mogla biti povezana za ugroženo područje”.
“Ta zaražena je duže vreme boravila u Beogradu nego što je period inkubacije, a pre toga je boravila jedino u Bosni i Hercegovini i to u području u kojem nije zabeležena transmisija. Pre toga je pacijent bio u privatnoj ustanovi i odatle je upućen u KBC“, napominje Kon.
Dodaje da je ipak važno to što je na kraju utvrđeno o čemu se radi.
Povodom informacija da pojedine kompanije šalju svoje zaposlene da rade od kuće, Kon kaže da su to interne odluke kompanija, koje samostalno upravljaju svojim poslovanjem.
“Svaka preporuka koja omogućuje da bude što manje kontakata je korisna. To kompanije treba samostalno da reše”, kaže Kon.
Dodaje da kompanije svoje akcione planove prave u zavisnosti od razvijenosti firme.
“Preporuka da se radi od kuće nikada nije data od nas, to su preporuke biznis organizacija. To ne može lično da se odnosi ni na koga”, navodi Kon.
Podsetimo, Nova.rs je pisala da je kompanija Huawei poslala svoje zaposlene u Erport sitiju u Beogradu da rade od kuće.
Kako prenosi Tanjug, pojedine velike IT kompanije već su poslale zaposlene da rade od kuće, a još ranije su suspendovale službena putovanja u inostranstvo.
Međutim, iz Beogradskog sajma su za Tanjug rekli da pripreme za održavanje događaja na Sajmu “teku prema planu”.
Sa druge strane, epidemiolog Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ rekla je za Tanjug da, ukoliko zaposleni na radnom mestu dobije simptome respiratorne infekcije, a bio je u području gde ima zaraženih novim koronavirusom, potrebno je da ga odmah izoluju u posebnu prostoriju i da pozovu nadležnu epidemiološku službu.
Ukoliko se desi da među zaposlenima ima zaraženih, utvrđuje se s kim je sve ta osoba bila u kontaktu. Oni koji su sa pacijentom bili na razdaljini od jednog metra stavljaju se pod zdravstveni nadzor od 14 dana.
„Obavlja se dezinfekcija prostora u kome je boravila zaražena osoba i kompanija nastavlja dalje sa radom“, rekla je Kisić Tepavčević za Tanjug.