"Nakon ukidanja vanrednog stanja, penzioneri su potpuno slobodni. Ne vidim da im je bilo kakva sloboda više ugrožena. Niko im čak ne zabranjuje ni kontakte. Međutim, mora da se neprekidno naglašava da je ovo smrtonosna bolest, da kontakti sa decom i unucima, u trenutku kada virus još uvek cirkuliše jeste rizik i da od njih sve zavisi", to je poruka koju starijima od 65 godina šalje član Kriznog štaba za suzbijanje koronavirusa Predrag Kon.
U izjavi za Nova.rs Kon kaže da se očekuje da u junu više nećemo “otkrivati” virus, ali da to ne može pouzdano da se tvrdi. Podseća da je je u nekim zemljama bilo slučajeva da neko vreme ne bude novih slučajeva zaraze, pa da se ponovo pojave.
Dodaje da to zavisi i od poštovanja preporučenih mera i ističe da će se pratiti koliko vraćanje životnih aktivnosti utiče i na aktivnost virusa.
„Nemamo nikakvih zabrana, samo se navodi izbegavanje kontakata, ako neko po svaku cenu želi taj kontakt, onda mora da bude svestan da rizikuje tešku bolest“, upozorava Kon.
Istovremeno primećuje da je jučerašnje ponašanje građana pokazalo svu opravdanost dosadašnje zabrane kretanja i svih preduzetih mera za suzbijanje virusa.
“Vidi se potpuni gubitak ikakvog shvatanja situacije. Na ulicama se vidi masovno okupljanje ljudi, preko 10-15. Mi smo preporučili da se to ne radi nakon ukidanja vanrednog stanja. Na snazi će ostati zabrana okupljanja za više od 20 osoba. To onemogućava svadbe, različita veselja i maturske proslave. To treba sve odložiti za period posle maja. Nema ni otvaranja pozorišta i biosokopa”, objašnjava Kon.
Epidemiolog primećuje i da će gradski prevoz biti najranjivije mesto, pa je zato obavezno nošenje maski. Podseća da će u prvoj fazi u autobuse isključivo moći da uđu zaposleni.
„Eventualno, od 11. maja, kada počnu da rade vrtići, pored samih zaposlenih, neki koji vode dete u vrtić, moći će i da povedu dete sa sobom“, navodi Kon.
Našoj redakciji su se javljali i radnici koji ne mogu da dođu do personalizovanih Bus-plus kartica, pa im neće biti omogućeno da na posao stignu gradskim prevozom. Zanimalo nas je da li se o njima razmišljalo?
“Koje će se karte koristiti nije bio domen epidemiloškog razmišljanja, to je u domenu gradskog saobraćaja i očekujem da će oni to razrešiti”, odgovorio je Kon.
Prema njegovim rečima, pojedinačno lečenje krvnom plazmom je počelo, ali će rezultati i precizniji podaci biti saopšteni tek kada broj pacijenata koji su primili tu terapiju premaši 25.
“Pojedinačno je počelo, ali rezultati će se saopštavati tek kada se najmanje 25 pacijenata već bude lečilo. To je više pitanje za infektologe i kliničare”, kazao je Kon i dodao da se ni precizan broj onih koji trenutno primaju terapiju krvnom plazmom neće saopštavati dok on ne premaši 25, jer, dok se ne stigne do te brojke, “svi pojedinačni slučajevi nemaju nikakvog značaja”.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare