Milorad Vučelić kao glavni i odgovorni urednik "Večernjih novosti" i svih izdanja kompanije "Novosti" morao je da odobri objavljivanje fotografije pasoša dva brata koji učestvuju u studentskim blokadama, a u pokušaju diskreditacije studentskih protesta. Naslov članka u kom su istaknute fotografije, insinuira da Hrvati predvode protest studenata, što tabloidi u Srbiji, kao što to rade "Novosti", danima pokušavaju da pripišu protestima koji blokiraju fakultete.
Milorad Vučelić nalazi se na čelu „Novosti“, koje su poslednjim novinskim člankom pokušale da diskredituju studentske proteste u Srbiji, kao što to nedeljama unazad rade režimski mediji.
Niame, dnevni list “Novosti” objavio je fotografije pasoša braće Lazara i Luke Stojakovića, studenata koji učestvuju u blokadama fakulteta. U naslovu, ovaj medij je insinuirao da „Hrvati predvode proteste“, što se uklapa u širu kampanju pojedinih tabloida da ospore legitimitet studentskih demonstracija.
Taj članak sa sve fotografijama morao je da odobri glavni i odgovorni urednik, a to je upravo Vučelić.
Milorad Vučelić je dugogodišnji novinar, a u vreme režima Slobodana Miloševića bio je direktor Radio-televizije Srbije i funkcioner vladajuće Socijalističke partije Srbije.
Tokom vanrednog stanja zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, u policijskoj akciji „Sablja“ uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih proveli su određeno vreme u pritvoru. Među uhapšenima bio je i Milorad Vučelić, kao pripadnik režima Slobodana Miloševića.
Srpski PEN klub, udruženje novinara i pisaca, 1990-ih ga je isključio iz članstva zato što je kao direktor RTS a „blokirao i cenzurisao informacije i odstranio s posla političke neistomišljenike“, pisao je BBC news na srpskom.
Ali, krenimo od početka.
U zvaničnoj biografiji koju je objavio Istinomer, navodi se da je Vučelić novinarsku karijeru počeo još za vreme studija, pišući za „Student“, „Vidike“ i „Polja“.
„U to vreme aktivan je učesnik studentskog pokreta 1968. na Univerzitetu u Beogradu. Upravo u periodu burnih društvenih previranja postaje i glavni urednik ‘Studenta’“, istakao je on.
Dodao je da je novinarstvom i „kulturno-umetničkim radom“ nastavio da se bavi i nakon studija, pišući za „Književnu reč“, „Književne novine“, „Politiku“ i NIN.
Od 1977. do 1985. godine bio je direktor Studentskog kulturnog centra, gde je, naglašava, „zapamćen po razvijanju alternativnih projekata“.
Urednik NIN-a postaje 1985. godine, a na toj funkciji zadržao se do 1991. Bio je i upravnik „Zvezdara teatra“ i umetnički direktor „Budva grad teatra“.
Od 1997. do 1999. godine Vučelić je obavljao funkciju predsednika Upravnog odbora AD „Telekom Srbija“, telekomunikacione kompanije u vlasništvu države, kako se navodi u njegovoj biografiji na zvaničnom sajtu.
Vlasnik je nedeljnika Pečat, a od 2017. je i glavni i odgovorni urednik dnevnih novina lista Večernje novosti.
Iako dugogodišnji novinar, ulazak Milorada Vučelića u svet fudbala posebno je bilo interesantno javnosti.
Vučelić je na čelu FK Partizan bio od 2016. godine, a prethodno je od 2014. obavljao funkciju potpredsednika.
Čitava priča o fudbalu nije mogla da prođe bez SNS pozadine. Poznati partizanovac, esejist i književni kritičar Božo Koprivica istakao je da je izbor Vučelića odluka doneta na najuticanijem političkom mestu u Srbiji.
„U ovom opštem beznađu to je još jedna sramota. Suština je da premijer Srbije Aleksandar Vučić postavlja rukovodstvo Partizana“, rekao je tada književnik Božo Koprivica u razgovoru za „Radio Slobodna Evropa“.
To možda i objašnjava kako je posle dva neuspela pokušaja Vučelić uspeo da se dokopa čelne pozicije u Partizanu. Posebnu vezu Milorada Vučelića i SNS-a i predsednika lično najbolje opisuje jedna anegdota.
“One čuvene 2017. godine, kada je Partizan osvojio titulu, negde od 15 do 20 hiljada navijača otišlo je u Niš da brani prednost na tabeli. Više ljudi na zapadnoj tribini stadiona Čair posvedočilo je da je Vučelić polovinu vremena proveo na telefonu, navodno razgovarajući sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, koji se u tom trenutku vraća iz Kine i drži mu besni monolog zbog skandiranja navijača Partizana”, ispričao je u razgovoru za nedeljnik „Vreme“ sagovornik koji je želeo da ostane anoniman.
Nakon „turbulentnih“ dana u Partizanu, Milorad Vučelić podneo je ostavku.
U vreme dok je Vučelić bio na čelu Partizana, klan Veljka Belivuka je na stadionu imao svoj prostor, odnosno bunker, koji je koristio za razne nelegalne aktivnosti. On je jednom prilikom govorio o tome:
„Da ne govorim šta je sve bilo izgovarano posle otkrića bunkera, da se tvrdilo da ja kao predsednik kluba imam sa tim nekakve veze, umesto da nam odaju priznanje što smo izvukli žive glave“, rekao je Vučelić, koji je, između ostalog, istakao da sebe smatra najzaslužnijim za to što je Partizan vratio stadion pod svoje vlasništvo.
BONUS VIDEO: Vučić o studentskim protestima
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare