Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", uhapšena je danas sa još 10 ljudi zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
Sve najnovije vesti o blokadi suda i tužilaštva u Novom Sadu možete saznati u BLOGU UŽIVO na Nova.rs.
Povodom tragičnog obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, u kojem je život izgubilo 15 osoba, jutros je uhapšeno ukupno jedanaest lica. Osumnjičeni se terete za krivična dela teškog ugrožavanja opšte sigurnosti i nepropisnog izvođenja građevinskih radova. Za ova dela predviđene su kazne zatvora u rasponu od 2 do 12 godina.
Jelena Tanasković, do pre nekoliko dana direktorka „Infrastruktura železnice“ i Nebojša Šurlan, nekadašnji direktor „Infrastruktura železnice“, uhapšeni su jutros, potvrđeno je za portal Nova.rs. Među uhapšenima je, takođe, i doskorašnji ministar građevinarstva Goran Vesić, potvrđeno je za naš portal.
Jelena Tanasković je u maju imenovana za v.d. direktora „Infrastrukture železnice“. Pre toga nalazila se na mestu ministra poljoprivrede.
Tanasković se od nesreće, dakle već 20 dana, nije oglašavala u javnosti. Jedino je preduzeće Infrastruktura železnice koje je investitor rekonstrucije železničke zgrade istog dana dalo saopštenje u kom je istaklo da „nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica.
U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice“.
Tanasković je na mesto ministarke poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u oktobru 2022. godine došla sa mesta državne sekretarke u Ministarstvu ekologije i zaštite životne sredine, gde je bila zadužena za finansije i kapitalne projekte.
Njen mandat na mestu ministra poljoprivrede obeležila je epidemija svinjske kuge i veliko nezadovoljstvo poljoprivrednika zbog kog su nekoliko puta izlazili u proteste tokom prošle godine, a sve je kulminiralo masovnim protestima u novembru prošle godine. Tada je postignut dogovor, ali zbog njegovog nepoštovanja, poljoprivrednici su ponovo izašli u proteste u julu ove godine.
Način na koji se ona obračunavala sa poljoprivrednicima najbolje ilustruje slučaj iz Bavaništa, kada su lokalni naprednjaci jednom od nezadovoljnih poljoprivrednika blokirali kućni prag, čime su ga onemogućavali da bolesno dete odvede kod lekara.
Međutim, tada je to već bio problem Aleksandra Martinovića, pošto je od maja ove godine Tanasković prebačena na mesto direktora Infrastrutkure železnice umesto Nebojše Šurlana, koje je naprasno dao ostavku nakon što je u javnost procureo snimak razgovora sa Sinišom Malim, još dok je bio direktor Građevinske direkcije Srbije, u kom se traži od njega da izvede neke radove na stadionu FK Crvena Zvezda.
Pre funkcije u Ministarstvu ekologije, Tanasković je bila državni sekretar u Ministarstvu finansija i važila je za čoveka od poverenja Siniše Malog. To poverenje je verovatno stekla ranije, pošto je prethodno, 2017. godine započela političku karijeru kada je postavljena za gradskog sekretara za finansije, kada je Beograd vodio upravo Siniša Mali.
Do tada je karijeru gradila u finansijama, pošto je 10 godina provela u firmi za faktoring.
Ali, podsetimo se početka „vladavine naprednjaka“, kada je Tanasković bila predmet krivičnog postupka.
Jelena Tanasković je na početku vladavine naprednjaka bila predmet krivičnog postupka koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu. Slovenačka NLB banka optužila ju je da je kao direktor kuće za faktoring zajedno sa nekoliko srpskih biznismena proneverila više od 50 miliona evra.
Navodno, Tanasković tada upoznaje Sinišu Malog, najuticajnijeg naprednjaka posle Vučića, i njen život kreće drugim tokom. U vreme njegovog mandata na čelu Beograda od 2014. do 2018. godine, ona je prvo bila nadležna za dečiju zaštitu u Beogradu, da bi potom postala gradska sekretarka za finansije.
Po odlasku Malog u Vladu Srbije Tanasković kreće za njim i postaje državna sekretarka u Ministarstvu finansija, da bi potom postala državna sekretarka u Ministarstvu životne sredine, što je deo upućene javnosti prepoznao kao pokušaj prvog potpredsednika Vlade da kontroliše ministarku Irenu Vujović.
BONUS VIDEO: Reakcije opozicije na hapšenja
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare