Oglas
Globalna ekonomska kriza, skok cene goriva, visoki nameti i uvođenje elektronske fiskalizacije, uticali su na to da pijace širom Srbije, a naročito u glavnom gradu, postanu mesta koja se polako gase, dok cene proizvoda postaju sve nestabilnije.
Pišu Dimitrije Petrović, Slavica Panić, Miljana Isailović i Ljubica Sokić
Na prestoničkim pijacama situacija nije dobra.
Otkako je Ministarstvo finansija najavilo uvođenje elektronske fiskalizacije, brojni poljoprivrednici odlučili su da se povuku sa svojih tezgi a namrgođeni pogledi prodavaca koji su ostali, jasno ukazuju da srpski seljak misli da mu se sprema crna budućnost.
„Ovo je haos, neko za ovo treba u ‘aps da ide. Ubili su nas prvo nametima, onda fiskalizacijom. Svi će otići sa pijaca, to je sigurno. Cene su takve kakve su, iste kao prošle godine. Ako se ovo nastavi i uvedu novi harač, moraćemo da dižemo. U bliskoj budućnosti će sve cene skočiti“, rekao je jedan vidno iznervirani domaćin, zakupac tezge na Zelenom vencu.
Doduše, mora se priznati da cene nekih proizvoda, bar trenutno, odolevaju aktuelnoj situaciji. Ipak, pojedini proizvodi variraju sa cenom, pa tako, prateći pijačni barometar, dolazimo do podataka da se na prestoničkim pijacama za kilgoram krompira mora izdvojiti od 70 do 140 dinara, iako smo se lično uverili da je krompir moguće pazariti i za samo 60 dinara po kilogramu.
Kupus i crni luk prate cenu krompira u stopu, dok druge namirnice nisu tako dobro prošle.
Cena pasulja varira od 170 do neverovatnih 700 dinara po kilogramu, koliko može da košta na Palilulskoj pijaci, dok beli luk morate da platite od 250 do 1000 dinara.
Cene variraju i kada su u pitanju krastavac, paprika i paradajz, tako da, ukoliko nemate sreće, kilo krastavca i paprike možete platiti i 400 dinara, dok cena paradajza ide i do 300 dinara.
Što se voća tiče, ni tu situacija nije blistava. Južno voće – banane i limun, u proseku koštaju 170, odnosno 160 dinara po kilogramu. S druge strane, ukoliko hoćete da kupite domaće jabuke, u zavisnosti od sorte, morate da izdvojite od 30 do čak 250 dinara.
Prema rečima predsednika Udruženja „Opstanak“, Mirčete Goločevca, cene jesu visoke ali su gotovo nepromenjene u odnosu na prošlu godinu.
„Mora se priznati da cene odolevaju, tako da ove godine imamo povećanje od jedan do tri posto, što i nije toliko strašno. Ipak, zbog situacije na globalnom nivou, ne možemo da znamo kako će se cene u budućnosti kretati“, rekao je Goločevac.
Dodaje da je i dalje najveći problem, kada su pijace u pitanju, uvođenje elektronske fiskalizacije.
„Mi, pijačni prodavci, smo svoj zahtev ponovili više puta. On je jednostavan – ukinite elektronsku fiskalizaciju kako bi pijačni prodavci mogli da prodišu. Ako se to ne uradi, pijace će biti potpuno uništene. Pozivamo vlast u Srbiji da nas razume“, rekao je Goločevac za portal Nova.rs, najavivši novi protest pijačnih prodavaca za 30. mart.
Niš
Cene na niškim pijacama ovog proleća više su za 20 do 30 odsto u odnosu na prošlogodišnje. Kilogram kupusa prodaje se za 150 dinara, krompira za 60 do 80 dinara, a kilogram spanaća košta 100 dinara.
Veza rotkivica je 50 dinara, koliko košta i glavica sveže salate. Veza mladog luka je nešto jeftinija i za nju prodavci traže 40 dinara.
Kilogram crnog luka je 100 dinara, a šargarepe 80 dinara.
Najskuplje povrće na niškim pijacama trenutno je crvena paprika. Za kilogram te paprike potrebno je izdvojiti 350 dinara. Paradajz je nešto jefitniji i košta 250 dinara.
Od voća koje se prodaje na niškim pijacama trenutno su najskuplje jagode, Kilogram tog voća košta 600 dinara. Domaće jabuke su 10 puta jeftinije, a u jeftinije voće spadaju narandže koje mogu da se kupe već za 100 dinara po kilogramu i banane koje koštaju 140 do 150 dinara.
Užice
Cene na užičkoj zelenoj pijaci, uglavnom su porasle, što se pre svega odnosi na povrće dok je je voće poskupelo nešto manje.
Cena krompira kreće se od 60 do 80 dinara, crni luk je od 80 pa i do 150 dinara a kilogram belog luka je 600-800 dinara. Kilogram šargarepe je 80-100 dinara a bela zelen se prodaje po 300 dinara za kilogram koliko je i kilogram celera.
Kilogram cvekle je 100 dinara, krastavci i tikvice su 200 a paradajz 250, dok je vezica rotkvice70 dinara. Kilogram plavog paradajza je 250 a kilogram đumbira 800 dinara.
Što se zeleniša tiče, zelena salata je 40-60 dinara po komadu, spanać 150-200, mladi luk 50-60 dinara za vezu a kilogram prazilika je 150 dinara. Kilogram kupusa je 130-150 dinara, vezica peršunovog lista 40-50, vezica sremuša 50-60 a vezice blitve i raštana su 80 dinara. Brokoli je 300, karfiol 250 dinara a kilogram rukole 1.000 dinara.
Kilogram jabuke, zavisno od kvaliteta, na užičkoj pijaci se može kupiti po ceni od 40 pa do 100 dinara. Kruške koštaju 180-200 dinara, banane 150-180. Pomorandže su oko 120 dinara po kilogramu , mandarine 150-160, kovi je 150 a kilogram limuna je 120 dinara. Na pijacu su stigle i jagode za koje po kilogramu treba izdvojiti 450 dinara.
Kilogram lešnika je 1.000 dinara a isto toliko košta i orah. Suve smokve su 600 dinara a suve šljive 450 i 550 dinara, zavisno da li su sa košpicom ili bez nje.
Čačak
Slika čačanske pijace nije kao iz ranijih vremena. Sve je manje prpdavaca, ali i kupaca. Potrošači kažu da za 1000 dinara skoro ništa ne mogu kupiti, a čak im ta suma novca ne pokrije ni dnevne potrebe.
BONUS VIDEO: Protest pijačnih prodavaca ispred Ministarstva finansija
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare