Povodom reakcije Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, da do te institicije nije stigao nikakav zahtev u vezi sa doniranim rendgen aparatom koji je na carini duže od dva meseca, odgovor smo potražili u Kliničkom centru Kragujevac i kod donatora. Na naše pozive, mejlove i poruke iz Kliničkog centra nisu odgovorili, a u humanitarnoj organizaciji "Prohuman" navode da je procedura u vezi sa carinjenjem i dobijanjem potrebnih dozvola, obaveza primaoca donacije.
Direktorat je u svom saopštenju naveo da im se za dobijanje potrebnih dozvola nije javio ni donator ni primalac donacije. U toj instituciji su objasnili da procedura oko izdavanja dozvole traje najviše 30 dana, ali da su spremni i da u kraćem vremenskom periodu izdaju dozvole, ukoliko im se dostavi kompletna dokumentacija.
Podsetimo, mobilni rendgen koji je Kliničkom centru Kragujevac obezbedila humanitarna organizacija „Prohuman“ iz Nemačke, od 12. maja stoji na carinskom skladištu.
Donatorka iz Nemačke, doktorka srpskog porekla i počasna građanka Kragujevca Mirjana Andrejević Kri, za naš portal je izjavila da je u više navrata pokušavala da dobije odgovor iz Kliničkog centra, zbog čega aparat još nije u funkciji. Ne „upire prstom“ ni u koga lično, već je, kako ističe, samo želela da aparat što pre počne da se koristi za lečenje građana.
Klinički centar je nedavno uputio apel preko društvenih mreža da je Odeljenju radiološke dijagnostike hitno potreban mobilni rendgen aparat. Ovu informaciju slučajno je videla dr Mirjana Andrejević Kri i tako saznala da donacija koja je upućena u Kragujevac još nije ocarinjena.
Dodaje da je Klinički centar potpisao Ugovor o donaciji i da je na taj način preuzeo na sebe svu dalju proceduru oko carinjenja i dobijanja dozvola.
„Naša organizacija je za 20 godina uputila tone i tone humanitarne pomoći institucijama širom Srbije. Nikada do sada mi kao donatori nismo sprovodili proceduru za dobijanje dozvola i carinjenje. I ovoga puta smo uradili sve kao i ranije, pa mi zbog toga nije jasno, zbog čega je došlo do ovolikog zastoja“, pita se dr Andrejević Kri.
Ona objašnjava da je zbog „zastoja“ donatorske akcije trenutno „prilično demotivisana“ i nada da će medicinska oprema brzo biti u funkciji. Navodi da je iz najhumanijih razloga, pomoć uputila baš u vreme pandemije koronavirusa, kako bi i lekari i pacijenti imali bolje uslove.
„Organizaciji ’Prohuman’ su se, upravo za ovaj mobilni rendgen, javljale ustanove iz cele Srbije, ali sam ja želela da pomoć uputim baš u Kragujevac. To je moj grad, tamo sam rođena i odrasla i želja mi je bila da prvo pomognem bolnici u svom gradu“, kaže ova humanitarka.
Dr Andrejević Kri zbog zastoja na carini ne optužuje nikoga, već joj je želja da se što pre završi cela procedura.
Predstavnik humanitarne organizacije „Prohuman“ u Srbiji za naš portal je potvrdio da su svu potrebnu dokumentaciju predali nadležnima iz Kliničkog centra.
On objašnjava da su se prilikom prispeća medicinske opreme u Kragujevac sastali sa predstavnicima špediterske kompanije i Kliničkog centra i da je sva dokumentacija, koja je bila dostupna u tom trenutku, predata primaocu donacije, odnosno ovlašćenom predstavniku Kliničkog centra.
Portal Nova.rs u razgovoru sa nekoliko špediterskih kompanija saznaje da je prilikom donacija iz inostranstva, pribavljanje dozvola, uverenja i drugih potvrda – obaveza pojedinca ili institucije koja prima donaciju. U špediciji objašnjavaju da su „donacije uglavnom iz inostranstva i da darodavci nisu u obavezi da poznaju zakone zemlje u koju upućuju pomoć, pa je praksa da dozvole obezbeđuje primalac donacije“.
Naš portal imao je i uvid u dokumentaciju kojom se potvrđuje da je medicinska oprema dopremljena u carinsko skladište u Kragujevcu. Uz mobilni rendgen aparat, u okviru ove pomoći, Klinički centar je dobio i pet kolica za lekove.
Predstavnik humanitarne organizacije „Prohuman“ u Srbiji potvrdio je našem portalu da je od 15. maja u više navrata u Kliničkom centru pokušavao da dobije informacije u vezi sa preuzimanjem rendgen aparata. Međutim, kako navodi, stekao je utisak da „nisu bili mnogo zainteresovani za pokretanje cele procedure“ i da je u telefonskim razgovorima često dobijao odgovor „videćemo, videćemo“ i „sutra ćemo, sutra ćemo“.
Na reakciju Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, da u tu instituciji nije stigao nikakav zahtev ni od donatora ni od primaoca donacije, odgovor smo potražili od direktora Kliničkog centra u Kragujevcu dr Predraga Sazdanovića. Međutim, do objavljivanja ovog teksta dr Sazdanović nije odgovorio na pitanja portala Nova.rs upućena elektronskom poštom, niti se javljao na naš telefonski poziv i sms poruke.
Klinički centar se na svom zvaničnom sajtu oglasio saopštenjem 17. jula u kome je navedeno „da je u toku zakonska procedura koja je vezana za Zakon o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti, kao i procedura za dobijanje svih dozvola uključujući i ALIMS“. Takođe, u saopštenju je navedeno i da će javnost biti obaveštena po završetku svih procedura.
Ostaje nejasno, kod kojih nadležnih institucija je Klinički centar pokrenuo proceduru, s obzirom na to, da je prema tvrdnjama Direktorata za radijacionu bezbednost, jedino ta institucija zadužena za izdavanje dozvola kod medicinske opreme koja u carinskom skladištu već dva meseca.
Takođe, naš portal je ostao uskraćen i za odgovor na postavljeno pitanje, koliko mobilnih rendgena trenutno ima Klinički centar i kakve su potrebe te institucija za tom vrstom medicinske opreme.
Donatori i Klinički centar
Slučaj sa „zastojem“ doniranog rendgen aparata, nije prvi put da se direktor Kliničkog centra nezainteresovano odnosi prema donacijama i donatorima.
Na svečanosti u toj ustanovi krajem maja ove godine, rukovodstvo se zahvalilo brojnim donatorima koji su pomagali tokom pandemije koronavirusa.
Međutim, tada je izostala zahvalnica za SBB Fondaciju koja je KC Kragujevac donirala 600 litara medicinskog alkohola.
Direktor Predrag Sazdanović je na pitanje novinara, da li pravi podelu među donatorima i zbog čega se nije zahvalio SBB Fondaciji, odgovorio „da je zaboravio“.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare