Na jučerašnjoj konferenciji za medije Kriznog štaba Ana Brnabić je izjavila da je rast broja novozaraženih posledica protesta koje smo imali.
“To je ono što nam dolazi na naplatu. Za mene je ovo očekivano, pa se tad i sa tim brojevima lakše nosite“, rekla je Brnabić.
Međutim, kada pogledamo kako izgleda rast broja zaraženih tokom cele epidemije u Srbiji, može se videti da – ako verujemo zvaničnim brojkama – do velikog skoka u broju zaraženih dolazi nakon održanih fudbalskih utakmica i izbora.
To ne znači da broj zaraženih neće još više porasti u narednim danima kao posledica protesta, ali za sada se to ne vidi po ukupnom broju zaraženih.
Podsetimo, 3. juna dr Predrag Kon izjavio da je Srbija na kraju epidemije virusa korona, da je došlo vreme za opuštanje i da se ukinu uvedene mere.
Nakon toga je 10. juna bio održan fudbalski derbi, 21. juna su održani parlamentarni izbori, dok je 24. juna održana i finalna utakmica Kupa Srbije u fudbalu.
Izjavu sličnu premijerki Brnabić dan ranije su dali i dr Zoran Gojković i dr Darija Kisić Tepavčević.
“U Novom Sadu na dnevnom nivou registrujemo od juče čak 80 građana koji su pozitivni, prošle nedelje je bilo između 50 i 60. To govori u prilog da je ono što se dešavalo pre desetak dana nepovoljno. Vidimo da su to osobe mlađe životne dobi, i da su protesti verovatno doprineli porastu broja obolelih”, rekao je Gojković.
Sa druge strane, zamenica direktorke Instituta “Batut” dr Darija Kisić Tepavčević je rekla da “niko ne može da da pouzdanu informaciju da li je to direktno povezano sa nekim događajem”, ali da je tada “važila zabrana okupljanja, kafići su radili do 23 sata, sa baštom”, te da je svaki boravak bez maski je bio potencijalno mesto zaražavanja:
“U Beogradu sada imamo 30 odsto više potvrđenih slučajeva, u mlađoj populaciji. Napravljene su mere prevencije da se maksimalno smanji potencijalna izloženost. Uzrasna distribucija nam ponovo govori o grupi ljudi koji se najviše izlažu, sigurno ne radeći to svesno, već sa aspekta da se osećaju dobro i zdravo i da prethodno nisu imali nikakvo teško oboljenje”, rekla je Kisić Tepavčević.
Istog dana je epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović za Nova.rs izjavio da je „svako veće okupljanje rizik“, ali i da još uvek je rano da bi se utvrdilo da li su protesti u Beogradu i drugim većim gradovima Srbije uticali na porast broja zaraženih koronom.
“Protesti su počeli pre nedelju dana, potrebno je da prođe period inkubacije. Nije još prošlo dovoljno vremena da bi se utvrdile realne brojke i uticaj protesta”, rekao je Radovanović.
On je dodao da su opasnost za porast broja zaraženih bili predizborni skupovi, a da je sada na delu pokušaj da se na neki način pokrije “sramno” prikrivanje realnih podataka.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare