Iako je u medijima bilo najavljivano da bi Vlada Srbije mogla da uvede uredbu kojom bi nošenje zaštitnih maski postalo obavezno, a nepoštovanje takvog propisa kažnjivo, to se još nije dogodilo. U kabinetu premijerke Ane Brnabić za naš portal navode da o tome još nema preciznih informacija.
„Nije bilo zasedanja kriznih štabova ovih dana, a nije bilo ni na sednici Vlade“, kažu u kabinetu premijerke.
Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđa da Vlada može da uvede rigoroznije mere kako bi se obuzdala epidemija virusa korona ako ponovo bukne.
Ipak, epidemiolog Branislav Tiodorović kaže da će odluka Vlade o novim merama sigurno biti obaveza nošenja zaštitnih maski za lica u zatvorenom prostoru.
„Ako ste napolju, u bašti restorana, sigurno maska neće biti neophodna, ali ako ste u zatvorenom prostru ili radnom prostoru maska mora biti neophodna“ rekao je za televiziju Prva Tiodorović.
Sa druge strane njegov kolega iz Kriznog štaba imunolog Srđa Janković za naš portal kratko odgovara da nema informacija o takvim odlukama i merama Vlade.
Ako se uvede obavezno nošenje maski, maksimalna kazna za građane koji ne poštuju ovu obavezu može biti i do 150.000 dinara. Međutim, kako saznajemo, ministarstvo zdravlja nije predložilo takvu meru.
Prema pisanju medija, Vlada bi mogla da usvoji uredbu kojom bi postalo obavezno nošenje zaštitnih maski, ukoliko se epidemiološka situacija pogorša.
S obzirom da je proglašena epidemija i dalje na snazi, Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđa kazne za lica koja ne postupaju po naređenim merama i ne uzmu obavezno učešće u suzbijanju zarazne bolesti.
Prema ovom zakonu, radi sprečavanja unošenja zaraznih bolesti u zemlju, suzbijanja i sprečavanja njihovog prenošenja u druge zemlje, ministar na predlog Komisije i Zavoda može narediti mere za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti.
Predviđena kazna za fizičko lice koje ne postupi po naređenim merama ide od 20.000 do 150.000 dinara (član 77 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti).
Isti član predviđa kazne za preduzetnike od 50 do 500 hiljada dinara, dok je kazna za odgovorno lice u zdravstvenoj ustanovi od 30 do 150 hiljada.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare