Gotovo svi članovi Rektorata i uprave Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu, potpisnici su liste Srpske napredne stranke, samo se profesor Aleksandar Mitić, dekan ove visokoškolske ustanove izdvaja, sa svojim članstvom u Pokretu socijalista. Studenti medicine u najvećem gradu na jugu Srbije, koji danas odlučuju o blokadi, izloženi su, kako saznajemo, konstantnom pritisku, a iz politizovane uprave im je, da apsurd bude veći, stiglo saopštenje da, tokom odavanja pošte stradalima u Novom Sadu „politički akteri poštuju autonomiju fakulteta“.
Politizacija Univerziteta u Nišu, a naročito Medicinskog fakulteta, poznata je profesorima, lekarima, ali i većini studenata koji su svedoci decenijskog nepotizma i uvlačenja vlasti u univerzitetske redove.
Nakon što je u Srbiji u poslednje tri nedelje više od 50 fakulteta stupilo u blokadu, oni koji se još nisu odvažili na pridruživanje protestima to, očigledno, planiraju da učine. Među njima je i Medicinski fakultet u Nišu, na kojem je, kažu, situacija najteža, zbog uprave koja je odana vladajućem sistemu.
Naime, u samom vrhu ove ustanove nalazi se politički aktivan član, dekan Aleksandar Mitić, koji je u Izvršnom odboru Pokreta socijalista.
Zatim, prodekan za normativnu delatnost i redovni profesor je dr Zoran Radovanović, potpisnik liste za SNS, za decembarske izbore prošle godine, a on je ujedno i savetnik ministra Zlatibora Lončara u Ministarstvu zdravlja.
Izbornu listu SNS svojim potpisom podržala je i Dobrila Stanković Đorđević, redovna profesorka Medicinskog fakulteta, bivša dekanka, a sada prorektorka za obezbeđenje fakulteta pri Univerzitetu u Nišu.
Takođe, prof. Jovan Stepanović, rektor Univerziteta u Nišu, podržao je potpisom decembarsku izbornu listu SNS, na kojoj se nalaze i imena Nenada Stojiljkovića i Jelene Popović, oboje prodekani za nastavu na Medicinskom fakultetu u Nišu.
Prodekan za kliničko zdravstvo i redovni profesor na medicini dr Zoran Perišić, aktuelni je v. d. direktora Univerzitetskog kliničkog centra Niš, ali i član Glavnog odbora SNS, kao i bivši gradonačelnik Niša.
„Na Medicinskom fakultetu u Nišu sprovodi se ozbiljan teror nad studentima jer je uprava leglo podrške aktuelnoj vlasti. Organi ove vlasti međutim kažu da univerzitet i fakultet nisu mesta za politička delovanja i pozivaju studente da se ne mešaju u politiku. Sa druge strane, svi rektori, prorektori, dekan i prodekani se i te kako mešaju u politiku. Kompletno rukovodstvo dalo je podršku SNS-u za decembarske izbore“, kaže za Nova.rs prof. dr Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš i nekadašnji profesor na Medicinskom fakultetu u Nišu.
Fakulteti su partijske filijale SNS-a, ističe on.
„Aleksandar Mitić, dekan Medicinskog fakulteta u Nišu je u Izvršnom odboru Pokreta socijalista kod Aleksandra Vulina. To je čovek koji je politički postavljen na visoku funkciju, dakle jasno je da BIA kontroliše ovaj fakultet. Pre njega dekanka je bila Dobrila Stanković Đorđević, koja je podržala listu SNS još 2016, a sa mesta dekanke prešla je u fotelju prorektorke. Na delu je brutalna SNS kontrola Medicinskog fakulteta, ali i čitavog Univerziteta u Nišu, a opet nas ubeđuju da politici nije mesto u visokom školstvu, sa čim se slažem“.
Studenti žele da iščupaju fakultete iz kandži politike.
„Upava je pustila SNS na fakultete, a studenti su prepoznali njihovu epsku bahatost i žele da vrate fakultete mladima, da ne budu više vlasništvo SNS-a. Predlažem vlastima, da ako hoćemo potpunu departizaciju univerziteta, onda svi dekani i rektori koji su bili umešani u politiku i sad su, budu smenjeni i da tako fakultet bude depolitizovan“, naglašava prof. dr Milić.
Blokade su se odužile jer je uobičajeno podmićivanje pojedinih studenata koji su u raznim organizacijama, kaže on.
„Obećavaju im sredstva za medicinijadu, novac za studentska putovanja, laptopove. Ljude, koji su u studentskim organizacijama unapređuju zbog lojalnosti politici i dekanima. Njih biraju za asistente, docente, dok ostala deca završavaju fakultet i napuštaju Srbiju. U pitanju je kompletna politizacija fakulteta i neviđeni nepotizam, zbog čega ne čudi što se još nisu uključili u blokadu. Pritisak je neopisiv. Politika je očigledno dozvoljena, ako je pod okriljem SNS, sve ostalo podrazumeva rušenje države, a studenti se bore za sebe, za svoje živote i budućnost“, zaključuje doktor Milić.
Studenti Medicinskog fakulteta u Nišu za večeras su zakazali plenum, na kojem će odlučivati o blokadi. Oni su danas odali poštu stradalima u Novom Sadu tokom 15 minuta ćutanja, a prethodno za ovu kratkotrajnu obustavu nastave tražili odobrenje uprave.
Odgovor Dekanskog kolegijuma objavljen je na sajtu Medicinskog fakulteta na inicijativu studentskog parlamenta i studentske unije ovog fakulteta.
U odgovoru stoji:
“Izražavamo iskreno saosećanje sa porodicama i prijateljima stradalih na železničkoj stanici u Novom Sadu. Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, kao jedna od vodećih akademskih institucija, smatra da je neophodno da se u najkraćem mogućem roku zakonskim procedurama utvrdi odgovornost svih koji su svojim radnjama ili propustima doprineli toj tragediji.
Poštujemo i podržavamo inicijativu naših studenata da se u ponedeljak, 16.12.2024. godine u periodu od 11.52 do 12.07 sati, obustavom nastave oda počast žrtvama pada nadstrešnice i pruži podrška porodicama preminulih.
Svim političkim akterima i medijima upućujemo javni apel da se uzdrže od korišćenja studentskih okupljanja za ostvarivanje svojih ciljeva, da poštuju autonomiju Fakulteta i pravo studenata na izražavanje svojih stavova”.
Podsetimo, svi fakulteti dva državna univerziteta, u Beogradu i u Novom Sadu, obustavili su rad, a pridružuju im se i visokoškolske ustanove širom Srbije. Podršku pruža i sve više srednjoškolaca, a gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu od jutros je u blokadi. Studenti Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Nišu danas su održali plenume, na kojima su izglasali potpune blokade ovih ustanova. Za sada, samo Medicinski fakultet u Nišu nesmetano radi.
Više o studentskim protestima i blokadama čitajte na Nova.rs u našem blogu uživo.
***
BONUS VIDEO: Studentska blokada tehničkih fakulteta
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare