Kopaonik Foto:Shutterstock/Nataliya Nazarova

Da je vodovodni sistem na Kopaoniku zreo za ozbiljno ulaganje i proširenje, potvrdili su i iz JKP "Raška", koje je zaduženo za njegovo održavanje. Iz ovog preduzeća kažu da je do nestašice vode krajem protekle nedelje došlo usled neusklađenih kapaciteta fabrike za preradu vode iz Draganjskog potoka i prekomerne potrošnje.

“Imali smo veliku mutnoću vode koja u fabriku dotiče. Uzrok su visoke temperature i topljenje snega. Zato su proteklog vikenda objekti na nižim kotama isključeni sa vodovoda. Tako smo uspeli da u fabrici prerađenom vodom dopunimo rezervoare i da delimičnim zavrtanjem slavina na vodovodu prema tim nižim kotama smanjimo pritisak, pa i prekomernu potrošnju. Na taj način uspeli smo da uspostavimo ravnotežu i od početka ove nedelje više na Kopaoniku niko nema nevolja sa nestašicom čiste vode za piće“, kažu iz ovog komunalnog preduzeća koje gazduje na Kopaoniku.

Podsetimo, oko 30 hiljada gostiju koji su u najpoznatiji srpski skijaški centar stigli kako bi Novi godinu dočekali na snegu, suočilo se sa nestašicom vode. Pojedini su, kako smo već pisali, odlučili da prekinu zimovanje i vrate se kućama, jer nisu danima imali vodu ni za ličnu higijenu. A veliki broj porodica je na Kopaonik stigao sa decom.

Iako se u utorak normalizovalo snabdevanje vodom u jednom delu objekata, ovaj problem postoji odavno i sve je učestaliji usled prekomerne gradnje i nedovoljnog ulaganja u povećanje kapaciteta vodovoda. Zastareli vodovodni sistem više ne može da izdrži prekomernu gradnju na Kopaoniku.

„Ponižavajuće je da vidite cisternu sa vodom u skijaškom centru. Moje mišljenje da je taj sistem na Kopaoniku mnogo loš i da ne može da izdrži kapacitete, koji se svake godine šire. Nepouzdan i zastareo“, kaže jedan od sezonskih radnika na Kopaoniku.

Bonus video: Čemu služi Alarm republičkog geodetskog zavoda 

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare