Stotinak dozvola za istraživanje na teritoriji Srbije izdalo Ministarstvo rudarsva i energetike rudarskim kompanijama. Međutim, u našoj državi, dozvola za istrživanje znači i dozvolu za rudarenje, priča za portal Nova.rs Ivana Parlić, poslanica u Skupštini Srbije koja je podnela krivičnu prijavu protiv Ane Brnabić, Zorane Mihajlović i Irene Vujović jer su, kako kaže, svesno radile protiv interesa naroda.
Ona za naš portal objašnjava ko je rudarska mafija u Srbiji, ali i zašto ministarka Đedović nije nimalo bolji izbor od njene prethodnice Zorane Mihajlović.
Parlić je na svom Tviter nalogu objavila zvaničnu listu, dostupnu na sajtu Ministastva rudarstva i energetike, na kojoj se vidi da je rudarskim kompanijama izdato 97 dozvola za istraživanje. Međutim, ona za Nova.rs kaže da ova lista nije ažurirana, te da je broj dozvola zasigurno veći. Prema njenim rečima, samo u Kosjeriću su izdate još tri dozvole.
„Za vreme Srpske napredne stranke izmenjen je Zakon o rudarstvu, a uverena sam da se to desilo pod koruptivnim uticajem, i zasigurno na štetu naroda, a u interesu privatnih investitora. Dozvola za istraživanje u Srbiji znači dozvolu za eksploatisanje“, objašnjava Parlić.
Kako dalje ističe, o tome ko će se u našoj državi baviti rudarenjem ne odlučuju lokalne samouprave, već isključivo nadležno ministarstvo.
„Na osnovu ovih dozvola vidi se da je Srbija postala jedno istražno polje. Vidi se i da je SNS predala Srbiju velikim investitorima“, kaže Parlić.
Na listi dozvola za istraživanje pojavljuje se nekoliko dominantnih kompanija. Tako „Balkan istraživanja d.o.o.“ trenutno ima pet dozvola za istraživanje. Inače, „Balkan istraživanja“, nekada se zvala „Jadar Lithium d.o.o“, a u vlasništvu je kompanije „Balkan Mining and Minerals“, sa sedištem u Australiji. Ova kompanija bavi se istraživanjem litijuma na lokacijama Rekovac, Dobrinja i Pranjani.
Ministarsvo rudarstva i energetike izdalo je dozvole za istraživanje rudarskim kompanijama. Cela Srbija!!👇👇
— Ivana Parlić (@IvanaParlic) November 3, 2022
Evo spiska! pic.twitter.com/LYorj6LIEz
Takođe, po nekoliko dozvola imaju kompanije „China Communications Construction Company“, „Dunav minerals“, „Kingston Resources“, ali se ponavljaju i imena brojnih drugih kompanija.
„Svejedno je da li jedna kompanija ima pet dozvola ili pet kompanija po jednu, ali ovde se jasno vidi da u Srbiji postoji rudarska mafija, povezana sa lobistima na vlasti. To su sve ljudi bliski režimu“, izjavila je Parlić.
Kako naša sagovornica ističe, između bivše ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović i sadašnje, Dubravke Đedović, nema preterane razlike.
„Jedina razlika između njih dve je što je Đedović još agresivniji izvršilac Rio Tinta. Ona je došla na ovu poziciju da taj posao završi. Pritom, Đedović iznosi neistine o tome kako se u drugim državama rudari litijum. Inače, litijum se dobija iz pustinja ili geotermalnih voda, kao što je to slučaj u Nemačkoj, ali nigde na svetu se to ne radi kao kod nas, jer je nemoguće da se litijum rudari onako kako je planirano bez uništenja zemlje“, kaže Parlić za Nova.rs
Ona dodaje i da se Srbija nalazi na korak od uništenja, a šteta koja bi mogla da nastane rudarenjem, bila bi nepovratna.
„Ono što mene zanima je zbog čega je Đedović napustila radno mesto na kojem je zarađivala 10.000 evra mesečno? Ona na ovoj poziciji zarađuje oko 1.000 evra, daleko manje. Nije ona plaćena od strane naroda, nego od strane rudarskih kompanija. Ljudima mora da bude jasno da se naša zemlja trenutno nalazi u jednoj okupiranoj situaciji. Čitava Vlada je na strani Rio Tinta, a ne na strani sopstvenog naroda“, izjavila ja Parlić za naš portal.
Ona ističe da da je „Transparency international Serbia“ dao najbolji opis – „Srbija je zarobljena država“.
„Javni interes se gazi zbog privatnog, a građani ni ne znaju da je zakon promenjen u korist velikih privatnih investitora“, zaključuje Parlić.
Ona podseća da je tužila Irenu Vujović, Zoranu Mihajlović i Anu Brnabić jer su svesno radile protiv interesa naroda.
BONUS VIDEO Naprednjaci besne zbog Ćutine poruke Vučiću o Rio Tintu