Vika, pretnje, zastrašivanja, ponižavanja... Za sve ovo zaposleni na Institutu za reumatologiju optužuju direktora, ali vlada i ministarstvo ne raguju. Lekari i medicinske sestre protestovali su i štrajkovali, a ministarka zdravlja je izjavila da razume njihov problem, ali da ne može da ga reši. Premijerka Ana Brnabić poručila je da bi volela da čuje i drugu stranu. U međuvremenu, trpe pacijenti, a neki od njih i sami su osetili grubosti direktora ustanove. Ivica Jeremić, docent na Medicinskom fakultetu i predstavnik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije u pomentom institutu, kaže za TV Nova S da zaposleni na Institutu za reumatologiju danas organizuju protest pd sloganom "Dežurstvo za odbranu dostojanstva", sa kog žele da poruče da lekarima nije mesto na ulici, već da je potrebeno rešenje problema lekara tog isnitituta i smena v.d. direktora.

Jeremić je za „Probudi se“ na TV Nova S istakao da je od jula ove godine čak 10 zaposlenih napustilo Institut, dok je od dolaska v.d. direktora Goran Radunovića 2020. godina na tu funkciju – 26 medicinskih sestara je napustilo Institut i šest lekara.

Jeremić je rekao da se lekari gotovo svakodnevno premeštaju sa jednog mesta na drugo, što dovodi do razbijanja dobro uigranih timova koji su pacijente lečili kako treba. V.d direktora to obrazlaže da ljudi uče nove stvari kad pređu na nova radna mesta.

Periodično, i ranije su se događali premeštaji, priča Jeremić, ističući da se dešavalo otprilike jednom u pet godina i uz prethodnu najavu.

Pročitajte još

„Mi ih sada imamo skoro na dnevnom nivou i kada je u jednom danu smenio sve odgovorne medicinske sestre odeljenja, direktor je izjavio kako je to uradio ‘kako bi se one dozvale pameti’. U tom trenutku su neke vrlo iskusne sestre koje su držale organizaciju na odeljenjima prebačene da rade kao šalterski i administrativni radnici, što se naravno obično daje početnicima“, ističe sagovornik TV Nove.

Prema njegovim rečima, maltretiranja koja zaposleni trpe od direktora izuzetno negativno utiču na pacijente.

„Sada smo u prilici da dajemo skupe lekove pacijentima, ti lekovi nisu odobreni a iz iskustva i nauke znamo da ti lekovi rade. I tako je direktor sada formirao različite konzilijume, kako bi nama otežao i zapado dodatni administrativni posao – zbog čega pacijenti dugo čekaju na dobijanje tih lekova“, ispričao je Jeremić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare