Inspekcija za veterinu naložila je prihvatilištu za napuštene pse u Kraljevu da obustavi smeštaj novih pasa, jer ne ispunjavaju uslove. Iz udruženja za zaštitu životinja navode da „psi gladuju dok se hrana preprodaje, da misteriozno nestaju, a da štenci najčešće uginu od dehidracije”.
Prihvatilište u Kraljevu je izgrađeno 2006. godine i od tada nikada ništa nije dorađeno. a kapacitet je odavno premašio granice. Prihvatilište se nalazi odmah pored gradske deponije, što ugrožava i zdravlje radnika i pasa.
“Prihvatilište nema ambulantu kako stoji u Pravilniku. Psi umiru od bolesti, Takođe, dobili smo slike i eutanaziranih pasa sa sumnjom da je to urađeno suprotno Zakonu. Eutanazirani psi se vode u Protokolu kao agresivni ili teško bolesni, ali nam sve to izaziva sumnju zbog toga što je Pravilnikom predviđeno da kada se sumnja na agresivnost ili na težu bolest kod psa postoji procedura koja se sprovodi pre eutanazije”, kaže Danijela Jović iz Udruženja “Spaske” iz Kraljeva.
Po nalogu inspekcije za veterinu, gradski azil je do daljnjeg zatvoren za prijem novih pasa, a radnici će brinuti samo o trenutno zatečenim psima u tom azilu.
“Nisam još uvek upoznata šta su naložene mere koje moraju da se ispune da bi opet počeli sa radom. Iskreno se nadam da će konačno krenuti da menjaju stvari na bolje. Apelujem na građane i udruženja da za sada pomognu da se bar jedan deo pasa koji su se zatekli u prihvatilistu udomi ili im pruže privremeni smeštaj”, priča Jović.
Kako objašnjava Jović, Udruženja godinama ukazuju na problem u prihvatilištima i azilima po Srbiji. Oko 90 odsto prihvatilišta nije u skladu sa Pravilnikom, a milioni se iz budžeta izdvajaju za smeštaj napuštenih pasa, a prihvatilišta i azili su logori za pse.
Iz ovog prihvatilišta kažu da propisi o dobrobiti životinja predviđaju da u zatvorenom delu prihvatilišta svaki pas ima određeni prostor. Kažu da je trenutno azil pun, i da ima oko sedamdeset pasa.
“Inače, ovde se odavno radi prema evropskim pravilima, odnosno principu uhvati, steriliši i udomi. Hvataju se psi nepoznatog zdravstvenog stanja i uprkos lečenju, dešava se da zanemarljiv broj od oko 400 godišnje, koji prođu kroz azil, ugine”, rekli su u ovom prihvatilištu.
BONUS VIDEO: Avenija MB prevozi pse na nezakonit način