Popularno i sve češće instant rešenje za veliki višak kilograma - hirurgija gojaznosti, nipošto ne sme da se radi u estetske svrhe. Na ovo je, u jutarnjem programu "Probudi se" na NOVA S, upozorila dr Katarina Bajec.
„To je ekstremno ozbiljna nauka za sebe koja zahteva multidisciplinarni pristup – uz hirurga mora u timu da bude prisutan endokrinolog, psihijatar, nutricionista, internista-kardiolog. To je tim lekara koji zajednički mora da donese odluku o operaciji“, navodi dr Bajec.
Gojaznost sama po sebi, kako ukazuje, nosi hiljade pratećih bolesti.
„To su vrlo ozbiljne bolesti, od kardio-vaskularnih, šećerne bolesti…“, upozorava dr Bajec.
Ona ističe da se prvo gleda BMI osobe – odnos visine i telesne težine.
„Kada je ovaj broj veći od 35, to je apsolutna indikacija za hiruški tretman. Kada je veći od 30, ali osoba ima na primer šećernu bolest tip 2 – kandidat je za hirurgiju gojaznosti, ali ta operacija nipošto ne treba da se radi u estetske svrhe“, ukazuje gošća NOVA S.
Prvo se ide na promenu režima ishrane, pa ako to ne uspe, tek potom sledi operacija.
„Dešava se da osoba oslabi, pa vrati kilažu – takozvani jo-jo efekat. Pacijent kodlekara dođe mršav, ali navede da je već pet, šest puta mršavio pa vratio kilograme. I u tim slučajevima se odlučuje na hirurgiju“, navodi dr Bajec.
Cilj operacije je, navodi, da se pacijent uvede u zdrav režim, sa šešćim i manjim obrocima.
To je moguće i higijenskim režimom ishrane, ali pacijent mora da zadrži zdravu telesnu masu i smatra se da je uveden u zdrav režim.
„Podatak na koji sam naišla je da svega pet odsto pacijenta, koji se podvrgnu higijenskom režimu ishrane pre operacije, uspe da zadrži zdravu telesnu masu u narednih pet godina“, ukazuje dr Bajec.
* * *
Pratite nas i na društvenim mrežama: